Editörün Seçimi

Şanslı mısınız ? | Olasılıklarla Yaşam Ve Ölüm

Gerçekten şanslı olduğunuzu düşünüyor musunuz ?

Düşük olasılıklı olayların sizin tarafınızca gerçekleştiği ve bunların sayısının da diğer insanlara oranla fazla olması bir anlamda sizin şanslı olduğunuzu gösterir. Günlük hayat içerisinde karşılaştığımız durumların bazıları yüksek bazıları da düşük olasılıklı olaylardır ve bunların dünya içerisinde pek çok kez gerçekleşme sürecine girmesiyle elbette ki her ne kadar biz bu durumu şans diye niteliyor olsak da aslında olasılıklar matematiğidir. Hayatın Merkezindeki Olasılık isimli yazımızda daha önce bu konuyu ele almıştık fakat bu sefer farklı bir bakış açısıyla inceleyeceğiz.

Sizlere, düşük olasılıkların ayağına pranga olduğu bir hayattan bahsedeceğim, Frane Selak’ın öyküsünden…

Frane Selak’ın İlginç Yaşam Öyküsü

Frane Selak, Hırvatistan’da yaşayan bir müzik öğretmenidir. Hayat, onla tıpkı Frane’in notalarla oynadığı gibi oynayacak ve tarihe adını ilginç bir öyküyle yazdırmasına vesile olacaktır.

1962 yılının bir kış gününde Saraybosna’dan Dubrovnik’e bir tren seyahati yapmaktadır, şanssızlık onun yakasına ilk kez burada yapışacaktır. Raylarda çıkan bir problem sonucunda, o sırada köprüden karşıya geçmekte olan tren havalanıp donmuş göle uçar. Tren içerisindeki bir istisna dışında herkes hayatını kaybeder, Frane Selak yalnızca kolunu kırmıştır ve o şekilde kıyıya kadar yüzmeyi başarmış, hayatta kalmıştır.

Kazadan bir yıl sonra bir uçak seyahati yapmaktadır Frane, olasılıklar peşini burada da bırakmaz ve uçak havadayken iki motoru birden durur ve uçak irtifa kaybetmeye başlar. Uçak düşerken arızalı kapılardan birisi açılır ve Frane o kapıdan dışarıya süzülür, paraşütsüz bir şekilde yere doğru hızla inmeye başlar. Uçak bir tepeye çarpar ve 19 kişi hayatını kaybeder. Frane ise bir saman yığının üstüne düşer ve ufak tefek yaralarla bu kazayı da atlatır. İki yıl sonra otobüste yolculuk ederken, aracın tekerleri buzda kaymaya başlar ve o sırada köprüden karşıya geçmekte olan araç, aşağıdaki vadiye düşer. 4 yolcu ölür, Frane ise kurtulur.

Toplu taşıma araçlarının bu aksiliklerinden artık gına getirmiş olan Frane, seyahatlerini kişisel aracıyla yapmaya başlar. Gün içerisindeki seyahatlerinin birinde hareket halindeyken, aracın birden motoru yanar ve Frane patlamadan son anda arabasından dışarıya çıkmayı başarır.

Üç yıl sonra yine benzer bir durum yaşar, kullanmakta olduğu arabasının motoru alev alır fakat bu sefer alevler havalandırma sisteminden Frane’in yüzüne doğru hareket eder. Bazı kıl kökleri yanmış olsa da Frane bu kazayı da atlatır.

1995 yılında kendisine bir otobüs çarpar, 1996 yılında dikkatsiz bir kamyon şoförü zikzaklı bir yolda, dikkatsizliği yüzünden Frane’i yolun dışına iter ve araç 90 metre aşağıya düşer, alev topuna döner. ”Bu kadarına da pes!” dediğinizi duyar gibiyim, bu olaydan sağ çıkmış olamazdı tabiki de. Araçta olsaydı eğer… Frane, bir şekilde arabanın camından atlamayı başarmış ve uçurum kenarındaki bir ağacın dalına tutunur halde bulunmuştur.

Sonunda Şans Yüzüne Güler

2003 yılında yani 72 yaşındayken Frane, bu 40 yıllık şanssızlıklarla dolu serüvenini altın bir taçla taçlandırdı. Bir piyango bileti satın aldı ve bir kez daha düşük olasılıkların birine maruz kaldı, piyangoyu kazanmak… Bu olayla birlikte Frane Selak adını tarihe dünyanın en şanslı şanssız insanı olarak yazdırdı.

Dünyanın en şanslı şanssız insanı Frane Salek

Ayrıntılar

Frane Salek’in ilginç öyküsünü, This&That Visuals kanalının kısa animasyonuyla izleyebilirsiniz.

Bu kadar çok olasılıktan bahsetmişken bunlar ve benzeri olayların gerçekleşme yüzdelerini inceleyelim.

Amerikalılar, rahat bir şekilde emekli olabilmelerinin tek yolunun piyango kazanmak olduğuna inanıyor. Ancak Powerball veya Mega Millions piyangolarının kazanma şansı sırasıyla 292,2 milyonda 1 ve 302,5 milyonda 1’dir. Bu oldukça düşük olasılıklar karşısında daha muhtemel olasılıkları inceleyelim, ölüm sebebi oranlarını.

The Balance ve Injury Facts sitelerinin verilerine göre ABD bazında 2018 yılı içerisinde belirli nedenlerden oluşan ölüm oranları :

Uçak Kazası ile –> 11 milyonda 1 olasılık

Şimşek Çarpması ile –> 180,746’da 1 olasılık

Keskin objeler ile  –> 29,483’te 1 olasılık

Yanlışlıkla ateşlenen silah ile –> 9,077’de 1 olasılık

Motorsiklet ile –> 890’da 1 olasılık

Motorlu Araç ile –> 106’da 1 olasılık

Kanser ile –> 7’de 1 olasılık

Kalp Krizi ile –> 6’da bir olasılık

Sonuç

Birimizin Frane Salek’in yaşadığı türden şanslı ve şanssız bir hayatı yaşaması gerçekten çok düşük bir olasılıktır bu sebepten yaşadığı durumlar gözünüzü korkutmasın, günümüzde bu olasılıkların yaşanması daha düşüktür. Kendinizi en şanslı hissettiğiniz anda bile piyangoyu kazanma ihtimaliniz ise bu ölüm olasılıklarından daha düşük bir sayıya denk gelir, o sebeple umudunuzu kazanacağınız yönünde değil yalnızca eğlencesine varma şeklinde tutarsanız hayal kırıklığı yaşamazsınız.

 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Okurken yok artık deyip durdum doğrusu bu kadar talihsizliği okurken hala şansızım ben diye çemkirmenin ne denli yanlış olduğunu anladım. Ne şanslı kadınmışım meğer..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu