Genel

Metretül Nedir? 1 Metretül Nasıl Ölçülür?

Bu içeriğimizde sizlere, Metretül Nedir? , Metretül nasıl hesaplanır? , Metretül Birimi ve Simgesi Nedir?, Metretül Neye Eşittir?, Metretül Birimi Nerede Kullanılır? hakkında bilgi vereceğiz ve metretül cinsinden ölçü örnekleri ile yazımızı tamamlayacağız.

Metretül Nedir?

Metretül, inşaat sektöründe ve yapı malzemelerinin hesabında sıklıkla kullanılan bir çeşit uzunluk ölçüsü birimidir. Metretül, inşaat için gerekli birtakım malzemelerin, örneğin alüminyum profil, tezgah, kapı, dolap, pencere  vs. miktarının belirlenmesinde kullanılır. Malzemelerin kalınlık veya genişliği önemli değildir. Metretül için, malzemenin uzunluğunun m cinsinden değeri bulunarak ölçüm yapılır.

Metretül Hesabı Nasıl Yapılır?

Metretül hesabı yapılırken malzeme iki boyutlu olsa dahi tek boyutluymuş gibi kabul edilir. Bunun için malzemenin bir boyutu standart varsayılır ve diğer boyutunun m cinsinden uzunluğu hesaplanır. Malzeme adeti fazla ise bu uzunlukla adet çarpılarak hesaplama yapılır.

Metretül hesabında boyut ölçülerine dikkat edilmelidir. İnce hesap gerektiren mtül hesabının doğru yapılması fiyatlandırmanın da doğru olmasını sağlar. Yanlış hesaplamalar malzemelerin hatalı üretimine, teknik aksaklıklara ve istenmeyen maliyet artışına sebep olabilir.

Örneğin;
2 m uzunluğunda 4 adet boru var ise metretül cinsinden:
2m x 4 = 8 metretül boru şeklinde ifade edilir.

2 m uzunluğunda ebatları 0,3 m x 0,3 m olan alüminyum kutu profillerden 10 adet vardır. Buna göre mtül cinsinden hesabı nedir?
Kutu profillerin ebatı sabittir. Buna göre mtül hesabı yapabilmek için malzemenin uzunluğunu ve adetini bilmek yeterlidir. Yani;
2m x 10 = 20 mtül alüminyum kutu profil vardır.

Metretül Birimi ve Simgesi Nedir?

Metretül, m veya mtül olarak karşımıza çıkar. Ölçüsü belli bir adet olan malzemenin uzunluğu 1 metre ise miktar, 1 metretül olarak ifade edilir. Ölçüsü 2 metre olan malzemeden 5 adet var ise elimizde 10 mtül malzeme var demektir.

metretül

Metretül Birimi Nerede Kullanılır?

Metretül birimi, genellikle inşaat sektöründe gerekli malzemelerin metrajı hesaplanırken kullanılır. Metraj hesabı yapılırken malzemenin uzunluğu ve adetine dikkat edilir. Bazı malzemelerin satışı mtül cinsinden yapılır. Mtül cinsinden bir sipariş verilecek ise malzemenin m cinsinden uzunluğu hesaplanır.

Mtül Kullanım Alanları:

Mimari çalışmalar
Yapı malzemeleri
İnşaat işleri
Pimapen
Pencere
Kapı
Alüminyum kutu profil
Korkuluk
Mobilyalar
Masa
Sandalye
Dolaplar
Tezgah
Halı
Yolluk

Metre, Metrekare ve Metretül Arasındaki Fark Nedir?

Metre ve metretül bir uzunluk ölçüsü birimiyken, metrekare bir alan ölçüsü birimidir. Metre tek boyutlu ölçüm için geçerliyken metrekare iki boyutlu ölçümler için kullanılır. Metretül de iki boyutlu cisimlerin bir boyutu standart kabul edilerek tek boyutlu ele alınarak hesaplanmasını sağlayan bir ölçü birimidir.

Örneğin; boru için 1m, seramik yer kaplaması için 1 metrekare ve alçıpan panel için 1 metretül cinsinden birimlendirme yapılır.

Okumanızı Tavsiye Ederiz:

Nanometre Nedir? nm Nedir ? | 1 Nanometre Kaç Metredir ?

Aysu Nur Koyun

Kendi zamanında yaşamaya çalışan, aynı zamanda mimar ve web3 meraklısı biriyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu