GenelGündemKişisel GelişimNedir

Sosyal Medyanın Öğrenciler Üzerinde Etkisi

Sosyal medya günümüzde en etkili iletişim şekli haline geldi. Pandeminin de etkisi ile tüm dünyada inanılmaz bir şekilde online medya aktif bir duruma ulaştı. Peki öğrenciler bu durumdan nasıl ve ne kadar etkilendi?

Bu yazımızda sosyal medyanın öğrenciler üzerindeki etkisine değineceğiz.

Sosyal Medya Nedir?

Herkesin dilinde olan günümüzün popüler alanlarından biri olan sosyal medya, kullanıcısının kendi ürettiği içeriği yayınlayabildiği, paylaşabildiği ve haberleşmesine olanak sağlayan online bir ağdır. Morgan Stanley’in 2004 yılında yapmış olduğu araştırmaya göre; diğer iletişim araçlarıyla karşılaştırma yapıldığında 50 milyon kullanıcıya ulaşma sürecinin radyo için 38 yıl, televizyon için 13 yıl, internet için ise 5 yıl olduğu tespit edilmiştir. Bu kadar hızlı bir şekilde hayatımıza adapte ettiğimiz sosyal medya sürekliliği, güncelliği, çok kullanımlı olması ve sağladığı daha birçok olanak sayesinde popülerliğini arttırmıştır.

Sosyal Medyanın Öğrenciler Üzerinde Etkisi

Sosyal Medyanın Öğrenciler Üzerindeki Etkisi Nasıldır?

Sosyal medya, öğrencilere kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etme şansı, yeni alanlarda öğrenme fırsatları ve başkalarıyla rahatça bağlantı kurma şansı veren faydalı bir araç haline geldi. 

Olumlu özelliklerinden biraz daha bahsedecek olursak çevrim içi öğrenme olanağı sayesinde maddi açıdan çok daha uygun imkanlar sağlıyor. Nerede olursanız olun ulaşabileceğiniz eğitimleri alabiliyor olmak da artısı sayılabilir. Öğrencilerin kütüphane erişimi olmadığında ya da farklı kaynak arayışları içerisinde olduklarında internet kaynakları fazlasıyla yardımcı olmaktadır.

Çevrim içi ekip çalışması yapabilme şansı sayesinde öğrenciler yan yana olmasalar da etkili bir iletişim içerisinde bulunabilirler. Birçok öğrencinin ihtiyacı olan yazma becerisine de sosyal medyanın olumlu etkisi vardır. Düşüncelerini sert bir şekilde değerlendirilmeyeceğini bilerek rahatça paylaşabilirler. Ayrıca yeteneklerini keşfetme konusunda yol gösterici bir araç olarak da görebiliriz.

Her şey çok güzel görünüyor. Peki sosyal medyanın öğrenciler üzerinde olumsuz etkileri de olmuyor mu?

Elbette birçok konuda olduğu gibi sosyal medya konusunda da olumlu yanı kadar olumsuz yan oluyor. Biraz da bu yönlere değinelim.

Sosyal medya sosyalleşme, kişisel olarak gelişme, kendin ile diğerlerini kıyaslama ve değerlendirme alanıdır. Ergenlik döneminin de getirdiği fiziksel, zihinsel ve duygusal değişiklikler nedeniyle gençler için ergenlik dönemi kendileriyle fazlaca meşgul oldukları bir dönemdir. Bunun getirisi olarak yine yapılan araştırmalara göre; her 3 genç kızdan 1’i Instagram’ı fiziksel görünüm sorunlarını ve yanlış sosyal medya kullanımını daha da kötü hale getirdiği için suçluyor. Öğrenciler de birbirlerine karşı fazla eleştirel ve şikayetçi tavırlar sergileyebiliyorlar.

 

Sosyal Medyanın Öğrenciler Üzerinde Etkisi

Şiddet ve suç oranlarında artış olması ve bu durumların okul ortamlarına yansımasında da sosyal medyanın etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Tüm bunların dışında sağlığı da etkileyen faktörleri göz ardı edemeyiz. Uykuların kötüleşmesi, gözlerde yorgunluk ve fiziksel aktivitenin düşmesi gibi birçok sorun ile de karşı karşıya kalabiliriz. Sosyal medyanın fazlaca bağımlılık yapabileceğinin hepimiz farkındayız. Sadece mesajlarımızı kontrol edeceğiz derken bile saatlerce gezindiğimiz zamanlar oluyor. Cihazlarımızdan yayılan mavi ışık, dışarıda hala gün ışığı olduğunu düşünmemizi sağlayarak doğal ritmimizi bozduğundan, cihazlarımızı kullanmak -özellikle yatma saatine yakın bir zamanda- zararlı bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca bu ışıklar nedeni ile anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları da daha kötü bir hal alabilir.

Ebeveynlerin, eğitimcilerin ve genel olarak yetişkinlerin önce kendi hayatlarında sonrasında ise gençlerin hayatındaki sosyal medya etkilerine dair dikkatli olmaları gerekir. Bunun için en azından zararlı içerikleri filtreleyen uygulamalardan yararlanılabilir. Bu bağlantıya tıklamak bu konuda size fayda sağlayacaktır.


Bu yazıda sosyal medyanın öğrencileri nasıl etkilediğine dair bir bakış açısı oluşturmak istedik. Umarız açıklayıcı ve  yeterli bir bilgi aktarımı yapmışızdır. Sosyal medyanın kötü etkilerinden uzakta olumlu yönleriyle yaşamanızı dileriz. Yani sizi daha fazla Infreza‘da görmek isteriz.

Sosyal medyaya dair bir başka yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu