GenelKişisel Gelişim

10 Adımda Evde Almanca Öğrenmek

Son yıllarda, özellikle Türkiye’de Almanca öğrenmek isteyen insanların sayısı bir hayli arttı. Hal böyleyken Almanca öğrenmeye nasıl, nereden başlanır; hangi kaynaklar kullanılmadır, yazımız bunun gibi sorulara cevap verecek şekilde hazırlandı.

Öncelikle yabancı dillerin neredeyse hepsi için önereceğim gibi Almanca için de ilk başlamanız gereken konu selamlaşma ve kendini tanıtmadır. Basit ifadelerle selam vererek adınızı, yaşınızı, geldiğiniz ülkeyi, konuştuğunuz dili ve yaptığınız işi anlatmanız hem ilk derslerde gramerle boğulmayıp dil öğrenme sürecinizden keyif almanızı ve karşı tarafa sizinle ilgili gerekli bilgileri verme imkanı sağlar. Kendinizi tanıttıktan hemen sonra birkaç dinleme alıştırması yapıp (ilgilendiğiniz bir konu ile ilgili herhangi bir almanca video olur) 1-30 arası sayıları ezberlemeniz ilk dersiniz için yeterli olacaktır.

İkinci dersinizde Verben (fiiller -ilk olarak Haben: sahip olmak, Sein: olmak fiillerini öğrenin-) ve Personalpronomen (ich : ben, du: sen er: o … gibi kişi zamirleri) haftanın günleri, aylar ve mevsimleri çalışıp hobilerinizi anlatmaya başlayabilirsiniz.

10 Adımda Evde Almanca Öğrenmek

Almanca’ya ön yargıyla bakılmasının temel sebebi olan Artikel ve çekimleri konusuna ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Çünkü bu konu bol tekrar gerektirir ve zamanla otomatik olarak anladığınızı göreceksiniz. Bu bölümde bilmeniz gereken yaygın kullanılan; dükkan, tren istasyonu, hastane vb. anlamlarını öğrenip yol sorma ve tarif etmek.

Yolunuzu bulduktan sonra sıra yeme içmeye geldi. Nasıl sipariş vereceğinizi, yemek ve içecek isimlerini öğrenmeniz gerekiyor. Buradaki gramer konumuz Modalverben (Möchten: istemek, Können: – ebilmek, – abilmek…) ve Akkusativ konusuna giriş. Bazı kelimeler sadece Akkusativ ile kullanılır. Bu kelimelerin listelerini pdf halinde bulabilirsiniz.

Saat kaç? (Wie spät ist es?) bu bölümde saati sormayı ve nasıl cevap vereceğimizi öğreniyoruz. Akabinde aile üyelerinin Almanca’da karşılıkları ve Possesivartikel (Mein: benim, Dein: senin, Sein: onun…

Bir tatil yeri ayarlamayı istemek, bir şirketten bilgi almak veya arkadaşınıza bir doğum günü partisi hazırlamak gibi çeşitli konularda Mail ve mektup yazma alıştırmaları yapıp, Dativ konusuna giriş yapıyoruz.

10 Adımda Evde Almanca Öğrenmek

Evin bölümleri ve eşyaların Almanca karşılıklarını çalışıp eşyaların yerlerini anlatmak için Wechselpräpositionen mit Dativ konusunu öğrenmemiz gerekiyor. Renkler ve Kıyafetlerin isimlerini de bu derste ezberliyoruz.

Körperteile, vücudun bölümlerini ve hastanede kullanılabilecek kalıp ifadeleri öğreniyoruz; aynı zamanda hava olaylarının Almanca karşılıklarını.

Son olarak Perfekt ve Präteritum (-di li geçmiş zaman) kalıplarını öğreniyoruz. Gestern, früher gibi zaman zarflarıyla geniş zaman cümleleri geçmiş zamana çevirme alıştırmaları yapıyoruz.

10 Adımda Evde Almanca Öğrenmek

 

Almanca Öğrenimi İçin Kısaca Yapmanız Gereken Alıştırmalar:

  • Selam verme, kendini tanıtma, vedalaşma ve sayılar
  • En çok kullanılan fiiller, kişi zamirleri; günler, aylar ve mevsimler
  • Belirli ve Belirsiz Artikellerin çekimi ve olumsuzu
  • Yaygın kullanılan isimler ve yol sorup tarif etme
  • Yiyecek ve İçecek isimlerini öğrenme; Modalverben ve Akkusativ
  • Saati sorma ve cevap verme, Possesivartikel öğrenip aile üyelerini anlatma
  • Bilgi alma, teşekkür, rica gibi konularda kısa E-Mail yazma ve Dativ
  • Eşyalar, kıyafetler ve renkler. Wechselpräpositionen mit Dativ
  • Vücudun bölümleri ve hava durumunu öğrenme
  • Perfekt ve Präteritum öğrenip geniş zaman cümlelerini geçmiş zamana çevirme

10 Adımda Evde Almanca Öğrenmek

Almanca Öğrenmek İçin İnternette yararlanabileceğiniz kaynaklar:


Görsel Kaynağı: Chatterbug

Öykü Yavuz

Farklı alanlarda yeni şeyler öğrenmeyi seven yabancı dillere ve onların kökenlerine meraklı bir Amerikan edebiyatı öğrencisiyim. 4 senedir batı müziği ağırlıklı olarak keman çalıyorum; birkaç senedir de tiyatroyla ilgileniyorum. Daha çok Psikoloji, Felsefe, Eğitim, Yabancı dil ve Edebiyat alanlarında yazılar paylaşıyorum. Aynı zamanda Medium hesabımda kısa hikayeler ve denemeler yazıyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu