BilimGenel

Takımyıldızı İsimleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere takımyıldızı nedir, takımyıldızı isimleri ve takımyıldızı çeşitleri üzerine hazırladığımız içeriği sunacağız. Öncelik olarak Takımyıldızı nedir buna değinmemiz gerekmekte.

Takımyıldızı Nedir?

İnsanlık, ilk dönemlerinden itibaren her zaman göğe bakmış ve en karanlık anlarda dahi yıldız kümelerine bakıp hayaller kurmuşlardır. Efsanelere konu olmuşlar, hikayeleri süslemişler ve insanlığın merakına hep bir şekilde ışık tutmuşlardır. Yıllar asırlar geçmiş, zamanla bu yıldız topluluğuna takımyıldızı denmiş ve her takımyıldızı latince birer kelimeyle isimlendirilmiş.

Kaç tane takımyıldızı var?

Kuzey ve güney yarı küreler dahil olmak üzere gökyüzünde yer alan toplam takımyıldız sayısı seksen sekizdir. Her bir yıldız, gök cismi veya galaksi bir takımyıldızının alanı içerisinde bulunur. On yedinci yüzyılın başına dek yalnızca kırk sekiz adet takımyıldızının adı ve konumu biliniyordu. Geri kalan kırk takımyıldızının büyük bir bölümü ise on yedinci ve on sekizinci yüzyıl astronomlarınca tarif edilmiştir. Uluslararası Astronomi Birliği’nin 1945’teki bilimsel çalışmaları sonucunda bugün literatürde yer alan seksen sekiz takımyıldızının adı ve konumu üzerine anlaşmaya varıldı.

Takımyıldızı İsimleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Takımyıldızı İsimleri ve Çeşitleri

Güney ve kuzey yarım küre olmak üzere iki yarım kürede de on iki ana takımyıldızı bulunmaktadır. Takımyıldızları Kuzey Yarımküre içerisinde ufukta alçakta, Güney Yarımküre içerisinde ise gökyüzünde daha yüksekte gözlemlenmektedir. Bu takımyıldızları, Zodyak takımyıldızları olarak bilinmektedirler. Zodyak takımyıldızlarının isimleri ise şu şekilde; Aries (Koç), Taurus (Boğa), Gemini (İkizler), Cancer (Yengeç), Leo (Aslan), Virgo (Başak), Libra (Terazi), Scorpius (Akrep), Sagittarius (Yay), Capricorn (Oğlak), Aquarius (Kova), Pisces (Balık).

Takımyıldızlarının Ardındaki Yanılsama Nedir?

Takımyıldızları bir perspektif etkisinden kaynaklanmaktadır. Birbirine yakın doğrultularda yer alan fakat dünyaya uzaklıkları çok farklı olan yıldızlar çizilir ve bu takımyıldızına bir isim verilir. Normalde onlarca veya yüzlerce ışık yılı arasında değişen uzaklıklarda yer alan bu yıldızlar, bir perspektiften bakılınca bir takımyıldızı oluşturmaktadır. Aslında birbirleri arasında fiziksel bir bağlantı bulunmamakta ve çok uzak mesafelerce birbirlerinden ayrılardır.

pexels james wheeler 1542493

En çok bilinen Takımyıldızlar

Bazı popüler takımyıldızlar, çeşitli nesne veya bir canlı tasvirine benzedikleri için o isimleri almışlardır. Örnek olarak, bir avcı figürünü çağrıştırmakta olan Avcı Takımyıldızı (Orion) veya da bir aslan figürünü çağrıştırmakta olan Aslan Takımyıldızı (Leo) verilebilmektedir.

Kutup Yıldızı Nasıl Bulunur?

Büyük Ayı (Ursa Major) Yıldız Takımının iki yıldızı olarak yer alan Duphe Yıldızı ve Merak Yıldızının yardımlarıyla bulabilmekteyiz. Duphe Yıldızı ve Merak Yıldızı bu sebepten dolayı büyük bir öneme sahip. Bu iki yıldızdan hayali bir çizgi çizerek Polaris’i, diğer bir  adıyla Kutup Yıldızını bulabiliriz. Aynı zamanda Büyük Ayı Yıldız Takımının alfası yani en parlak yıldızı Duphe, betası yani en parlak ikinci yıldızı ise Merak’tır.


Learn The Sky adlı Youtube kanalının hazırlamış olduğu Takımyıldız Nedir? ve Takımyıldız Türleri üzerine video içeriklerini izlemenizi öneririz.

Takımyıldızı İsimleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu