Genel

Albert Einstein kimdir? Albert Einstein Sözleri

Bu yazımızda sizler için Albert Einstein kimdir? Albert Einstein hakkında az bilinen gerçekler ve Albert Einstein sözleri üzerine bir içerik hazırladık.

Einstein küçük yaşlarında konuşma güçlüğü çekmekteydi ve ancak üç yaşındayken ilk kelimelerini söyleyebilmişti. Çocukluğu boyunca ailesi onun gelişimsel sorunları olduğunu düşündü. İlerleyen yaşlarında konuşma güçlüğünü yendi.

Nobel Fizik Ödülü’nü çoğu kişi tarafından yanlış hatırlansa da genel görelilik kuramları ile kazanmadı. 1919 yılında Güneş tutulması sırasında çektirdiği bir fotoğraf, Einstein’ın ışığı öngördüğü şeklinde bükülebildiğini kanıtlamış ve dünyayı deneyimlediğimizden çok daha farklı olduğunu göstermiştir. Bu kuramları üzerine çalışmaları Nobel Komitesi tarafından dikkate dahi alınmadı zamanında. Einstein fotoelektrik etki üzerine yaptığı çalışmaları sonucunda Nobel Fizik Ödülü’nü almaya hak kazandı.

”Görelilik kuramına göre kütle ve enerji aynı şeyin farklı formlarıdır. Ortalama insanın bunu anlaması oldukça zor. Bu denklem, E=mc² yani enerjinin, kütlenin ışık hızının karesi ile çarpımına eşit olması, küçük bir miktar kütlenin büyük miktarda enerjiye dönüşebileceğini gösteriyor. Yani enerji ve kütle aslında birbirine denktir.”
– Dinleyicilere yaptığı sesli bir okumadan alıntı yapılmıştır.

Albert Einstein günlük hayatında sol elini kullanıyor olsa da, yazılarını ve matematiksel denklemleri sağ eli ile yazmaktaydı. Bu durum onun çift yönlülüğünü göstermekteydi.

Albert Einstein kimdir? Albert Einstein Sözleri

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise herhangi bir yere götürebilir.”

Hayatı boyunca müziği bir tutku olarak sürdüren Einstein, çocukluğundan itibaren keman çalardı ve bu durumun onu düşünme etkinliğine oldukça yardımcı olduğunu söylüyordu. Etrafındaki insanlar onun bir müzisyen olabileceğini düşünüyordu. Einstein bir fizikçi olmasaydı hayatını müziğe adayabilirdi belki de.

Barış destekçisi bir akitivist olan Einstein, siyasi görüşleri ile de dünya gündeminde çokça yer alıyordu. İkinci dünya savaşı esnasında nükleer silahların kullanımına karşı çıkmış ve o dönemin büyük tehdidi olan atom bombasının geliştirilmesine karşı demeçler dile getirmişti.

1952 yılında İsrail’in başkanlık teklifini reddetti. İsrail’in ilk Cumhurbaşkanı olması teklif edildi, ancak Einstein, bu rolü kabul etmeyerek, bilimsel çalışmalarına ve diğer sosyal sorumluluklarına odaklanmayı tercih etti.

Kendisine 1952 yılında İsrail tarafından başkanlık teklif edilmiş ve reddetmiştir. İlk Cumhurbaşkanlığı sunulmuş ve bu görevi kabul etmemiştir. Bunun yerine sosyal sorumluluklarına ve bilim çalışmalarına hayatında devam etmeyi tercih etmiştir.

Albert Einstein kimdir? Albert Einstein Sözleri

“Bir sorunu çözmek için düşünce tarzını değiştirmek zorundaysanız, asla aynı düşünce tarzını kullanarak onu çözemezsiniz.”

Albert Einstein, Amerika Birleşik Devletlerine yaptığı ilk ziyareti bir tanıtım olarak değil, iki aylık bir süreci kapsayan çalışma etkinliği şeklinde planlamak istemişti. Bu durum, bindiği geminin New York limanına yanaşmasıyla tamamen değişti. 1930 yılının 11 Aralık tarihinde, onlarca gazeteci ve bir düzine fotoğrafçı Einstein’ın çevresini sarmış ve onu sorulara boğmuştu.

  • +Bize görelilik teorisini anlatır mısınız? -”Üç gün sürer, o kadar zamanım yok.”
  • +Adolf Hitler hakkında ne düşünüyorsunuz? -”İyi şeyler düşünmüyorum. Almanya’daki boş mideler sayesinde yaşıyor. Herkesin karnı doyunca, o da gidecektir.”
  • +Bize dördüncü boyutu anlatır mısınız? -”Bu soruyu spiritüalistlere sormanız gereklidir.”

Albert Einstein kimdir? Albert Einstein Sözleri

”Deneyimleyebileceğimiz en güzel şey, gizemdir. Gizem, gerçek bilimin ve gerçek sanatın beşiğinde duran en temel duygudur. Bunu bilmeyen, merak etmez ve etkilenmez. Çünkü sönmüş bir muma dönüşmüştür. Dinleri doğuran da gizemin deneyimlenmesi ve dokunamayacağımız, anlayamayacağımız bir şeyin var olduğunu, en temel güzelliğin sadece en basit formunun zihnimizce anlaşılabileceğini bilmektir. Gerçek dindarlık, bu bilgi ve bu duygular tarafından oluşturulur. Bu açıdan bakarsanız, ben çok dindar biriyim.”
– Albert Einstein

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu