Genel

Türkiye’nin En İyi Şarap ve Bağ Rotaları

Türkiye’nin bağ rotaları, tarihi ve kültürel zenginliklere, doğal yapılara sahip birçok farklı bölge içerisinde bulunmaktadır. Bağ rotası içerisinde şarap tüketimi genellikle İlkbahar sonu döneminde önerilir. Bunun sebebi olarak da bir önceki senenin şaraplarının hazırlanmış olduğu ve şişelemenin tazelendiği bu süreçte şaraphaneler diğer dönemlere kıyasla daha sakin olmasıdır. Türkiye önemli bağ rotalarına sahiptir, bunları genel bir şekilde sıralamamız gerekirse; Kapadokya bağ rotası, Thrace (Trakya) bağ rotası, İzmir-Kuşadası bağ rotası, Bozcaada bağ rotası, Antalya bağ rotası olarak sıralanabilir.

Kapadokya Bağ Rotası

Türkiye'nin En İyi Şarap ve Bağ Rotaları

Nevşehir ve Ürgüp çevresi içerisinde bulunan bu bölge içerisinde, peri bacaları, tarihi kiliseler ve yeraltı şehirleri ile tarihi bir güzelliği barındırır. Bölgedeki bağ rotası, bağcılık geleneği ve şarap üretimi ile tanınmaktadır. Kocabağ Şarapları ve Turasan Şarapları Kapadokya bölgesinin ünlü şarap markalarıdır.

Bozcaada Bağ Rotası

Türkiye'nin En İyi Şarap ve Bağ Rotaları

Ege Denizi içerisinde bulunan Bozcaada, önemli bir bağ rotalarından bir tanesidir. Şarap üretimi için ideal bir iklime ve toprak yapısına sahip olmasıyla, Bozcaada bağ rotası, Türkiye’nin şarap üretimi için önemli bir rol oynamaktadır. Yunatçılar (Çamlıbağ) Şarapları, Ataol Şarapları ve Talay Şarapları Bozcaada bölgesinin ünlü şarap markalarıdır.

İzmir-Kuşadası Bağ Rotası

Türkiye'nin En İyi Şarap ve Bağ Rotaları

Şarapçılık geleneği uzun yıllara dayanan bölge içerisinde, birçok üzüm bağı ve şarap imalathanesi yer almaktadır. 7Bilgeler Şarapları bu bölge içerisinde yer alan ödüllü bir şarap üreticisidir.

Antalya Bağ rotası

Türkiye'nin En İyi Şarap ve Bağ Rotaları

Turistik sahil şeridiyle ünlü olan Antalya bölgesi, şarap üretimi için de önemli bir bağ rotasıdır. Alanya, Side, Kaş ve Kalkan şarap üretiminde önemli merkezlerdir. Kavaklıdere Şarapları ve Likya Şarapları Antalya bağ rotası içerisinde şarap üreten önemli markalardır.

Thrace (Trakya) Bağ Rotası

Türkiye'nin En İyi Şarap ve Bağ Rotaları

Türkiye’nin kuzeybatı bölgesinde yer alan Trakya, şarap üretimi için ideal iklim koşullarına sahip olmasıyla önemli bir bağ rotasıdır. Şarap tadımı ve bağ ziyaretleri ile önemli bir şarap bölgesi haline gelen Trakya bağ rotası, Trakya Turizm İşletmecileri Derneği tarafından Tekirdağ, Şarköy, Kırklareli ve Gelibolu bölgelerinde şarap üretimi yapan on iki butik şarap markasının ortak faaliyet yürüttüğü, Türkiye’nin ilk bağ rotası projesine ev sahipliği yapmaktadır. Gelibolu bölgesinden Gali ve Suvla, Kırklareli bölgesinden Arcadia ve Vino De Sera, Şarköy bölgesinden Gülor ve Melen Şarapçılık, Tekirdağ bölgesinden ise Umurbey ve Şato Nuzun gibi şarap markaları ön plana çıkmaktadır Trakya bağ rotası içerisinde.


Şarap Çeşitleri | Kırmızı Şarap ve Beyaz Şarap Markaları

Bu içeriğimizde sizlere şarap çeşitleri, kırmızı şarap ve beyaz şarap markalarından bahsettik. Şarabın kökeninden, nasıl saklanmalı ve nasıl tüketilmeli gibi tüm detaylarını sizlerle paylaştık. Yazıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu