BilimFelsefeGenelKişisel GelişimNedir

INFP Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Merhaba sevgili okurlar. Bugün sizlerle MBTI yani Myers-Briggs Type Indicator (Myers-Briggs Tip Göstergesi) denilen 16 kişilik tiplerinden biri olan INFP kişilik özelliklerini inceleyeceğiz.

INFP Kişilik Özellikleri Nelerdir?

INFP’ler nazik, sakin, uysal, olumlu yaklaşımlara sahip kişilerdir. Değerlerine çok bağlıdırlar. Yeni düşüncelere açıktırlar ama temel değerlerinden birine uyulmadığı duygusuna kapılırlarsa katılaşabilirler. Dürüstlük ve inançlara sadakat esastır onlar için, iç dünyaları sağlam, duyguları ise karmaşıktır. O duygular ve ateşli inançlar açığa vurulmadığı için, INFP’ler anlaşılması kolay olmayan insanlardır. Önemli saydıkları şeyleri pek az kişiyle paylaşırlar.

INFP’ler, kendi temel değerleri ve inançları tarafından yönlendirilen yaratıcı idealistlerdir. Bir INFP için olasılıklar çok önemlidir; anın gerçekçiliği yalnızca geçici bir endişedir. Daha iyi bir gelecek için potansiyel görürler ve kendi bireysel yetenekleri ile gerçeği ve anlamı takip ederler. INFP’ler hassas, şefkatli ve kendilerinin ve başkalarının kişisel gelişimiyle derinden ilgilenirler. Bireysel ve yargılayıcı olmayan INFP’ler, her kişinin kendi yolunu bulması gerektiğine inanır. Kendi fikirlerini ve değerlerini keşfetmek için zaman harcamaktan hoşlanırlar ve başkalarını da aynısını yapmaya teşvik ederler. INFP’ler yaratıcıdır ve genellikle sanatsaldır; kendini ifade etmek için yeni yollar bulmayı seviyorlar

INFP’ler, dünyayı insanlar için daha iyi bir yer haline getirmeye odaklanırlar. Hayatlarının anlamını bulmak isterler ve insanlığa en iyi nasıl hizmet edebilecekleri üzerinde düşünürler. Belirledikleri hedeflere ulaşmak için kendilerini motive ederler; idealist ve mükemmeliyetçilerdir.

INFP’lerin anlam ve içtenlik konusunda ömür boyu süren bir arayışları vardır. Hayatın sıradan yönleri fazla ilgilerini çekmez. İlginç fikirler, onları pratik olgulara kıyasla daha çok heyecanlandırır. Yeni şeyler denemeyi severler, sanata özel bir ilgileri vardır.

INFP Kişilik Özellikleri Nelerdir?

INFP’lerin insanlarla ilgili sezgileri çok yüksektir. Sezgilerinin onlara yol göstereceğine güvenirler ve keşiflerini yaşamdaki değerleri araştırmak için kullanırlar. Olan bitenin altında yatan anlamı bulmak için sürekli görevdedirler. Her deneyimi ve edindikleri bilgi parçasını kendi değer sistemleri üzerinden değerlendirirler, bu bilgilerin kendi yollarını rafine etmelerine yardımcı olabilecek potansiyele sahip olup olmadığını görmeye çalışırlar. Yolun sonundaki hedef hep aynıdır; insanlara yardım etmek ve dünyayı daha iyi bir yer yapmak.

INFP’lerin somut gerçeklerle ve mantıkla pek işi yoktur. Kendi duygularına ve genel kurallarla baş etmeyi zorlaştıran insani durumlara odaklanırlar. Genel kuralların herkes için geçerli olmadığına inanırlar. Hakları ihlal edilmediği sürece esnek ve rahattırlar. Ama hakları ihlal edilirse, saldırgan savunucular haline gelebilirler, davaları için tutkuyla mücadele ederler.

Bir INFP ilgilendiği bir proje veya işi kabul ettiğinde, bu iş onun için amaç haline gelir. Normalde çok detay odaklı kişiler olmamalarına rağmen, amaçları için mümkün olan her detayı kararlılık ve istekle ele alırlar. INFP’ler gündelik yaşamın sıradan ayrıntılarını fazla umursamazlar. Halının üzerindeki lekeyi fark etmeden uzun yıllar yaşayabilirler; ama temizlemeleri gerekirse çok dikkatli ve titiz davranırlar.

INFP’ler idealisttir, sezgiseldir, çoğu zaman mükemmeliyetçidir. yaptıkları işten elde edecekleri faydayı pek umursamazlar, sadece hoşlarına gittiği için yapmışlardır çünkü. bu yüzden hırs ve rekabet gerektiren işlerde zorlanırlar. yöneticilik ve liderlik özellikleri pek yoktur, çatışmalar ve krizler onlara göre değildir. daha çok dengeleyicidirler ve insan ilişkilerinde uyum ararlar. başkalarıyla pek paylaşmadığı geniş bir iç dünyaları vardır. içlerindeki uslanmaz hayalperest gerçek dünyayla başa çıkmak istemediğinde kendi gerçekliklerini yaratırlar çünkü. bu yüzden çoğu INFP’nin yaratıcı kişilikler, sanatçı ve yazar olmaları şaşırtıcı bir şey değildir.


Siz de MTBI kişilik tipinizi öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak testi çözebilirsiniz. İflah olmaz bir test severseniz farklı test içerikli yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bahar Şahin

İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans öğrencisiyim. Aynı zamanda biri lisans, diğeri önlisans olmak üzere iki bölümde daha öğrenim görmekteyim. Kendimi tanıdığım o andan itibaren hayattaki yegane hedefim öğrenmek, gelişmek, güzelleşmek ve güzelleştirmek üzerine oldu. Bana göre hayat hepimizin öğrencisi olduğu bir okul, ve bu yolda ilim-bilim ışığında yürümeyi tercih ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu