Genel

Elektrikli Soba Ne Kadar Yakar?

Havalar soğudu ve nihayetinde kış ayları da geldi, elektrikli soba ne kadar yakar? elektrikli ısıtıcılar ne kadar elektrik tüketir? ve elektrik faturam ne kadar gelir? gibi sorular kış aylarının en çok merak edilen soruları olarak gündeme oturmuş durumda. Soğuyan havalara karşı evlerimizi ısıtmak için pratik çözüm olarak elektrikli ısıtıcılar alıyoruz ve bu noktada aylık elektrik faturamızı da düşünmemiz gerekiyor bu sebeple de çevre dostu olduğu kadar bütçe dostu da olmaları gerekiyor elektrikli ısıtıcıların.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, almayı düşündüğünüz elektrikli ısıtıcının elektrik tüketimini ve ne derece enerji tasarrufu yaptığını kontrol etmelisiniz. Böylelikle ay sonu geldiğinde şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşmaz ve bütçe dostu ısıtıcılar ile hem evinizi ısıtırsınız hem de faturanızı kabartmamış olursunuz. Bu nedenle alacağınız ürünü iyi incelemelisiniz ve gerekirse de bir uzmana danışmalısınız.

İçeriğin yazıldığı 2022 yılının Eylül ayı itibariyle ev tüketicileri için 1kw elektrik enerjisinin fiyatı dağıtım bedeli ve vergiler dahil 1,74TL/kWh  oranında hesaplanmıştır. Bu ücretler gelen zamlara veya da indirimlere göre değişiklik gösterebilmekte, bu sebeple yaklaşık değerleri gösterecektir size söyleyeceğimiz sonuçlar. Elektrikli soba ne kadar yakar? Gelin birlikte inceleyelim.

Elektrikli Soba Ne Kadar Yakar?

Elektrikli Soba Ne Kadar Yakar?

Elektrikli Sobanın Elektrik Tüketimini Nasıl Hesaplayabiliriz

Öncelikle elektrikli ısıtıcıların watt değerleri ve kullanımına ilişkin olarak farklı tüketim değerleri, sonucunda da farklı faturalarla karşınıza çıkmaktadır. Bu içeriğimizde size ifade edeceğimiz formül ile elektrik faturanızın elektrikli ısıtıcınızı kullanımınız sonucunda ne kadar geleceğini yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz.

Elektrikli Soba Ne Kadar Yakar Formülü

[(Cihazınızın Watt Değeri x Kullanacağınız Gün Sayısı x Gün İçindeki Kullanım Saatiniz)/1000] x 1kw elektriğin fiyatı

2000 Watt Bir Isıtıcı Ne Kadar Elektrik Yakmaktadır ?

Bu formülü 2000 watt değerinde olan bir elektrikli ısıtıcıdan örnek verirsek eğer, şu şekilde olur;

[2000 (ısıtıcının watt değeri) x 30 (1ay) x 3 (günde 3 saat) / 1000] x 1,74  =  180×1,74

Verilen değerleri girdiğimizde ve gerekli hesaplamaları yaptığımızda bir ay boyunca günde üç saat çalışan 2000 watt değerinde olan bir ısıtıcı yaklaşık olarak 313,2TL gibi bir elektrik ücreti yansıtıyor faturanıza. 2000 watt değerinde bir elektrikli ısıtıcı ne kadar elektrik tüketir, sorusuna size ifade ettiğimiz formül ve basit bir hesaplama ile yaklaşık fatura ücretini öğrenmiş olduk. Bu noktada almayı düşündüğünüz elektrikli ısıtıcının watt değerlerini de gözden geçirip bu formüle eklediğinizde karşınıza çıkacak fatura ücretini de öğrenir ve buradan yola çıkarak bütçenize uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 1kw elektrik enerjisinin fiyatı dağıtım bedeli ve vergiler dahil 1,74TL/kWh bu değer zamana göre değişim göstermekte olup yaklaşık ücretleri ifade eder.

2500 Watt Bir Isıtıcı Ne Kadar Elektrik Yakmaktadır ?

Bu noktada 2500 watt elektrikli bir ısıtıcıyı günde beş saatlik bir kullanım ile elektrik faturanıza aylık olarak 652,5 TL gibi bir ücret yansıtmaktadır.

Kullanacağınız sürelere göre de faturanıza yansıyacak ücret değişecektir elbette, bu noktada yapmanız gereken şey size sunduğumuz formül üzerinden kendi kullanım oranınıza göre hesaplamaları yapmak ve çıkan sonuca göre de elektrik faturanıza ne kadar yansıyacağını öğrenmiş olacaksınız böylelikle.

1800 Watt Bir Isıtıcı Ne Kadar Elektrik Yakmaktadır ?

1800 wattlık bir elektrikli ısıtıcı almaya karar verdiyseniz eğer, sizlere sunduğumuz formül üzerinden gerekli hesaplamaları yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. Biz beş saatlik bir günlük kullanım süresini baz alık ve ona göre bir hesaplama yaptığımızda 469,8 TL’lik bir sonucun çıktığını gördük. Sizler de 1800 wattlık bir elektrikli soba için kullanım süresini formüle katarak hesaplayabilirsiniz.

1500 Watt Elektrikli Isıtıcı Ne Kadar Yakar

1500 wattlık bir elektrikli soba almaya karar verdiyseniz eğer, sizlere sunduğumuz formül üzerinden gerekli hesaplamaları yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. Biz beş saatlik bir günlük kullanım süresini baz alık ve ona göre bir hesaplama yaptığımızda 391,5 TL sonucu çıktı. Sizler de 1500 wattlık bir elektrikli soba için kullanım süresini formüle katarak hesaplayabilirsiniz.

(1500 x 30 x 5 / 1000) x 1,74 = 391,5 TL

1200 Watt Elektrikli Isıtıcı Ne Kadar Yakar

1200 wattlık bir elektrikli soba almaya karar verdiyseniz eğer, sizlere sunduğumuz formül üzerinden gerekli hesaplamaları yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. Biz beş saatlik bir günlük kullanım süresini baz alık ve ona göre bir hesaplama yaptığımızda 313,2 TL’lik bir sonuç çıktı ve ayın sonunda sizin faturanıza yansıyacak tutar da yaklaşık olarak bu değer olacaktır. Sizler de 1200 wattlık bir elektrikli soba için kullanım süresini formüle katarak hesaplayabilirsiniz.

1000 Watt Elektrikli Isıtıcı Ne Kadar Yakar

1000 wattlık bir elektrikli soba almaya karar verdiyseniz eğer, sizlere sunduğumuz formül üzerinden gerekli hesaplamaları yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. Biz beş saatlik bir günlük kullanım süresini baz alık ve ona göre bir hesaplama yaptığımızda 261 TL’lik bir sonuç çıkmış oldu ve ayın sonunda elektrik faturanıza yansıyacak ücretin yaklaşık olarak değeri de bu civarda olacaktır. Sizler de 1000 wattlık bir elektrikli soba için kullanım süresini formüle katarak hesaplayabilirsiniz.

100 Watt Elektrikli Isıtıcı Ne Kadar Yakar

100 wattlık bir elektrikli soba almaya karar verdiyseniz eğer, sizlere sunduğumuz formül üzerinden gerekli hesaplamaları yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. Biz beş saatlik bir günlük kullanım süresini baz alık ve ona göre bir hesaplama yaptığımızda 26,10 TL’lik bir sonuç çıkmış oldu ve ayın sonunda elektrik faturanıza yansıyacak ücretin yaklaşık olarak değeri de bu civarda olacaktır. Sizler de 100 wattlık bir elektrikli soba için kullanım süresini formüle katarak hesaplayabilirsiniz.

Elektrikli Soba Ne Kadar Yakar?

Elektrikli soba ne kadar yakar? sorusunu bu içeriğimizde sizler için ele aldık ve watt değerlerine göre elektrikli ısıtıcınızın elektrik faturanıza aylık olarak ne derece bir ücret yansıtacağını da hesaplamış olduk. Elektrikli ısıtıcınızın watt değeri ne kadar azalırsa harcayacağı enerji, böylelikle de elektrik faturası bir o kadar azalmış olacaktır. Düşük watt değerine sahip bir ısıtcı alıp da evinizi yeterince ısıtamayabilirsiniz, bu noktada size önerimiz evinizin veya da odanızın ihtiyacını tam olarak karşılayacak elektrikli ısıtıcının hangisi olduğunu öğrenmek. Yüksekk watt’lı bir elektrikli ısıtıcı alıp da faturanızı kabartmanızı da istemeyiz, bu sebeple araştırmanızı iyi yapmanızı öneririz.

Bu konuya ek olarak elektrikli ısıtıcınız hoş bir görünüme sahip olsun istiyorsanız tercihleriniz arasında elektrikli şömineye de yer verebilirsiniz. Elektrikli şömine seçilirken hangi unsurlara bakılmalı ve ölçüleri ne olmalı ? Sorularına yanıt verdiğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu