Genel

İdeal Şömine Ölçüleri ve Boyutları

Bu içeriğimizde sizlere ideal şömine ölçüleri ve boyutları nedir? Sizin için en uygun hangi şömine nedir bunları araştırdık. Dahası için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden olan Şömine hem oturduğumuz evleri ısıtma görevinde hem de otantik bir ambiyans oluşturmak için önemli bir dekorasyon unsuru. Bu içeriğimizde sizlere şömine ölçülerinin oturduğunuz ev içerisinde nasıl yerleştirilmesi gerektiği ve hangi alanlar için ne tür şömineler tercih etmelisiniz? Bu konularla ilgili içerik oluşturduk.

Şömine birçok çeşitte evlerimizde bulunmaktadır, bu türler arasında elektrikli şömine, odun ve kömürlü şömine ve doğalgazlı şömine yer almaktadır. Bu noktada elektrikli şöminelerin günümüzde daha popüler olduğunu ve daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Başlıca nedenleri arasında da temizliğinin kolay olması ve kullanım açısından diğer türlere kıyasla daha basit olması geliyor.

İdeal Şömine Ölçüleri ve Boyutları

Evinizin içerisinde şömine kullanmayı düşünüyorsanız bu noktada şöminenin bulunacağı alanın büyüklüğü ve konumu önemlidir çünkü buna göre farklı şömine ölçülerinde ısıtıcılar satın almanız gerekebilmekte. Şömine ölçülerine dikkat etmeniz önemli, hem yer tasarrufu hem de odanın daha efektif bir şekilde ısınabilmesi için odanıza uygun bir şömine ısıtıcı düşünmelisiniz. Bu içeriğimizde sizlere ifade edeceğimiz şömine ölçüleri genellikle tercih edilmiş olan boyutlar kullanılarak hazırlanmıştır. Bunlara ek olarak özel yapım bir şömine de kullanabilirsiniz, odanızın ve evinizin metre karesine, evin ısı yalıtımına dikkat etmeniz de önemli. Kullanacağınız şömine ölçüleri, şöminenin sahip olduğu ısıtma gücüne de bağlı olabilmektedir. Bu noktada en uygun şömineyi seçerken ölçüleri ve ısıtma gücünü iyi seçmeli ve sizin için en ideal şömine ölçüleri nedir buna dikkat etmelisiniz.

İdeal Şömine Ölçüleri ve Boyutları

Satın almayı düşündüğünüz şömine bir odun şöminesi ise bu noktada derinlik ve baca boyutu gibi ölçüler önem kazanmaktadır, bunlara dikkat etmelisiniz.

20 – 25 metrekarelik bir oda için;

  • 65 – 80 santimetre yüksekliğe sahip
  • 35 – 40 santimetre derinliğe sahip

35 – 40 metrekarelik bir oda için;

  • 70 – 90 santimetre yüksekliğe sahip
  • 40 – 50 santimetre derinliğe sahip

Şömine boyutları tercih edilebilmektedir.

Bu ölçüler için odun şömineleri tercih edebilirsiniz, burada belirtmeliyiz ki yazdığımız bu ölçüler kesin sayılar ifade etmemekte. Bir uzman yardımı ile odanız ve eviniz için en uygun şömineyi almalı veya tasarlatmalısınız.

İdeal Şömine Ölçüleri ve Boyutları

Elektrikli Şömine Ölçüleri

Satın almayı düşündüğünüz şömine elektrik enerjisi kullanıyorsa eğer şömine ölçüsünü etkileyebilecek birçok unsur olduğunu unutmamalısınız. Şöminenin watt değeri ve şömineyi nerede kullanacaksanız o alanın sıcaklığı ve büyüklüğü gibi birçok faktör etkili olmaktadır. Şömine piyasasında watt değerleri küçük olsa dahi boyut olarak büyük olan veya tam tersi bir durumda bulunan elektrikli şömineler bulunmaktadır, bu sebeple sizlere net bir şömine ölçüsü söyleyemeyeceğiz elektrikli şömineler için. Bu noktada ısıtacağınız alan için hangi watt değerlerinde ürün almalısınız yalnızca bundan bahsedebiliriz.

10 metrekarelik bir alan için yaklaşık 1 kilowatt’lık bir değer uygun olarak görülmektedir uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bu noktada örneğin sizin 30 metrekarelik bir alanınız varsa eğer 3 kilowatt yani 3000 watt’lık bir ısıtıcı tercih edebilirsiniz. Bu watt değerleri kullanacağınız süreye ve buna ek olarak da ortamın soğukluğuna göre de değişebilir unsurlar olabilmektedir.

Sizlere sunduğumuz değerlere göre odun veya elektrikli şömine tercih edebilirsiniz. Daha fazlası için InFreza websitemizi buradan takip etmeyi unutmayın.

 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu