BurçFelsefeFotoğraflı BilgilerGenelNedir

Maya Takvimi Nedir?

Maya takvimi, son yıllarda büyük ilgi toplayan büyüleyici, ancak yeterince anlaşılmayan bir konudur. Bu yazımızda derlediğimiz bilgilerle birlikte Maya takviminden bahsedeceğiz.

Maya Takvimi Nedir?

Maya takvimi, eski Maya uygarlığının tarihleme sistemi ve Mezoamerikan uygarlıklarının kullandığı diğer tüm takvimlerin temelidir. 

Antik Maya’nın zaman döngülerine karşı bir hayranlığı vardı. Maya Takvimi, üç ayrı takvimden oluşur: Uzun SayımTzolkin (ilahi takvim) ve Haab (sivil takvim). Her biri döngüseldir, yani yeni bir döngünün başlayabilmesi için belirli sayıda günün geçmesi gerekir.

İlahi Takvim (Tzolkin) 260 Gün Maya Takvimi

Maya Takvimi Nedir?

Günlerin dağılımı/Gün Saymak anlamına gelen Tzolkin’e İlahi Takvim ve Kutsal Yuvarlak da denir. Tzolkin’in 260 günü vardır. 20 adlandırılmış gün ve 13 sayıdan oluşur ve her bir ad ve sayı en az bir defa sayılır. Mayaların bizimki gibi sayıları olmadığını yukarıdaki resme bakarak fark edebilirsiniz. Onlarda sadece üç rakam vardı; ‘bir’ için bir nokta, ‘beş’ için bir çubuk ve ‘sıfır’ için bir kabuk.

Örneğin: 4 için 4 nokta olur, 5 için 1 çubuk olur, 10 için 2 çubuk olur ve 13 için 2 çubuk ve 3 nokta olur.

Güneş Takvimi (Haab) 365 Gün Maya Takvimi

Maya Takvimi Nedir?

Her biri 20 gün olan 18 aya ve yalnızca 5 gün süren bir aya (Uayeb) bölünmüş 365 günlük bir güneş takvimidir . Takvim, 19 ayın her birini temsil eden Maya gliflerinden (resimler) oluşan bir dış halkaya sahiptir.

Haab, tam olarak 365 gün uzunluğunda olduğu için biraz yanlıştır . Gerçek bir tropikal veya güneş yılı , Dünya’nın Güneş’in etrafında dönmesi için geçen süre, ortalama olarak yaklaşık 365.24219 gün sürer. Bugünün Gregoryen takviminde, 29 Şubat’ta fazladan bir gün -bir artık gün- eklendiğinde, neredeyse her dört yılda bir artık yıl yaparak bu tutarsızlığı düzeltiriz.

Uzun Sayım Maya Takvimi

Uzun Sayım, daha uzun zaman dilimlerini izlemek için kullanılan astronomik bir takvimdir. Maya buna “evrensel döngü” adını verdi. Bu tür her döngünün 2.880.000 gün uzunluğunda olduğu hesaplanmıştır

Her büyük döngü 5128 yıl sürdü ve sonsuza kadar tekrarlandı. İlk büyük döngü 21 Aralık 2012’de sona erecekti. Bu, Maya’nın dünyanın o tarihte sona ereceğini kehanet ettiği şeklindeki popüler bir fikre yol açmıştı. Ancak bu tamamen modern bir icattır, Mayalar için zaman çizgisel değil, döngüsel ve sürekli tekrarlayıcıdır.

7 Maya Kehaneti Nedir?

İlk Kehanet

1999 yılından itibaren 13 yıl kaldığını, herkesin kendi çok boyutlu doğasını içinde bulmak için büyük aynalar odasında olduğunu söyler. Takvimleri, dönüşüm için önemli tarihi gösteren kodlanmış bilgileri içegrir: 22 Aralık 2012 Cumartesi

İkinci Kehanet

Her şeyin cevabının insanın içinde olduğunu, geleceğimizi davranışlarımızın belirlediğini söyler. İnsanlığın kendisini evreni algılamanın yeni bir yoluna doğru temel bir geçiş anında bulduğunu onaylar… Evren ve güneş sistemi galaksinin merkezinden bir ışık, enerji ve bilgi ışını alıyor ve bu gezegenin titreşiminde ve insanın beyin dalgalarında ve hücrelerinde artışa neden olur, onu bu yeni frekansla dengeye getirir, davranışlarında muazzam değişikliklere neden olur.

İkinci Maya kehaneti iki yol gösteriyor: biri anlayış ve hoşgörü, diğeri korku ve yıkım.

Her ikisinde de insan, vicdanın tekâmülü için gerekli dersleri öğrenecektir.

Üçüncü Kehanet

Tarih boyunca olduğu gibi hatalar yapmaya veya gezegenin yok olmasına neden olmaya devam etmemek için gezegen üzerindeki etkimizin farkına varmamız gerektiğini söylüyor. Ekolojik duyarlılığın olmadığı sanayileşme süreçleri, atıklarıyla birlikte gezegenin sıcaklığında genel bir artışa neden olmuştur. Bu, galaksinin merkezinden alınan enerjinin neden olduğu, hava ve rüzgarlarda büyük değişiklikler yaratan güneşin artan aktivitesi ile vurgulanacaktır.

Dördüncü Kehanet

Bize şunu söylüyor: İnsan, doğanın ritimleriyle uyum sağlamak ve tüm evreni bir uyum çağına götürecek değişikliklere uyum sağlamak için yıkıcı davranışlarından vazgeçmelidir. İklim değişiklikleri, kutupların erimesine neden olacak, gezegenin temizlenip tekrar yeşermesine izin verecek ve kıtaların fiziksel bileşiminde büyük değişiklikler yaratacaktır.

Beşinci Kehanet 

Uygarlığımızı etkileyen korkuya dayalı tüm sistemlerin, gezegen ve insanlıkla eş zamanlı olarak dönüşerek uyum gerçeğine doğru yeni bir adım atacağını söylüyor.

Sistemler, insanlığı kendisiyle yüzleşmekte başarısız olacak, bu da toplumu yeniden düzenlememiz gerektiğini görmemize ve yaratılışı anlamamıza izin vererek evrim yolunda devam etmemize neden olacak. Para bir değişim aracı olmaktan çıkacak ve dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkan belirtiler bunu doğruluyor gibi görünüyor.

5125 yıllık gecenin sonuna geldik; 26.000 yıllık bir galaktik günün sonunda, galaksinin şafağına girme noktasındayız. Mayaların “zamansız zaman” olarak adlandırdığı değişim çağı, diğer kültler ve dinler tarafından da kehanet edildi. Herkes, dünyanın çok büyük oranlarda bir değişim noktasında olduğu konusunda hemfikirdir ve kısa bir süre sonra, vicdanın yeni bir evrim aşamasına ve insanlıkta benzeri görülmemiş değişikliklere yol açacak bir kaos dönemi yaşanacaktır.

Altıncı Kehanet

Önümüzdeki birkaç yıl içinde yörüngesi insanlığın varlığını tehlikeye atacak bir kuyruklu yıldızın ortaya çıkacağını söyler.

Yedinci Kehanet

Bize güneş sisteminin döngüsünde geceyi terk edip galaksinin şafağına girdiği anı anlatır.

1999’dan 2012’ye kadar olan 13 yılda, galaksinin merkezinden yayılan ışığın tüm canlı varlıkları senkronize ettiği ve yeni gerçeklikler üreten içsel bir dönüşüme gönüllü olarak erişmelerine izin verdiği, hepimizin değiştirme fırsatına sahip olduğu söyleniyor. Kendi iç huzurunu gönüllü olarak bulanlar, yaşamsal enerjilerinin frekansını korkudan sevgiye çevirenler, düşünce yoluyla kendilerini yakalayıp ifade edebilecekler ve bununla evrimleşeceklerdir.

Maya Takvimi Nedir?

Yazımızın sonuna gelirken biraz da burçlara değinelim ve keyiflenelim diyoruz. Sırası gelmişken burçlara dair yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Maya burcunuzu biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız bu siteden öğrenebilirsiniz. Benim gün burcum toprak, galaktik tonum 6 ve trekana burcum yol olarak görünüyor.

Sizin maya burcunuz ve özellikleriniz neler? Yorumlarınızı heyecanla bekliyoruz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bu aralar merak ettiğim bir konuydu. Yeterli bilgiyi aldığımı düşünüyorum. Maya burcunda adeta kendimi buldum diyebilirim. Emeğinize sağlık.

  2. Kesinlikle etkileyici, oldukça merak edilen bir konu için harika bir anlatım. Benim geyik 12 baykuş şeklinde çıktı araştıracağım teşekkürler :)

Başa dön tuşu