Bilim

Burçlar Nedir? Burç Yorumları Bilimsel Mi?

BİLİM İNSANLARINA GÖRE BURÇLAR GERÇEK Mİ?

Birçok bilim adamı size astrolojinin işe yaramadığını söyleyecektir, inananlar ise size bunun doğru olduğunu söyleyecektir. Peki kim haklı? İkisi de haklı. Astrolojinin kelime anlamına bakarsak Astroloji, yıldızların ve gezegenlerin hizalanmasının, doğduğu zamana bağlı olarak her bireyin ruh halini, kişiliğini ve çevresini etkilediği inancıdır. Astrologlar gazetelere (artık elektronik dergilere) doğum tarihine göre ayarlanmış burç yorumları basarlar. Bu burçlar ise insanlara kişisel yaşamlarında tahminlerde bulunur, kişiliklerini tanımlar ve onlara tavsiyeler verir. Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından yapılan bir ankette, katılımcıların % 41’inin astrolojinin “çok bilimsel” veya “biraz bilimsel” olduğunu düşündüğünü tespit etti.

burçlar gezegenler
Evren

Burçlara İnanmamak İçin Birkaç Neden

Bu günlük burçlarda hiç bir şey fark ettiniz mi? Bunu burada fark etmenizi sağlayacağız. İşte bazı yıldız fallarının söylediği şey:

Hiçbir şeyin planlarınıza göre gitmeyeceği bir mali kargaşa ile karşı karşıya kalacaksınız.

Bir süredir sizi rahatsız eden her şeye cevaplar bulmak için kendinize biraz yer ayırmayı deneyin. Odaklanana kadar çok yardım alamazsınız.

Şimdi bir şeye dikkat edin; bu iki ifade, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herkes için geçerli olabilir. Neredeyse hepimiz bazı sorulardan rahatsızız ve iyi, burç sizi çok iyi tanıdıklarına inandırmak için genelleme kullanacaktır.

Oysa gerçek şu ki, genel olarak herkes bazı sorulardan rahatsız ve cevaplarını arıyor.

Ayrıca, ekonomik istikrarsızlığımız ve sonsuz istek listemiz sayesinde; kendimizi neredeyse her gün finansal karmaşıklıklarda buluyoruz özellikle de Türkiyede :)

Yani burçlar sana inandırmak için ne yapıyor görüyor musun?

Akrep, İkizler, Kova veya Boğa olsun, herkes için geçerli olabilecek genelleme kullanırlar.

Biz aslında inanmak istediğimiz şeye inanıyoruz. Yani onlar inanmak istediğimiz şeye inandırıyorlar. Çünkü bu döngünün bir de ticari kısmı var, mesela sadece amazon üzerindeki satılan şeylere bakarak kolayca anlayabilirsiniz.

Peki Burçlar Gerçekten De İnsanları Daha İyi Hissettirebilir Mi?

Evet hissettirebilir ancak burçların doğru olmasıyla hiçbir ilgisi yok. Burçlar, plasebo etkisi olarak bilinen psikolojik bir etki nedeniyle insanları daha iyi hissettirir. Plasebo etkisi, işe yaramaz bir yönteme olan inancın aslında bir kişiyi daha iyi hissetmesini sağladığı zamandır. İyileşmeye neden olan, yöntemin değil, inancın kendisidir. Plasebo etkisi bilimsel olarak doğrulanmıştır. Plasebo etkisini daha iyi anlamanız için Evrim Ağacı üzerindeki makaleyi okumanızı öneririm.

Plasebo Etkisi
Plasebo Etkisi

 

Daha Fazla Bilimsel İçerik İçin Bilim Kategorisini Ziyaret Edebilirsiniz.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu