GenelNedir

Noel Nedir? Noel Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Bu içeriğimizde sizlere Noel Nedir?, Noel bayramı ne zaman kutlanır?,  Noel kutlamaları ve Noel’in ikonikleşmiş sembolleri olan Noel Ağacı ve Noel Baba hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca Noel ve Yılbaşı arasındaki farktan da bahsedeceğiz.

Noel Nedir?

Noel kelimesi, Latince’de doğum anlamına gelen Natalis kelimesinden türemiştir. Türkçe’ye ise Fransızca Noël kelimesinden geçmiştir. İngiltere gibi ana dili ingilizce olan bazı ülkelerde ise Christmas olarak bahsedilmektedir. Noel kutlamalarının en yaygın kullanılan cümlesi de Merry Christmas‘tır.

Noel Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Noel Bayramı, her yıl 25 Aralık tarihinde kutlanan bir Hıristiyan Bayramıdır. Noel Bayramı’nın amacı, İsa’nın doğumunun kutlanmasıdır. Bu nedenle Noel Bayramı; Milat Yortusu, Doğuş Bayramı ve Kutsal Doğuş adlarıyla da bilinmektedir.

Günümüzde Noel Bayramı, Hıristiyan halkına özgü bir bayram olmaktan çıkmış ve dini motiflerinden arınmış, Dünya genelinde kutlanan bir bayram olmuştur. İnsanların birbirine hediyeler verdiği, sevdikleriyle keyifli vakitler geçirdiği yeni bir yılın başlangıcını temsil eden kutlamalara dönüşmüştür.

noel

Noel Kutlamaları

Noel Kutlamaları, kış mevsiminin en önemli kutlamalarındandır. Dünya genelinde büyük bir önem arz eden Noel kutlamaları, hazırlıkları aylar öncesinden başlayan çeşitli gösteriler içerir. Kiliselerde ilahiler söylenir, ayinler düzenlenir, advent mumları yakılır.

(Advent: Hristiyanlıkta İsa’nın doğumuna ve dolayısıyla Noel’e kadar günlerin geri sayıldığı kısa dönem.Katoliklik ve Protestanlıkta 30 Kasım’a en yakın pazar günü başlayan ve Noel arifesine kadar süren dört haftadır. Ortodokslukta ise 27 Kasım ile 7 Ocak arasındaki 40 günlük dönemdir.)

Aileler Noel günü öğleden sonra bir yemek sofrası etrafında birleşir ve Noel sofrasının tadını çıkarırlar. Noel sofrasında genellikle kızarmış hindi ve sosis yer alır. Bazı ülkelerde ise tatlı olarak Noel pudingi de ikram edilir.

Noel kutlamalarının olmazsa olmazları ise caddelerin süslenmesi, Noel ağacı kurulması, hediyelerin alınması ve Noel babanın gelişinin canlandırılmasıdır.
Özellikle filmlerde gördüğümüz şömineye asılan Noel çoraplarının içine ve Noel ağacının etrafına hediyeler konur. Noel gecesi çocuklar büyük bir heyecanla çorapların içinden hediyelerine kavuşurlar.

noel

Noel Kutlamalarının Tarihçesi

Bazı inanışlara göre antik çağlardaki Pagan kış festivalleri, Roma imparatorluğundaki Mitraizm kış festivalleri Noel’in kökenini oluşturur. Bu nedenle Noel’in dini inançlarla özdeşleştirilmesinin sonradan uygulanmaya başlanan bir gelenek olduğu iddia edilir. Değişen kültür ve dini inançlarla Noel’in temsiliyetleri de değişmiştir.

Noel (Yılbaşı) Ağacı

Noel ağacı, Noel Bayramı ve yeni yılın kutlanması üzerine süslenir. Çam ağacıyla özdeşleşen Noel ağacı, farklı kültürlerde farklı amaçlarla yer almıştır. Noel ağacı Pagan kültüründen gelen bir gelenek olarak ağaca verilen değerin ortaya konmasıdır. Noel ağacı, sonsuz yaşamı temsil eder ve hep yeşil kalacaktır.

Günümüzde yeni yılın gelişini temsil eden Noel ağacı, çeşitli süslerle süslenir. Her bir süs ise farklı anlamlarla karşımıza çıkar. Örneğin baston şeker adaleti, çelenk gerçek aşkı, ağaç dallarına asılan çanlar günün neşesini temsil eder.

Noel ağacının tepesine konan yıldız ise Bethlehem yıldızıdır. Sonsuza kadar parlayacak  ve yol gösteren bir ışıktır. Noel ağacının zirvesine son olarak Bethlehem yıldızı konur ve bu görev genellikle ailenin çocuk üyesi tarafından yerine getirilir.

noel

Noel Baba Kimdir?

Noel Baba, ren geyiklerinin çektiği kızağıyla yolculuk ederek çocuklara hediyeler bıraktığına inanılan efsanevi bir karakterdir. Bu inanışa göre çocuklar Noel Baba’ya istedikleri hediyeleri yazdıkları bir mektup gönderirler. Noel Baba da evlerin bacalarından çocukların hediyelerini dağıtır.

Noel Baba günümüzde, uzun kır sakallı, kır saçlı, koca göbekli sevimli bir karakter olarak karşımıza çıkar. Kırmızı cübbesi ve kırmızı şapkasıyla tanınır. Noel Baba’nın şapkası, Noel kutlamalarında insanlarında sıkça kullandığı bir aksesuardır.

noel

Noel ve Yılbaşı Farkı

Noel, Hıristiyanlara özgü kabul edilen bir bayramdır. Bu bayram İsa’nın doğuşunu simgeler. Yılbaşı ise herhangi bir dini inanış içermez. Dünya genelinde yeni bir yılın başlaması amacıyla kutlanır.

Noel 25 Aralık’ta kutlanırken, Yılbaşı 31 Aralık gecesi kutlanır.

 

Herkese sevdikleriyle mutlu ve huzurlu geçirecekleri bir yeni yıl dileriz. Mutlu yıllar!

Yılbaşında izlemeniz için dizi ve film tavsiyeleri:

Aysu Nur Koyun

Kendi zamanında yaşamaya çalışan, aynı zamanda mimar ve web3 meraklısı biriyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu