Dizi - Film

Marsta Bir Adam – Marslı Film İncelemesi

Hiç düşündünüz mü eğer bir gezegende tek başınıza kalsaydınız nasıl hayatta kalırsınız işte tamda bunun cevabını öğrenmek istiyorsanız Andy Weir’ın Marslı (The Martian) kitabından uyarlanan Marslı filmini izlemenizi öneririz.

Marslı IMDb Puanı 8.0 olan  konusu marsa bir görev için gönderilen ve marsta mahsur kalan bir botanikçinin yaşam mücadelesini anlatmakta belki de yakın zamanda bizde mars’ta patates yetiştiriz  ne dersiniz.

Mars’ta patates yetiştirmek delice değilmi işte filmin baş karakteri Mark Watney tamda bunu başardı peki nasıl başardı? Gerçekten marsta patates yetiştirilebilir mi?

Nasa’da çalışan bilim insanları yapay mars ortamında patates yetiştirmeyi başardı peki bunu nasıl yaptılar mars’taki ortamın benzerini oluşturmak için yetiştirme ortamında sıfırın altında hava sıcaklığı, yüksek karbonmonoksit derişimi, 6000 metre yüksekliktekine eşdeğer hava basıncı ve mars’daki gece ile gündüz döngüsüne benzeyen bir ışık sistemi kullandılar.Tabiki her çeşit patatesde yetiştirmek mümkün olmuyor, bilim insanları 65 farklı patates türünü sanal mars ortamında test etti fakat bunlardan sadece dört tür başarılı birşekilde yetiştirilebildi,buda bize göstermektedirki şu an için marsta sadece belli besin kaynaklarınını yetiştirebileceğiz gibi duruyor.Peki gerçekte marsta bunu yapabilecek miyiz?  Bu sorunun cevabını şuan bilmesekte  yakın bir gelecekte hep beraber öğreneceğiz gibi duruyor.Günümüz koşullarında mars’ta yaşam mümkün mü?

Bulunan bulgular ışığında dört milyar yıl önce Marsın , nehirler, göller ve  bir okyanusu olan bir gezegen olduğu düşünülüyor .Gelecekte mars belkide dünyamız kadar yaşanılabilir olur ,ancak şuan için mars’ta yaşamak için yüksek teknolojili ve dayanıklı ekipmanlara ihtiyacımız var gibi duruyor, en önemlisi de yaşamımızı devam etirebilmek için bize kalacağımız süre boyunca yetecek hazır besin kaynaklarına.Kısacası  marsta yaşamaya başlıyıncaya kadar Mark Watney‘in macerası ile marsta yaşamanın nasıl olacağının hayalini kurmaya bir süre daha devam edeceğiz gibi duruyor…

pexels pixabay 73910

“İnsan türünün -uzaya yayılmadıkları sürece- bir sonraki bin yılda yaşayacağını sanmıyorum. Tek bir gezegende yaşamı sonlandırabilecek çok fazla kaza gerçekleşebilir. Ama ben iyimserim. Yıldızlara ulaşacağız.”

Stephen Hawking

 

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu