Dizi - Film

Hayatınıza Bir Değer Katabilecek Dizi Önerileri Ve Replikler

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz dizi önerileri ile karşınızdayız, her biri birbirinden farklı şekilde işleniyor. Umarız ki önerilerimizi beğenir ve izlersiniz. İzlediyseniz de yorumlarınızı bizlere sunabilirsiniz.

After Life

dizi önerileri after life

Dizi önerilerinin ilk maddesine After Life’ı almamak haksızlık olurdu. Ricky Gervais yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı kara mizah türündeki İngiliz internet dizisi. İlk bölümü 8 mart 2019 tarihinde Netflix’te yayımlanmıştır. Dizi 3 sezondan ve toplamda 18 bölümden oluşuyor. After Life, ne aksiyon ne de fantastik kurgular içermez; karakterler üst düzey insanlar da değildir ve dünyayı kurtarmak gibi amaçlar bulunmaz kimsede. Hayatın gerçeklerini sunuyor After Life bizlere; acıyı, üzüntüyü ve de sevginin ne demek olduğunu. Sizleri After Life’ın hislerinize dokunacak repliklerine bırakıyorum öyleyse.

Günün birinde son yemeğini yiyip, son çiçeğini koklayıp, bir arkadaşına son kez sarılacaksın. Son kez olduğundan haberin olmayacak. O yüzden, sevdiğin her şeyi tutkuyla yapmalısın. Kalan yıllarının kıymetini bilmelisin. Çünkü devamı yok.

Hiçbir şeyi değiştirmezdim. Geri dönüp bir şeyi değiştirirsem belki o kötü şeyin beni ulaştırdığı iyi şeyleri de kaybederdim.

Mutluluk harika bir şey. O kadar harika bir şey ki, o mutluluğun senin olup olmaması önemli değil.

Bir şey olunca hemen ona anlatmaya koşuyorum, sonra hatırlıyorum ki o artık yok. Paylaşmayınca her şeyin kıymeti azalıyor.


Mind Hunter

dizi önerileri mind hunter

1970’lerin sonu Amerika’sında, FBI’da çalışan Holden Ford ve Bill Tench’in “katiller suçlu doğar” anlayışını terk ederek toplumun suçtaki payını irdelemesiyle, psikopat ve seri katillerin iç dünyalarını ve bu cinayetleri anlamlandırma arayışlarını konu edinen bir dizidir Mind Hunter. Aynı isimli kitaptan uyarlama olan dizi, gerçek insan ve hikayeleri konu edinir. Gerilim ve kan dondurucu olaylara karşı soğuk kanlıysanız eğer izlemenizi öneririz.

”Charles Manson: hapishane düşünce çerçevesidir. hepimiz kendimizin hapsindeyiz, kendimizin gardiyanıyız, kendi cezamızı yatıyoruz. hapishane zihindedir. Benim özgür olduğumu göremiyor musun?
Bill Tench: bana pek özgür gelmedin Charlie.
Charles Manson: sen de bana özgür gelmiyorsun. birilerinin senin için yaptığı tanımlamaların toplamı gibisin. başkalarının fikirleri için yaşıyorsun, yüzünden acı akıyor, bir de iyi görünüyor musun diye merak ediyorsun.”

Katillerin Zihnine Yolculuk – Mindhunter isimli yazımızda detaylı incelemiştik, dilerseniz onu da okuyabilirsiniz.


Manhunt: The Unabomber

dizi önerileri Manhunt

Teknolojinin bizi özgürleştirmesi gerekiyordu ama öyle değil. Araba gibi. Arabalar icat edildi ve istediğimiz yere gidebilir hale geldik. Ama sonra araba sahibi olmak neredeyse zorunlu hale geldi. Daha fazla sınırlandık ve kısıtlandık. Yani bütün şehirler arabalar üzerine kuruldu. Arabaya binmeden yiyecek alamayacak hale gelene kadar. Zorunlu oldular. Önce kontrol bizdeydi. Şimdi kendi teknolojimizin kölesi olduk. Kafesteki farelere dönüşüyoruz. Peşinden koştuğumuz peynirin şaşkınlığıyla dikkatimiz dağılmış. Statü, daha iyi ev, daha iyi araba, daha iyi televizyon. Eğlenceyle tükenmiş, terapi ve Prozac ile düzeltilmiş.

Kendinize, kontrolün sizde olduğunu söylüyorsunuz. Size, teknolojinize ve makinelerinize itaat ediyorlar. Ama arabanız ve telefonunuz olmazsa ne yapardınız? Ya bütün uçaklar dursa? On yıl önce bilgisayarlar pahalı oyuncaklardı. Bugün onlar olmadan bildiğimiz haliyle uygarlık çöker. Elektrik kesilmesi, bilgisayar çökmesi, arabanın bozulması, telefonun çalmaması korkusuyla yaşıyorsunuz. Bunların olmaması için hayatınızı ve toplumu düzenliyorsunuz. Her şey sizin değil de, onların ihtiyaçları etrafında dönüyor. Sinyal veriyorlar, zıplıyorsunuz. Ses veriyorlar, cevap veriyorsunuz. Kendinize sorun, kontrol gerçekten kimde? Sizde mi, yoksa onlarda mı?

Ama bu senin hatan değil. Toplum seni böyle yaptı. Ama sen bir koyunsun. Ve koyunlarla dolu bir dünyada yaşıyorsun.


Lupin

dizi önerileri Lupin

Fransız Sherlock Holmes olarak geçen Arsene Lüpen, bir Robin Hood misali kötücül zenginlerden çalan bir hırsızdır. Bir kurgu seriden uyarlama olan Lupin dizisi, Lüpen’in çocukluğunu ve yetişkinlik dönemini bir dizi ne kadar ele alabilirse o kadar bizlere sunuyor. Sizlere önerim kitap serisini de okumanız, dizisini beğenmiş olsam da kitap serisini okuduğunuzda daha muhteşem bir zeka ve kurnazlığa şahit oluyorsunuz.

Nedeni belli bir biçim ve karakterde olayım ki Neden hep aynı sıkıcı insan olma riskini alayım? Benim karakterimi yaptığım işler oluşturuyor.

Nihayetinde yöntemlerin önemi yoktur, sadece sonucun önemi vardır.

Tepedekiler aşağıya bakamaz, bunun sayesinde zengin olacağız.

Arsen Lüpen Kimdir? – Lupin Dizi İnceleme Buradan Lupin adlı dizinin detaylı incelemesine bakabilirsiniz.


İyi seyirler!

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu