Dizi - Film

Katillerin Zihnine Yolculuk – Mindhunter

Genel Konusu

1970’lerin sonu Amerika’sındayız. FBI’da çalışan Holden Ford ve Bill Tench’in “katiller suçlu doğar” anlayışını terk ederek toplumun suçtaki payını irdelemesiyle, psikopat ve seri katillerin iç dünyalarını ve bu cinayetleri anlamlandırma arayışlarını izliyoruz. Katillere henüz “seri katil” bile denmediği bir dönemden bahsediyoruz. Katiller üzerine nitelikli çalışmalar yapılmamış ve henüz sadece “düzenli-düzensiz” katil şeklinde isimlendiriliyorlar. Karakterlerimiz özel bir program dâhilinde bu katillerin motivasyonlarını anlayıp, ileride gerçekleşmesi muhtemel cinayetleri önceden anlama çabasındalar.  Ancak bunun için yeni bir birim kurulması gerekmektedir ve bu FBI işleyişi için zor ama gelecekte başarı getirecek bir adım olacaktır. Suçlu zihinleri akademik alanda da inceleyerek soruşturma sürecini geliştirme düşüncesiyle  Dr. Wendy’i de dahil ederler ve serüven bu şekilde başlamaktadır.

Dizinin Ele Aldığı Katiller

Ed Kemper

Seri Katil Ed Kemper

Annesine karşı olan bastırılmış şiddet duygularını önce başka kadınlarda deneyen, ama en sonunda annesini öldürdüğünde bu takıntılı rahatsızlıktan kurtulup iyileştiğini hisseden ve akabinde kendini polise teslim eden seri katil.

Ed Kemper‘in IQ’su 136, çok zeki. Boyu 2.04 metre, dev gibi. Ve kendisi dahil herkes akli dengesinin yerinde olmadığı teşhisindeyken annesini öldürdükten sonra kendi kendine gereken tanıyı koyarak psikoloji çalışmalarına bir nevi de katkıda bulunmuştur.

Sorgulamalarında tüm bu cinayetleri neden işlediği sorulduğunda “temel bir motivasyonu yoktu aslında. O an öyle hissedip yapmak istediğimi yaptım ama beni buna iten veya bana bunu isteten bir motivasyon yoktu. Tek bildiğim annem ile en yakın arkadaşını öldürdükten sonra bir yeterlilik hissi ile beraber bir rahatlama hissettiğim. Artık yeter dedim, bunu daha fazla kaldırmama, buna daha fazla dayanmama gerek yok. Usanmış, bıkmıştım…bitmesi gerekiyordu” cevabını vermiş, 2007 ve 2012’de kurallı olarak tahliye hakkı verildiğinde “hala toplum içine çıkmaya uygun değilim” diyerek reddetmiş ve avukatı aracılığı ile 2017’de gelecek tahliye hakkı ve sonrakilerle de ilgilenmediğini belirtip tüm geri kalan hayatını hapishane içerisinde mutlu bir şekilde sürdürmesinin ona yeterli olduğunu belirtmiştir.

Atlanta katili Wayne Bertram Williams

Atalanta Katili Wayne Bartrem Williams

Atlanta Çocuk Cinayetleri’nin de suçlusu olduğuna inanılınan Wayne Williams, 2 yetişkin insanı öldürmekten hüküm giydi. Şimdilerde Georgia’da çarptırıldığı iki ömür boyu hapis cezasını çekmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=z76A3ukTqcE&feature=youtu.be

Denis Rader ‘’BTK Katili’’

BTK Katili Denis Rader

Amerika’da 1971’den yana 10 kişiyi öldürmüş, polisle devamlı dalga geçip, bir keresinde öldürdüğü kişinin evinden 911’i arayıp olayı haber verdiği halde yakalanamayan, ilk cinayetinden ancak 34 sene sonra yakalanabilmiş seri katil. Yaşadığı şehirde örnek vatandaşmış Dennis. Aslında seri katiller, dikkat çekseler de çekmeseler de az çok eksantrik kişilerden çıkar. Bu adamsa işinde gücünde, normal bir evliliği olan, çocuklarıyla güzel bir ilişki sahibi, gittiği kilisedeki cemaatin başı, orta sınıf bir Amerikan vatandaşı. Yani polis detektifleri tabiatıyla yıllar boyu kendisinden hiç şüphelenmemişler.

Dizideki Denis Rader sahnelerini buradan izleyebilirsiniz.

”Hapishane düşünce çerçevesidir. hepimiz kendimizin hapsindeyiz, kendimizin gardiyanıyız, kendi cezamızı yatıyoruz. hapishane zihindedir. Benim özgür olduğumu göremiyor musun ?”

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu