Dizi - Film

Walter ”Heisenberg” White – Breaking Bad Genel İncelemesi

Genel Konusu

Bir okulda kimya öğretmeni olan Walter White, kendi halinde ailesiyle yaşamını sürdüren biridir. Yaşadığı bazı rahatsızlıklar sonucu hastaneye giden Walter ne yazık ki akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Ölüm gerçeğinin en çok can acıtan tarafı ailesini geride bırakacak olmasıdır. Yaşanan bazı farklı olaylarda uyuşturucu sektöründe ciddi para olduğunu görür. Ailesini en iyi şekilde finanse edebilmenin en iyi yolu budur. Üstelik başarılı bir kimyacı için bu pek de zor görünmüyordur. Bir yanda kimya alanında önemli işlere imza atmış bir öğretmen, diğer yanda bu tehlikeli piyasayı çok iyi tanıyan, gözü pek bir eski öğrenci birlikte ürettikleri yüksek kalitede ve saflıkta metamfetamin onları uyuşturucu ticaretinin en riskli yollarına bulaştıracak.

Breaking bad dizisinden Walter White ve Jesse Pinkman

Breaking Bad muhteşem kurgusunun yanında pek çok harika ayrıntıya da sahip bir dizi. Dizi renkleri bölüm içerisinde ve karakterler üzerinde ustaca kullanıyor. Dizinin renklerle ilişkisi daha iki ana karakterin soyadıyla başlıyor: White ve Pinkman, beyaz ve pembe adam. Dizideki karakterlerin hangi renk giydiğini sahne sahne analiz eden bu infografikte de görülebileceği gibi renk kullanımında bilinçli tercihler var.

Breaking Bad dizisinin renklerini analiz eden infografik

Örneğin sürekli mor giyinen Marie Schrader. Lüks, asalet, elitlik gibi anlamları çağrıştıran bu renk, tıpkı dizideki karakter gibi hikayedeki tehlikeli pek çok şeyden uzakta, güvenli ortamında yaşamaya çalışan biri. Pinkman genelde sarı giyiyor. Bir başka deyişle renk çemberinde morun tam zıddı olan bir renk.

Başrol oyuncumuz Bay White’ın yakınındaki iki karakterden biri bu Pinkman. Diğeriyse Bay White’ın eşi Skyler. Genelde mavi giyiyor. Bu dizinin özetini renklerle formülize edecek olursak şöyle bir şey diyebiliriz: Genelde mavi giyinen eşiyle sıradan bir yaşamı olan lise öğretmeni Bay White’ın hayatı, bir gün genelde sarı kıyafetler giyen eski öğrencisiyle değişmeye başlar. Üstelik sadece hayatı değil, karakteri de… İçinden adeta yeni bir karakter, bir alter ego ortaya çıkar: Heisenberg. Bay White, Heisenberg’e dönüştüğünde genellikle yeşil giymeye başlar. Yani sürekli etki altında kaldığı mavi ve sarı renklerinin bir çeşit karışımı olur.

Replikler

Kendim için yaptım. İşimi seviyordum. İşimde iyiydim ve kendimi canlı hissediyordum.

 

Bazen bir şeye bağlanırsın ve nedenini bile anlamayabilirsin. Kendini açar ve akışa bırakırsın, evren seni nereye götürürse.

 

Tüm hayatımı olabilecek ve olamayacak şeylerden korkarak geçirdim. 50 yılım böyle geçti. Sabahın üçünde uykularımdan uyandım. Ama ne var biliyor musun? Teşhisimden beri deliksiz uyuyorum. Şunu fark ettim ki, korku bu hayattaki en kötü şey. Gerçek düşman o. Bu yüzden ayağa kalk, gerçek dünyanın karşısına çık ve ona vurabildiğin kadar hızlı bir şekilde vur!

 

Ben tehlikede değilim Skyler, tehlike benim! Adamın biri çalan kapıyı açınca vuruluyor ve sen benim o adam olduğumu mu sanıyorsun? Hayır! Ben kapıyı çalanım!

 

Breaking bad jesse pinkman ve walter white

Dizinin Önemli Sahneleri

Ben tehlikede değilim Skyler, tehlike benim!  basınız.

Bunun Meth olduğunu düşünüyorsun ama değil. basınız.

Gustavo Fring’in öldüğü sahne. basınız.

Walter White’ın arabayı patlattığı sahne. basınız.

”Adımı söyle!” ”Heisenberg” basınız.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu