Teknoloji

Google LLC Nedir?

Google LLC ve Kuruluşu

Google, son derece popüler olan arama motoru kuruluşuyla halk arasında çok sağlam bir kök oluşturmuş çok uluslu, halka açık bir kuruluştur. Google’ın diğer kuruluşları arasında internet analizi, bulut bilişim (cloud), reklamcılık teknolojileri (Google Ads, Adsense ve Admob) ve web uygulaması, tarayıcı ve işletim sistemi geliştirme bulunmaktadır. Google’ın kuruluşu, iki yüksek lisans öğrencisi olan Sergey Brin ve Larry Page’in ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Stanford Üniversitesi’nde bir araya geldiği 1995 yılına dayanıyor.

Google LLC Nedir?

Google bir arama motorudur. Diğer önemli ürünler ve platformlar arasında Android, Chrome, Gmail, Google Drive, Google Haritalar, Google Play ve YouTube bulunur.

Google firması, iki kategoride reklam satışları yoluyla gelir elde eder: Performans Reklamcılığı, kullanıcıların tıkladığı alakalı reklamlar oluşturur ve sunar ve Marka Reklamcılığı, işletmelerin marka bilinirliğini artırmak için reklam kampanyaları yürütmesine izin verir. Ek olarak, Google Görüntülü Reklam Ağı, reklamverenlerin çok çeşitli hedefleme teknolojileri kullanarak özel bir site ağı oluşturmasına olanak tanır. Google, Calico ve yaşam bilimleri gibi gelişmekte olan işletmeleri de içeren bir holding şirketi olan Alphabet Inc.’e aittir. Google hikayesi 1995’te Stanford Üniversitesi’nde başlıyor.

Google Llc Nedir
Google Llc Nedir

Operasyonlar

Bir arama motoru olarak kurulduğundan bu yana şirket, Webmail (Gmail), etkileşimli haritalar (Google Haritalar), Web’de gezinme (Google Chrome), sesli arama (Google Assistant), sunumlar gibi çok çeşitli popüler hizmetler sunmak için şubeleşti. (Google Drive), İşletme (Adsense) ve video ve müzik (YouTube). Ek olarak, fotoğrafların, kişilerin ve notların organizasyonu da sunulmaktadır.

Şirketin Android işletim sistemi, mobil ürünler için bir platformdur. Google donanımı arasında Pixel telefonlar, Chromebook dizüstü bilgisayarlar, Google Nest, Google Home Hub akıllı ekran, Android Auto ve OS bulunur. Şirket, Google Play Store üzerinden uygulamalar, müzik ve filmler gibi dijital içerik satmaktadır. Ayrıca Google Cloud aracılığıyla bir bulut bilişim hizmetleri paketi sunar.

Gelirinin çoğunu (% 85’in altında) oluşturan reklamcılık işinin ötesinde, firma, Google Play üzerinden satın alınan uygulamalar, filmler, müzik ve diğer dijital içeriklerden daha küçük bir gelir payı (yaklaşık% 15) elde etmektedir; Google donanım cihazlarının satışı; ve Google Cloud teklifleri. Ana şirket Alphabet’in “Diğer Bahisler” iş birimi kapsamına giren Google dışı teklifleri, holding şirketinin gelirinin yüzde yarısından azını oluşturuyor.

Google Cloud
Google Cloud

Satış ve Pazarlama

Müşteriler genellikle reklam envanterini Google Ads, Authorized Buyers pazarının bir parçası olarak Google Ad Manager ve Google Marketing Platform aracılığıyla satın alır. Bazı müşteriler, değişken bedel olarak muhasebeleştirilen nakit bazlı teşvikler veya krediler alırlar. Şirketin performans reklamcılığı, kullanıcıların tıklayacağı alakalı reklamlar oluşturur ve sunar, bu da reklamverenlerle doğrudan etkileşim sağlar. Performans reklamverenlerinin çoğu, bir kullanıcı reklamlarıyla etkileşime girdiğinde ödeme yapar. Performans reklamcılığı, reklamverenlerin ölçülebilir sonuçlar elde ederken kullanıcılarla bağlantı kurmasını sağlar. Marka reklamcılığı, çeşitli cihazlarda yayınlanan videolar, metinler, resimler ve diğer etkileşimli reklamlar aracılığıyla kullanıcıların reklamverenlerin ürün ve hizmetlerine ilişkin farkındalığını ve yakınlığını artırmaya yardımcı olur.

Strateji

Google, yeni ürün ve hizmetlerin yanı sıra reklamcılık, bulut, makine öğrenimi ve arama gibi stratejik odak alanlarında önemli Ar-Ge yatırımları yapmaya devam ediyor. Buna ek olarak, sermaye harcamaları son birkaç yılda artmıştır. Google, veri merkezleri ve ofisler için arazi ve binalara ve sunucular ile ağ ekipmanlarını içeren bilgi teknolojisi altyapısına yoğun yatırımlar yaptığı için bu eğilimin uzun vadede devam etmesini bekliyor.

Google Strateji
Google Strateji

Google’ın stratejisinin önemli bir parçası, Google Cloud Platform entegrasyonunu derinleştirmek, geliştirmek ve daha da ileriye götürmektir. Ayrıca, ses ve çeviri hizmetlerinin kalitesini ve uygulanabilirliğini sürekli iyileştirmeye, güvenliği güçlendirmeye, makine öğrenimini ve doğal dil işlemeyi uygulamaya ve G Suite iletişim araçlarını (Gmail, Dokümanlar, Drive, Takvim ve Hangouts) geliştirmeye odaklandı. Chrome Enterprise, bir işletmeyi yürütmek için gereken araçları sağlayan entegre bir arka uç çözümüdür.

Bu arada, tüketiciler internete erişmek için giderek daha fazla akıllı telefon kullandıkça, daha fazla insan Google’ın reklamlarına daha sık bakıyor. Ancak, şirketin büyümesi – hala olumlu olsa da – yavaşlama belirtileri gösteriyor olabilir. Mobil reklam görüntülemeleri önemli ölçüde artmıştır, ancak bu reklamlar masaüstü bilgisayarlarda görüntülenen reklamlardan daha ucuzdur, bu nedenle Google mobil reklamlar için verebileceği fiyat daha düşüktür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu