Teknoloji

Şarkıyı Mırıldan Shazam Bulsun | Shazam Nedir?

Diyelim ki bir restorandasınız ve çalan şarkı ya da müzik hoşunuza gitti. Melodiyi duyuyorsunuz, hatırlıyorsunuz ama şarkının adını tam olarak bulamıyorsunuz. Bundan yıllar önce olsaydı büyük ihtimal restoranda karşınızda oturan arkadaşınıza ya da restorandaki garsona ya da sahibine sorardınız. Shazam ile artık başkasına sormaya ihtiyacınız yok. Telefonunuzdaki bir düğmeye basarak Shazam’ın saniyeler içinde şarkıyı bulmasını izleyin.

Shazam Nasıl Çalışır?

Şirketin 8 milyondan fazla şarkıdan oluşan bir kitaplığı vardı ve her bir parçayı basit bir sayısal imzaya bölmek için bir teknik geliştirdi – her parça için benzersiz bir kod. Shazam’ın CEO’su Andrew Fisher, “Buradaki en önemli şey, her performansın bir ‘parmak izini’ yaratmaktır” diyor. Shazam bütün müziklerin frekanslarını parmak izi mantığında kodlayıp veritabanına aktarıyor. Biz herhangi bir şarkıyı ya da müziği aradığımızda ise frekanslar üzerinden arama yapıp eşleşme sağlıyor. Yani aslında Shazam dediğimiz uygulama kendi veritabanındaki bütün parçaları kullanarak şarkıları işliyor.

 

shazam nasıl çalışır

Shazam Ne Zaman Kuruldu?

Shazam Entertainment Limited, 1999 yılında Chris Barton, Philip Inghelbrecht, Avery Wang ve Dhiraj Mukherjee tarafından Londra’da kuruldu.

iPhone Kontrol Merkezine Shazam Düğmesi Nasıl Eklenir?

Shazam düğmesini etkinleştirmek için Kontrol Merkezimizi özelleştirmemiz gerekecek.

iPhone cihazınızda ayarlara giriniz. Ardından ayarlarınızda kontrol merkezine tıklayınız. Kontrol merkezinizdeki kısayolların listesini gördüğünüzde Shazam’ı bulunuz ve listenize ekleyiniz. Sağ kısımdaki üç noktaya tıklayarak Shazam’ı istediğiniz sıraya getirebilirsiniz.

Shazam Linkleri:

iOS | Android | Web

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu