BilimGündemKriptolojiNedirOyunTeknolojiYapay ZekaYazılım

NFT GAMING | OYUN SEKTÖRÜ VE NFT

NFT’ler hayatımızın birçok alanında etkisini göstermeye başlamışken oyun sektöründe de yer alması kaçınılmaz olacaktır. Peki, oynadığımız oyunların NFT ile nasıl bir ilişkisi var? Gelin birlikte bu konunun detaylarına inelim.

Geçmişten Günümüze Oyun Sektörü

Tarihi 1958 yılına dayanan oyun sektörü, William Higinbotham’ın basit bir tenis simülasyonu oyunu geliştirmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu oyun bir bilgisayar oyunuydu. Sonraki gelişmelerle birlikte bilgisayarların haricinde jetonlu oyun makinaları ve birçoğumuzun oynama fırsatı bulduğu Atari ortaya çıktı. Yıllar geçtikçe teknolojinin de değişmesiyle oyunlar için disket, CD-rom gibi farklı cihazlar üretildi ve grafik kalitesinin de artmasıyla renklendirilmiş oyunlara geçiş yapıldı. Ancak bilgisayar oyunları çevrimiçi oynanabilir döneme girdiğinde, yani “Online Oyunlar” ortaya çıktığında tam anlamıyla hayatımıza girmiş oldu.

atari

Online (Çevrimiçi) Oyunlar

İnternetin keşfedilmesiyle beraber video oyunlarına yeni bir boyut kazandırıldı. Online Oyun dediğimiz, farklı yerlerdeki kişilerle eş zamanlı olarak oynayabildiğimiz oyunlar ortaya çıktı.

Ve Online oyunlarda arkadaşlarımızla keyifli vakit geçirmeye başladık. Bazılarımız hızla seviye atlarken, karakterini geliştirirken, diğerleri onlardan geri kaldı. Peki bu seviye farkının sebebi ne olabilir? Oyunda daha fazla zaman geçirmek bunun için yeterli miydi? Bana kalırsa bu sorunun tek bir yanıtı var: Oyun içi alım satımlar.

Oyun İçi Alım Satımlar

Sonunda oyun sektörü ile NFT sektörünün buluştuğu ortak noktaya geldik. Oynadığımız oyunlarda satın aldığımız oyun içi itemler ve geliştirmeler şüphesiz oyunların zevkini ikiye katlıyor. Peki bu itemler birer NFT olsaydı?

Oyunlarda NFT’nin Yeri

NFT’nin ne olduğunu, NFT Nedir? isimli yazımızda detaylıca anlatmıştık. Gelelim NFT’lerin oyunlardaki rolüne.

Bir NFT oyununda, NFT’ler kurallar, mekanizmalar ve oyuncu etkileşimleri için kullanılır. NFT’ler sizin karakterinizi temsil ederken, oyun içerisinde bulduğunuz ögelerde birer NFT olabilir. Kazanç elde etmek için NFT’lerinizi satabilir ya da takas edebilirsiniz.

NFT’ler oyun içerisine blokzincir üzerinde yer alan bir akıllı sözleşme ile dahil olurlar. Bu sayede NFT’lere yönelik kurallar belirlenmiş olur.

Birçok oyunun itemleri Steam gibi platformlarda binlerce dolara satılabiliyor. Oyun şirketleri, bu oyun içi itemleri NFT tabanlı ekosistemler yarattığında bizlere NFT olarak sunmuş olacaklar. Hatta Ubisoft bu konuya ilişkin ilk adımı attı bile. 2019 yılında yayınladıkları Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint isimli oyun için özel NFT’ler dağıtacak.  Oyuncular bu NFT’ler sayesinde karakterlerini özelleştirebilecek ve NFT dünyasına adım atabilecekler.

nft

Play To Earn (P2E) – Oyna Kazan 

Sizlere kısaca Play To Earn dediğimiz oyna-kazan anlamına gelen oyun türünden de bahsetmek istiyorum. Play To Earn sistemi bugün birçok NFT ve Metaverse oyununda kullanılmaktadır. Kullanıcılara gelir elde etme şansı veren bu oyunlara katılmak istiyorsanız, oyunun desteklediği kripto para cüzdanında bir hesap açmalısınız. Bu cüzdan ile oyuna giriş yapabilirsiniz. Oyun sizden belli bir token veya NFT yatırımı isteyebilir. Play to earn oyunlarının genellikle kendilerine ait kripto para birimleri vardır. NFT’ler ise seviyelerine göre giderek artan ücretlere tabi olabilir.  Oyunda elde ettiğiniz itemleri, token a çevirebilir, oyun içi yatırımda kullanabilir veya cüzdanınıza çekebilirsiniz.

play to earn

Popüler NFT Oyunları

Axie Infinity

Axie Infinity Etherium blokzinciri üzerinde yer alan, kullanıcılara Smooth Love Potion (SLP), Axie ve Axie Infinity Shard (AXS) alım satımı yaparak gelir elde etme şansı sunan bir NFT oyunudur. Oyunda koleksiyonluk yaratıklar dikkat çekmektedir.

Sorare

Sorare, gerçek dünyadan ilham alınmış, koleksiyonluk, alınıp satılabilir futbol oyuncuları içeren bir futbol oyunudur. Yeni oyuncular ücretsiz kartlar ile oyuna giriş yapabilirler. Beş oyunculu bir futbol takımı oluşturur ve kazandığınız oyunlar, attığınız goller ve tamamladığınız görevler için puan kazanırsınız.

 

Elbette bu anlattıklarım internetin Web3.0 döneminde gerçekleşiyor. Web3.0 Nedir? İnternetin Geleceği Ne Olacak? isimli yazımızı okuyarak Web3.0 hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlerleyen süreçte daha fazla oyun şirketinin NFT sektörüne giriş yapacağını düşünüyoruz. Aldığımız her bir oyun içi itemin eşsiz bir dijital imzaya sahip olması sizce de havalı olmaz mı?

Aysu Nur Koyun

Kendi zamanında yaşamaya çalışan, aynı zamanda mimar ve web3 meraklısı biriyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu