Biyografi

Satranç Taşları Arkasına Gizlenen Soğuk Savaş

Sonsuz olasılık denizinde hırçın bir dalgadır satranç. Oynanabilecek hamle ve varyant çeşitliliği akıl almaz sayılara erişir ve en iyi hamleleri yapan kazanır. İnsan beynini böylesi büyük bir seçenek havuzuna maruz bırakabilecek başka bir oyun daha yoktur. Psikolojik savaşın yoğun olduğu bu oyunda, serinkanlı davranmak ve hamleler arasındaki bağlantıyı iyi kurmak gerekiyor. Durum böyle olunca da onu oynayan ve hayatını satranç taşlarına adamış insanlarda da belli başlı değişiklikler ortaya çıkabiliyor.

9 Mart 1943 yılında Chicago’da hayata gözlerini açan Robert James ”Bobby” Fischer ileriki yıllarda satranç tarihine adını altın harflerle yazacaktı. Üstün zekası, sıradışı düşünme tarzı ve müthiş bir hafıza yeteneğiyle Satranç oyunu için biçilmiş kaftandı.

13 yaşındayken Bobby, yüzyılın düellosu olarak tarihe geçen bir maç yaptı ve Donald Byrne adlı bir ustayı yenerek Küçükler Şampiyonası’nda en genç şampiyon olmayı başardı. 2 yıl sonra ise ”Dünyanın En Genç Satranç Ustası” unvanını kazandı ve Dünya Şampiyonu adaylığını da beraberinde getirdi. Henüz çocukluk yıllarında yakaladığı bu başarılar onu Amerika’nın yeni gözdesi yapmaya yetmişti.

O dönem dünyanın en iyi satranç ustalarının büyük çoğunluğu Rus oyunculardan oluşuyordu ve Fischer bunun üzerine kendini eve kapatıp Rus ustaların oyunlarını çalışmaya ve bununla birlikte de Rusça öğrenmeye başladı. Bir senenin sonunda Fischer kendini onlara karşı rekabete hazır hissediyordu. Rusya ile Amerika arasında bir cephe daha açılıyordu, Satranç cephesi…

Satranç Dünya Şampiyonasında karşı karşıya gelen Bobby Fischer ve Boris Spassky

Yıl 1972, Dönemin Dünya Şampiyonu  Boris Spassky ile Bobby Fischer karşı karşıya geldi. İlk maçı Bobby salondaki seyircinin öksürük sesleri ve kameranın kayıt bantlarının dönüş hışırtılarının konsantrasyonunu bozduğu sebebiyle kaybetti.

Fischer, maçın soğuk savaş dönemi sırasında olması nedeniyle Ruslar tarafından öldürüleceğini düşünüyor ve paranoyaklaşıyordu. Bu durumlar üzerine Fischer devam maçı için bir ping pong oyun odasında, kamerasız ve seyircisiz bir ortam talep etti. Fischer ile Boris’in ikinci maçında, Boris sandalyesinde bir sorun olduğu gerekçesiyle konstrasyonunun bozulduğunu iddia ederek maçı kaybetti. Sandalye X-Ray cihazından geçirildi ama hiçbir şey bulunamadı.

Fischer ve Boris’in arasında kıyasıya geçen Dünya Şampiyonluğu maçı 12½–8½ olarak son buldu. Fischer son maçta o zamana dek kullanılmamış hamleler ile Boris’i nakavt etti ve bu sonuçla Fischer, Dünya Şampiyonu oldu.

Dünya finali karşılaşmasında karşı karşıya gelen Boris ve Fischer

29 yaşında satranç dünyasının zirvesine oturan Fischer bundan sonra satrancı hayatından çıkarmış, paranoyaları giderek artmış ve şampiyonluğunun 3 sene sonrasında da Anatoly Karpov ile şampiyonluk maçına çıkmadığı sebebiyle ünvanını kaybetmişti. Hayatı darmaduman olmuş Fischer farklı ülkelerde kaçak hayatı yaşadı ve en nihayetinde 64 yaşındayken hayata veda etti. 

Tobey Maguire’ın başrol oynadığı Bobby Fischer’ın hayatını anlatan Pawn Sacrifice adlı filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

 

Daha fazla insan hakkında bilgiler için biyografi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu