Biyografi

Bilinmeyenleriyle Nikola Tesla – Biyografi

1856 Smiljan Köyü / Hırvatistan

Yıldırımlı bir gecede doğan Tesla için “O, yıldırımın çocuğu olacak.” denmişti. Babası Yunan bir Ortodoks’tu ve Tesla’nın da öyle olmasını istiyordu. Tesla ise gelecekte bir şeyler başaracağını henüz küçükken göstermişti.

unnamed

Kedisi Macak ile sürtünmeyi keşfeder ve elektrik tutkusu başlar. İlk icadı kurbağa yakalama kıskacıdır,
6 yaşındayken de ağustos böceklerinin döndürdüğü bir çark ile motor yapmıştı.

Genç Tesla, Alternatif akım motorunu icat ettikten sonra 1884’te Edison’a göstermek için Amerika’ya gitti. Edison fikirlerini beğenmedi ve Tesla, Edison’un ona verdiği işten 6 ay sonunda çıktı. Uzun süre boyunca elinde kazmayla hendek kazdı, Amerikada 2 yıl geçirmişti ve elinde kayda değer hiçbir şey yoktu.

Sonunda şansı dönmüş ve iki zengin iş adamı onu ortakları olarak işe almıştı. George Westinghouse, 22 yaşındayken demiryolu hava frenini icat etmiş ve bu sayede zengin olmuştu. Geleceği elektrikte görüyordu ve bu nedenle Tesla’yla büyük işler başaracaklarını düşünmüştü.

724041

Yıl 1888, George onun patentlerini on binlerce dolara satın almış, kontratlar imzalamış ve Tesla’yı zengin etmişti. Westinghouse Edison ile rekabet içindeydi, George batmanın eşiğine geldiğinde Tesla alacağı paralardan hiç düşünmeden feragat etmişti. Bunun üzerine Tesla bir gösteri düzenler ve burada kendi tasarımı olan florasanın öncüllerinden telsiz, içi gaz dolu ve soğuk ışık denilen cam tüpleri gösterdi. Bu gaz dolu tüpker elektriğe yaklaştıklarında parıldıyorlardı. Sadece çevre elektriğine ihtiyaç duyuyorlardı, kablo ve batarya sorunu ortadan kalkmıştı.

nicola tesla kapak olsunlistelist 600x375 1

Tesla bobini yüksek voltajda elektriği hızla boşaltıyor ve ona dokunan Tesla adeta bir şov yapıyordu. Tabi kalbi durabilirdi ve nabzı da yükseliyor, acı çekiyordu. Yaptığı her şey bilim uğrunaydı.

Tesla’nın tuhaf takıntıları vardı:
*Yaptığı her şey 3’e bölünmeliydi
*Bir otelde kalıyorsa oda numarası 3’ün katı olmalıydı.
*Bir binaya girmeden önce etrafını 3 kez turlardı.
*Korkunç derecede mikrop takıntısı vardı.
*Kadın küpelerine dayanamazdı.

Tesla çok daha heyecan verici bir şey üzerinde çalışıyordu, kilometrelerce uzaktaki ampulü yakmak.

Akım, manyetik alan oluşturur. Manyetik alan yayılır. Akım yeterince genişse kilometrelerce ötedeki bir ampulü aydınlatabilir. Bunu iddia ettikten sonra hiçbir zaman delillerini göstermeyen Tesla, güvenilirliğini sarsıyordu. Tesla buna inanmıştı.

Peki bu olay gerçekten olabilir miydi ? Ne de olsa enerji kaynaktan uzaklaştıkça azalır, bu kadar güçlü bir kaynak oluşturabilir miydi ?

Tesla bir kule inşa etmeyi düşündü. Bu kule sayesinde hiçbir yardımcı kaynak olmadan kablosuz bir şekilde mesaj gönderilebilecekti. Elektriği dünyanın içinden geçirerek yapacaktı bunu. Bunun için de kendisine yatırımca aradı ve en sonunda Amerika’nın en zengin bankacısı J.P. Morgan ona kaynak sağlamıştı. 150 bin dolarlık bir kaynak sağlayan Morgan, Tesla’nın bedava enerji dağıtan bir kule yapacağını bilmiyordu.

Tesla Broadcast Tower 1904.jpeg

Tesla 150 bin dolarla önce Long Island’ın kuzey kıyısından 200 dönüm toprak aldı. Ona Wardenclyffe adını verdi ve kuleyi inşa etmeye başladı. Ayrıca bir de fabrika kurmayı planlamıştı ama Morgan’ın 150 bin doları Tesla’nın zihnindekilere asla yetmeyecekti.

12 Aralık 1901’de Giglielmo Marconi, Tesla’nın patentlerini kullanarak Atlantik’in karşı kıyısına ilk telsiz mesajını yollamayı başarmıştı. (Sekiz yıl sonra radyonun icadıyla Marconi Nobel ödülünü kazanacaktı.) Bu olaydan sonra Morgan’ın Tesla ile işi bitti ve Tesla’nın hayalleri suya düştü.

Morgan’dan başka para gelmeyecekti ve Tesla kötü bir duruma düşmüştü. Daha sonra Tesla Morgan’a, yalvaran ve hakaret dolu, buruk ve zavallıca mektuplar yazdı.

1903 yazında, Wardenclyffe’teki deneylerini yaparken parası tükendi ve deneylerini hiç bitiremedi.

Yıllarca yatırımcı arasa da bulamadı ve serveti giderek küçüldü. Borçlandı ve Wardenclyffe’in ipoteğini 20 yıldır para ödemeden kaldığı ve 20 bin dolar borç taktığı Waldorf Astoria Oteli’ne devretti. Sonraki yıl arsayı satmayı kolaylaştırmak için kule dinamitlendi.

Nikola Tesla 7 Ocak 1943’te öldü. 86 yaşındaydı, New Yorker Oteli’nde, 33. Kattaki 3327 numaralı odada yalnızdı. 6 ay sonra ABD Yüksek Mahkemesi, Marconi’nin telsizindeki patentlerin Tesla’ya ait olduğuna karar verdi. Radyoyu Marconi değil, Tesla icat etti.

a93216c0a36a412f6c57abcbd0ae3b7b

200’den fazla patentiyle Tesla geleceği sezmişti. Bugün değeri biliniyor olsa da yaşarken bilinmemişti. Teorik olan projelerini, düşüncelerini fon sağlayabilse belki de yapabilecek ve hep istediği tüm dünyaya bedava elektrik sağlamak projesini gerçekleştirebilecekti.

Daha fazla bilim insanı hakkında bilgi için biyografi katagorimiziz ziyaret edebilirsiniz.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu