Dizi - FilmIf

Gözlerin ötesine yolculuk: I Origins

Gözler, içimizde tutuklu her biri eşsiz sonsuzluğa sahip o bir çift küre… 

 Mantığım inançları bir kenara itiyor ve aklın sınırlarında bilimin ışığını kullanıyorum insanlığımızı aydınlatmak için. Sen ise bana tamamiyle mitolojik birtakım inanışlardan söz ediyorsun. Bunlara inanamam, ben bir bilim insanıyım. Ama, ama gözlerine baktıkça her şey sanki her şey mantığın sınırlarını aşıyor ve sana olan aşkımı alevlendiriyor.

Bir moleküler biyoloji uzmanı olan Ian, araştırması için insanların gözlerini çekmekte ve bunları incelemektedir. Bir gün bir partiye katılır ve orada bir kızla tanışır. Kız yani Sofi Ian’ın hayatını tamamen değiştirecektir. 

I origins filminden bir kesit

Filmden Replikler;

”Şansa inanmam. Birbirimizi sonsuzluktan beri
tanıdığımıza inanıyorum. Nasıl biliyor musun? Büyük patlama olduğunda evrendeki bir araya gelip sıkışmış bütün atomlar tek noktadan dışarıya doğru patladı. Benim atomlarım ve senin atomların
kesinlikle birlikteydi. Kim bilir, 13.7 milyar yıl içinde kaç defa daha bir araya gelmişlerdir. Benim atomlarım senin atomlarını tanıyor. Atomlarım atomlarını hep sevdi.”
”-Sofi ben kanıtlara inanırım. Üstümüzde, yukarıda yaşayan, görünmez bir tür sihirli ruhani varlığın kanıtı yok.
-Solucanların kaç duyusu var?
-2 tane. Koklamak ve hissetmek. Neden?
-Yani, görmeden ya da ışığın ne demek olduğunu bile bilmeden yaşayabiliyorlar değil mi? Işık kavramı onlar için düşünülemez.
-Evet.
-Ama biz insanlar ışığın varlığını biliyoruz. Ama onlar ışık tam üstlerinde bile olsa bunu bilemiyorlar. Ama küçücük bir mutasyonla bunu başarabiliyorlar değil mi?
-Doğru.
-Pekala, Doktor Göz, belki de bazı insanlar, çok nadir insanlar, başka bir duyu için mutasyon geçirmişlerdir.”
“Bu odada yaşıyorsun, bu senin gerçeğin. Ama bu odada bir de kapı var, azıcık aralık bile olsa o kapı açık. Oradan çok az da olsa ışık geliyor. Korktuğun için kapalı kalmasını istiyorsun.”
”Sofi: Tanrı’nın varlığını çürütmek için neden bu kadar çok uğraşıyorsun?
Ian: Çürütmek? Tanrı’nın varlığını en başta kim kanıtladı ki ?”

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Filmin ana müziğini buradan dinleyebilirsiniz.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu