Yapay Zeka

DALL-E 2 Çıktı! Dall-E 2 Nedir? Nasıl Çalışır?

Sizlerin yapay zekaya verdiğiniz kelimelerden bir görsel çizen bir yapay zekadır. Bu yapay zekanın 1. versiyonunu önceden sitemizde içerik olarak yazmıştık. Şimdi ise daha karmaşık şeyleri de yapabilen, çok gelişmiş bir yapay zekadan bahsediyoruz.

DALL-E NEDİR?

OpenAI şirketi tarafından yayınlanan DALLçalışmasının 2.versiyonu çıktı. Güçlü yapay zeka desteği sayesinde belirli tanımlar ya da örnek görseller üzerinden yeni görseller ve tasarımlar oluşturabiliyor.

İşte Karşınızda DALL-E 2!

DALL-E 2’nin yeni gelen özelliği ise mevcut olan görsellerde düzenleme yapması. Normalde bir görsele ekleme yapmak için bizler transparan bir resim alarak Photoshop tarzı görsel düzenleme programlarını kullanarak resmi görsele yapıştırırız. DALL-E 2 ise sadece kelimelerle resmi yerleştirebiliyor. Ek olarak bu yapay zeka resmi düzenleyip örneğin resme bir araba eklerken bütün ışık ayarlarını da ayarlıyor. Yani bu yapay zeka tam olarak bir tasarımcı olarak kendini geliştiriyor!

DALL-E 2 Nasıl Kullanılır? Ücretli Mi?

DALL-E 2 şu anda ticari kullanıma açık değil yani herhangi bir API servisi ya da site içi arayüzden oluşturma özelliği yok. Bunun sebebi ise teknoloji çok güçlü olduğundan bunların kötüye kullanılma amacının olması. Bunlar engellenmeye başlanmış yani yazılımsal olarak ünlülerin görsellerinde düzenleme yapılamayacak ya da legal olmayan durumlarda çalışmayacak. Fakat bunlar projede tam olarak tamamlanmadığı için 1. versiyondaki gibi DALL-E 2 de şu an kullanıma açık değil.

Aşağıda göreceğiniz örnek tam olarak bizlerin anlatımıyla “fotogerçekçi tarzda ata binen bir astronot” diyoruz ve aşağıdaki görsel geliyor.

An astronaut Teddy bear A bowl of soup riding a horse lunging in a tropical resort in spaceplaying basketball with cats in space in a photorealistic stylein the style of Andy Warholas a pencil drawing

Ek olarak geçen seneki çıkan 1.sürümüne göre 4 kat yüksek çözünülükte görselleri sizin anlatımınıza çok daha yakın bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Örnekler için mutlaka DALL-E 2’nin web sitesine bakabilirsiniz.

Sizler için daha önceden yazdığımız Dall-E Nedir? Nasıl Çalışır? adlı yazımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

[geo-post target=”true” id=”4427″ label=”Önerilen Yazı”]

 

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Benzer içeriğimiz olan google nasıl çalışır yazımıza alıntılara buradan ulaşabilir, mobil uygulamalarımızı indirmediyseniz de aşağıdaki görsele tıklayarak mobil uygulamamıza ulaşabilirsiniz.infreza mobil

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu