BilimFotoğraflı BilgilerNedirSanatTeknolojiYapay Zeka

Midjourney Nedir? | Yapay Zekanın Mimari Tasarımlara Etkisi

Konuya giriş yapmadan önce, günümüz dünyasında sıkça duyduğumuz yapay zeka (AI) nedir? Kısaca ondan bahsedelim:

Yapay zeka, makineler tarafından görüntülenen zeka çeşidi olarak tanımlanabilir. Genellikle insan zekasını ve düşünme yöntemlerini taklit etme yönünde geliştirilmektedir.

Bu yazıda ele alacağımız Midjourney Yapay Zeka teknolojisi de yeni düşünceleri keşfeden, insanın yaratıcı güçlerini geliştiren bağımsız bir araştırma laboratuvarıdır.

Yapay Zeka ve Mimarlık

Hayatımızın birçok alanında kullanılmaya başlanan yapay zekanın mimarlık alanında da kullanılmaya başlanmış olması kaçınılmazdır. Yapay zeka, mimari planlamalar, iç mekan kurguları, cephe tasarımları gibi mimarlığın farklı alanlarında tasarımcıların düşünme biçimlerini taklit ederek ürünler ortaya koyabilmektedir.

Midjourney Nasıl Kullanılır ?

Midjourney şuanda açık beta aşamasında. Kendi profilinizi oluşturmak ve ziyaret etmek için siteye buradan ulaşabilirsiniz, ayrıca discord sunucularına katılabilirsiniz.

Yapay Zeka

Discord sunucularında yeni katılımcılar için açılan odalarda, /imagine komutunu kullanarak yapay zekaya istediğiniz kelimeleri yazarak sizin için bir tasarım yapmasını bekleyebilirsiniz. Bot size 1 dakika içinde 4 farklı alternatif sunacaktır. Bunlardan birini seçebilir, ya da farklı alternatiflerini isteyebilirsiniz. Yapmış olduğunuz tasarımlar profilinize gelecektir. Görüntülemek için buraya tıklayarak midjourney profilinize ulaşabilirsiniz.

Yapay Zekayapay zeka

Midjourney şuan size sınırlı bir kullanım hakkı sunmaktadır. Midjourney’de bireysel ya da kurumsal üyelikler satın alarak aylık 200 görüntü veya sayısız görüntü alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Yapay Zeka

Midjourney’de Tasarım Yapmak:

Sizler için Midjourney de yaptığım birkaç tasarım örneğini göstermek istiyorum.

1. İlk olarak basit bir içeriğe nasıl bir ürün ortaya çıkacağını görmek için şu kelimeleri yazdım: crab in the sea
Ve ortaya şöyle bir sonuç çıktı:

Yapay Zeka

2. İkinci olarak mimari tasarımlar üzerine birkaç deneme yaptım. Genel olarak anlamlı olan bir cümle yazdım;
futuristic houses for life in 2500.
Bu ürün bize 2500 yılındaki yaşamın fütüristik evlerini göstermiş oluyor. 4 alternatif arasından bir tanesini seçtiğimizde onu ayrıca görebiliyoruz.

3. Midjourney i biraz daha zorlayarak ardı ardına kelimeler yazmama rağmen oldukça başarılı bir sonuç elde ettim:
realistic modern forest skyscraper cloud people city

Yapay Zeka

4. Son olarak bir mimari tasarımcının tasarımından ilham alabilir miyiz diye test ettim ve sonuçlar oldukça şaşırtıcı oldu:
a school inspired by nature as if designed by Gaudi – Gaudi tasarlamış gibi doğadan ilham alınmış bir okul tasarımı

Yapay Zeka

Bir başka örnek:
a museum design as if designed by zaha hadid –
Zaha Hadid tasarlamış gibi bir müze tasarımı

Sonuçlar oldukça gerçekçi ve şaşırtıcı. Bu çalışmaları 06.08.2022 tarihinde deneyimledik ve Midjourney’de devam eden gelişmeler her geçen gün kullanıcılara daha iyi tasarımlar sunacağa benziyor.

Ortaya çıkan ürünler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecekte mimari tasarımlar yapay zekaya bırakılabilecek mi? Sizlerde yapay zeka ile tasarımlarınızı bizlerle paylaşmayı ve konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın!

Mimarlıkla ilgileniyorsanız ve Sıradışı Yapılar Ve Bu Yapıların İlginç Öykülerini merak ediyorsanız yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aysu Nur Koyun

Kendi zamanında yaşamaya çalışan, aynı zamanda mimar ve web3 meraklısı biriyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu