GenelOyun

Pokemon Nedir ?

Pokemonu, animesi, oyunları, tasoları, kartları olsun eminim ki hepimiz duymuşuzdur. Ama Pokemonu ne kadar iyi biliyoruz? Bu yazımızda Pokemon nedir, bunun derinine ineceğiz.

Pokemon Nedir ?

Pokemon Satoshi Taojiri tarafından 27 Şubat 1996 yılında ilk Japonya’da piyasa sürülen bir JRPG’dir (Japon Rol Yapma Oyunu). Pokemonun ilk çıkan versiyonu “Pokemon Red”  ve “Pokemon Blue” da 10 yaşında Red isimli bir çocucuğun Japonya’nın Kanto bölgesinin Şampiyonu olma macerasını konu alıyor. Bu macera sırasında oyun bizden bu bölgedeki bütün pokemonları yakalamamızı da istiyor ve bu pokemonların sayısı 151 olduğundan bu da oynanış süresini arttırıyor.

Peki Pokemon’un çıkış hikayesi nedir ? Bir de buna göz atalım.

Pokemon Red and Blue cover

Pokemon Nasıl Çıktı ?

Satoshi, Pokemonu ilk olarak bir manga serisi olarak tasarlamıştı ama Satoshi bunun daha fazlası olmasını istiyordu. Bu yüzden Satoshi, Nintendo’nun kapısını çalıyor ve projesini Shigeru Miyamoto’ya sunuyor. Bu proje en başta Nintendo’nun kafasını karıştırsada Satoshi Nintendo’nun eski bir çalışanı olduğundan ve kendisinin ne kadar yaratıcı bir insan olduğunu bildiklerinden bu projeye onayı veriyorlar. Ancak pokemon GameBoy (İlk el konsolu) için duyurulduğunda oyuncular pek ilgi göstermediler. Bunu gören Satoshi oyun Satışa sunulmadan önce oyuna son bir pokemon daha ekledi. Bu pokemon oyunun popülerlik gidişatını etkileyip herhalde Pokemonun şu anki haline gelmesini sağlayan büyük etkenlerden biri oldu. Bu pokemon elbette pikachu değil, en son eklenen bu pokemon “Yeni Türler Pokemonu” Mew. Mew oyuna eklendiği zaman diğer pokemonlardan farklı olarak kodlandı. Bu pokemonu diğerlerinden farklı kılan Mew’in haritanın herhangi bir yerinde olabilmesi. Diğer pokemonlar belli bölgelerde bulunurken Mew bölgeden bölgeye dolaşır. Yani siz haritada bir bölgeden başka bir bölgeye geçtiğinizde Mew’de farklı bir bölgeye geçiyor. Bu da onu bulmanızı iyice zorlaştırıyor. Tabi Satoshi Pokemon piyasaya Pokemon Red ve Blue çıkartıldığında Mew’i oyunculara duyurmadı, ancak belli bir süre sonra Mew’in söylentileri ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu da oyuncuların pokemona olan ilgisini arttırmıştı, hatta pokemon o kadar çok sattı ki GameBoy’un en çok satan oyunu ünvanı Pokemonun oldu.

Pokemonun Devam Oyunları

Pokemon bu başarısından gördüğü ilgiden sonra tabiki de devam oyunları geldi. Hadi bu oyunlara da bir göz atalım.

Pokemon Yellow

Pokemon Yellow, 12 Eylül1998 yılında Pokemonun anime yayınlandıktan sonra sevenler için çıkarılan bir versiyondur. Bu versiyonda animenin ana karakteri olan Ash Ketchum’un yerini tutuyorsunuz ve animede geçen tüm olayları oyunda yaşayabiliyorsunuz. Bu da Pokemon Yellow’u GameBoy’da en çok satılan 2. oyun yapıyor.

Ve Yellow ile birlikte pokemonun 1. Nesil oyunlarının kapısı kapanıyor sırada 2. Nesil oyunlar var.

silver gold 1

Pokemon Gold  ve Pokemon Silver

Pokemon Gold ve Silver, 21 Kasım 1999 yılında piyasaya GameBoy Color için sürüldü ve bu oyunlar üzerine o kadar çok uğraşıldı yapımcıları bitkin düşürmeyi başarmıştı. Ama bu sayede pokemon oyunlarına bir sürü yenilik eklendi:

  • Hikaye artık yeni bir bölge olan Jotho da geçiyor. Ayrıca hikayenin ilerleyen kısımlarında Kanto’ya da uğrayabiliyoruz.
  • Yeni 2 Pokemon türü eklendi, karanlık ve çelik türü. Karanlık türü 1. Nesilde aşırı güçlü olan psişik türünü dengelemek için eklendi ; çelik türü ise fazla tercih edilmeyen  dövüş türünün kullanımını arttırmak için eklendi.
  • Pokemon evrenine 100 pokemon daha ekleniyor.
  • Pokemonlara cinsiyet ekleniyor böylece pokemonların üreyebilmesi imkanı veriliyor.
  • Artık doğada 8192 de 1 ihtimalde bulunan “Shiny” pokemonlar ekleniyor bu pokemonların ayırt edici tek yanı ise renklerinin farklılığı.
  • Oyuna “Pokerus” adı verilen shiny pokemonlardan bile daha nadir bir virüs ekleniyor. Bu virüsün pokemonunuzun statlarını orantısız bir şekilde artmasına sebep oluyor. Ancak bu virüsün pokemonunuza bulaşma ihtimali 21,845 de 1, yani denemeye değmez.
  • Gece gündüz döngüsü de artık bulunuyor. Bu döngü sizin bazı pokemonların belli saatlerde bulmanıza olanak sağlıyor. Böylece oyun içi çeşitlilik de artmış oluyor.

Pokemon Gold ve Silver’ın getirdiği yenilikler kısaca böyle. Peki hikayesinde neler oluyor ?

Pokemon Gold ve Silver da Jotho bölgesinde Gold isimli yine 10 yaşındaki bir çocuğu canlandırıyoruz. Gold Jotho’da ki bu macerasında 1. Nesilden tanıdık yüzler görüyoruz ve Efsanevi Pokemonların hikayelerini daha yakından inceleyebilme imkanı sunuyor Gold ve Silver. Ve tahmin edilebileceği üzere Pokemon Gold ve Silver GameBoy Color’ın en çok satan oyunu ünvanın almayı ihmal etmiyor.

2. Nesil sunduğu imkanlar bu kadardı. Önümüzde 3. Nesil var. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu