GenelKişisel Gelişim

İş Hayatında Sizi Daha İyi Birisi Yapacak Tavsiyeler

İş hayatında tavsiyelere ihtiyaç duyarız, pratikte daha iyi olabilmek için teorik bilgide de yetkin olmamız gerekir. Sizler için derlediğimiz tavsiyeleri hayatınızda uygulamaya özen gösterirseniz zamanla kendinizi geliştirdiğinizin de farkında varmış olursunuz.

Doğru olduğunu hissettir.

  • Söylenmesi kolay olsun ki insanlar güven duysun.
  • Kafiye, insanların inanmasını kolaylaştırır.
  • Okunaklılık (Görsel içeriklerde özellikle sarı arka plan ve siyah yazı kullanılır bu sebeple) Düşünmelerine yardımcı ol.

Fazla seçenek sunma, karar vermeleri kolaylaşsın.

Bu konuyla ilgili bir süpermarkette insanların tercihleri nasıl şekillenir üzerine bir deney yapıldı; deney şu şekilde, bir reçel markası reyonunda üç farklı çeşidiyle günlük olarak elli-altmış sayılarında satış yapıyordu ve buna ilişkin olarak “Acaba çeşitleri arttırırsak satın alma sayısı da yükselir mi ?” sorusu soruldu ve bu sefer reyonda altı çeşit reçel yer aldı. Reçel almak isteyen insanları incelerken şunu fark ettiler; insanlar reyona geliyor, reçel çeşitlerini inceliyor ve daha sonra da almadan uzaklaşıyorlardı. Bunun sebebi olarak da şu sunuldu, insanların karar verme süreleri ve seçenekleri arttığında aslında reçel almak istemediklerini veya da bu kadar seçenek içerisinde bir seçim yapmaktansa hiç yapmamayı tercih ettiler. Bu sebeple bir fikri, projeyi sunarken de olabildiğince az seçenek sunun ki karar vermeleri kolaylaşsın.

İş Hayatında Sizi Daha İyi Birisi Yapacak Tavsiyeler

Birileri sizden önce davranırsa eğer, siz de onu anımsatacak özellikleri kullanmalısınız.

Liderlerin ayak izlerini takip edin, onların izlerine basıyor olsanız da bu yolda kimliğinizi kaybetmeyin. Yolunuz aynı olabilir ama yolculuğun da aynı olması için çabalamayın çünkü her yolculuk kişiye, kişilere özgüdür. Kendi yolculuğunuzu yaratın.

İnsanların kendileriyle ilgili algısını şekillendir. Etkili bir dille onları istediğin kalıplara sok.

Kendisine güvenmeyen, potansiyelini keşfedememiş insanları bu şekilde daha özgüvenli ve cesur bir kişiye dönüştürebilirsiniz. Bazen insan kendini gördüğü pencerenin dışında, bir başkasının onu gördüğü şekilde kendi potansiyelini keşfeder. İyi yanlarınızı, güçlü yanlarınızı her zaman bizler göremeyiz bazen de bunları insanlar aracılığıyla keşfeder, onlar sayesinde farkında oluruz.

İnsanlara başarabildiklerini göster. Projelerine zaten başlamış olduklarını ve kadar az kaldığını, bitirdiklerinde de muhteşem olacağını söyle.

Bir projeye başlandığında insanlar süreç içerisinde yıpranabilir, bu sebeple de insana bazen iyi olduğunun, harika işler başardığının hatırlatılması gerekir. Yıpratıcı süreçler içerisinde fark edemiyor olsanız da, muhteşem işler başarıyorsunuz ve ilerlediğiniz yolda durmadan devam edin!

İş Hayatında Sizi Daha İyi Birisi Yapacak Tavsiyeler

Grubu kontrol altına almakta yetkin ol. Topluluklar önünde konuşma cesareti gösterirsen eğer büyük kitleleri yönetmekte daha cesur olabilirsin.

İnsanlara sözlerinizin önemini kavratmak önemlidir, büyük gruplar karşısında konuşurken karşınızdaki topluluk sözlerinizi dikkate almalı. Bu şekilde kalabalığı yönetmek, onları elinizde tutmak gücünü kazanmış olursunuz.

İş hayatınızda daha başarılı birisi olmanız için sizlere başlangıç adına iki kitap önerisi:

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu