BilimGündemKriptolojiNedirOyunTeknolojiYapay Zeka

Web3.0 Nedir? İnternetin Geleceği Ne Olacak?

Geçmişten bugüne kadar kullandığımız internet, evrimleşerek yeni bir boyut kazanıyor. Peki Web3.0 nedir? Ve internet dünyasına ne getirecek?

Web3.0 kavramına geçmeden önce kısaca Web1.0 ve Web2.0 dan bahsedelim.

Web1.0 ve Web2.0 Nedir?

İnternet serüveni Web1.0 ile başlamış, Web2.0 ile devam etmiştir.

Web1.0 internetin en ilkel hali olarak karşımıza çıkan, kullanıcıların var olan bilgiyi okumasıyla sınırlı, kendi içeriğini ve yorumunu ekleyemediği bir sistemdi.

Web2.0 ise internetin popülerleştiği dönemdir. “Sosyal Web” olarak da adlandırılan Web2.0 kullanıcıların birbiriyle etkileşime girebildiği, iş birliği olanakları sunan, merkezinde kullanıcıları barındıran bir sistemdir. Bu dönemde sosyal medya ön plana çıkmış, kullanıcılar bilgiyi düzenleme ve paylaşma yetkisine sahip olmuştur.

Web3.0 Ne Anlama Geliyor?

Teknoloji gündeminde yerini almaya başlayan Web3.0, kripto para, NFT, DeFi, dApp ve Cross-chain gibi kavramlarla ilişkilendiriliyor. Ayrıca sıkça duyduğumuz Metaverse de Web3.0 ün içinde yer alıyor.

Web3.0 sisteminde internetin kontrolü yapay zeka tarafından sağlanıyor. Bunun için web’in dili nesneleri, kişileri, ve olayları makinenin anlayacağı formatta işleniyor ve yapılandırılıyor.

Buna bir örnek verecek olursak, web3.0 ’da finansal işlem yapabilmek için açtığınız bir blokzincir cüzdanında size sorulan şey sadece güvenlik amaçlı bir şifredir. Varsayalım ki bir blokzincir cüzdanı olan Metamask açtınız. Şifrenizle cüzdanınıza giriş yaptığınızda 0x ile başlayan ve karışık harf ve rakamlarla devam eden bir adresle karşılaşırsınız. Bu sizin cüzdan adresiniz yani Web3.0 kimliğinizdir. Gerçek dünyadaki isminiz, kimliğiniz ya da yaşadığınız yer önemli değildir.

web3

Web3.0 Teknolojisinin Kullanım Alanları

Blokzincir

Blokzincir sistemi herhangi bir merkeze ya da kişiye bağlı değildir. Blokzincir, tarihteki ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in ortaya çıkışıyla eş zamanlı olarak hayatımıza girmiştir. Blokzincir teknolojisi yüksek seviyede güvenlikle donatılmıştır. Dijital bir depolama aracı olan Blokzincir cüzdanları ile kripto para-NFT satın alıp gönderme işlemi yapabilirsiniz. Yaptığınız işlemler adres kimliğinizle birlikte blokzincire kaydedilir.

DeFi

DeFi, Ethereum üzerinde inşa edilmiş, hiçbir merkez veya otoriteye bağlı olmayan finans işlemleri için kullanılan bir terimdir. Temel amacı, internet erişimi olan kullanıcılara, kredi alma, kredi verme, bankacılık sistemlerini kullanma gibi finansal olanaklar sunmaktır.

NFT

NFT, açılımı Non-Fungible Token olan Türkçeye ise Nitelikli Fikri Tapu olarak çevrilen, en kısa tanımıyla başka bir eşi daha bulunmayan dijital varlıklardır. Blok zincir teknolojisi kullanılarak üretilen NFT’ler çoğunlukla Etherium token standartlarında üretilmektedir. Bir blokzincir cüzdanıyla siz de NFT sahibi olabilirsiniz. Yakın zamanda ODTÜ’nün üniversite 1.lik belgelerini NFT olarak vermesi NFT’lerin hayatımızın içine girmeye başladığını gösteriyor. NFT’ler hakkında detaylı bilgiye yazarlarımızdan Hakan ASLAN’ın yazdığı Metaverse ve NFT Nedir? isimli yazıdan ulaşabilirsiniz.

nft

Metaverse

Türkçe haliyle Sanal Evren dediğimiz Metaverse, bilgisayarların yanı sıra sanal ve arttırılmış gerçeklik cihazlarıyla eriştiğimiz çevrimiçi 3 boyutlu bir sanal ortamdır. Günümüz dünyasında Meta, Microsoft, Epic Games gibi şirketler metaverse uygulamaları geliştirmektedirler. Sanal evren sayesinde, bizler Dijital insanlar olarak dijital dünyalarda yaşayacağız.

metaverse

Web3.0 internet teknolojisi, son hızla hayatımıza dahil olmaya devam ediyor. Peki siz internetin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum yazarak paylaşmayı unutmayın!

Aysu Nur Koyun

Kendi zamanında yaşamaya çalışan, aynı zamanda mimar ve web3 meraklısı biriyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu