Uzay

Elon Musk İki Roketle Dünyaya Nasıl Meydan Okudu?

Gerçekten de Barış Özcan‘ın videosunu izledikten sonra bu konunun sitemizde yer edinmesini istedik. Uzay sektöründeki gelişmeleri bizler de sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Eskiden yılda 1-2 roket bile gönderilemezken günümüzde artık gerçekten de uzay trafiği oluşmuş durumda. Hem ülkeler birbirinden geride kalmamak için kendilerini geliştirmeye çalışıyor, hem de insanlar keşfedilmemiş bölümlere artık ulaşmak istiyor.

Dünyanın En Güçlü Roketleri

Uzay Roketleri
Uzay Roketleri

Dünya’nın en güçlü roketlerinin listesine bakabilirsiniz, sizin de gördüğünüz gibi Starship özel bir şirket tarafından yapılmış ve en güçlü roket olarak görülüyor. Özel bir şirket olduğunu neden mi vurguluyoruz? Çünkü soldaki resimde gördüğünüz bütün roketler aslında özel şirketler tarafından değil, halkın vergisiyle yapılan devlet tarafından oluşturulmuş roketlerdir. Yani bu sektördeki tüm ücretler aslında Elon Musk tarafından karşılanıyor diyebiliriz. Tabii ki bu karşılama için bir sürü gelir getirme yöntemlerinin uygulandığından bahsedebiliriz. Sonuçta bu cüzdanı doldurmak çok da kolay değil, hem uzaya daha hızlı internet için aylık gönderilen uydular. İşte bu konuda da Elon Musk’ın bazı şirketlerin hisselerini arttırmaları ve özellikle profiline Bitcoin yazmasıyla olan değişiklikler çok önemli.

 

Bitcoin ve Hisseler

Bir okyanustaki en büyük balık siz olduğunuzda en büyük kazanç/zararı da siz yapıyorsunuz. 44.4M twitter takipçisi olan Elon Musk’ın hisseler üzerindeki etkisi de oldukça gözle görülebilir diyebiliriz. Elon Musk, kripto para dünyasındaki şuan en yüksek ve popüler para birimi Bitcoin’i Twitter profiline ve profilinin açıklama kısmına #bitcoin yazdı. Musk’ın hareketinden sonra hisselerde %20’ye varan değişiklikler oldu ki bu olayın öncesinde de Elon Musk’ın “Signal Kullan” paylaşımı üzerine yanlış Signal hisselerine toplam 13 kat değer kazandırmıştı.

Elon Musk ve FAA Raporu

elon musk
elon musk

Aynı zamanda da Elon Musk’ın tüm testleri geçen Starship roketi FAA raporu onaylanmadığı için geçtiğimiz hafta boyunca bir türlü fırlatılamadı. Bunun etkilerine Elon Musk’ın borsa üzerinde yaptığı hareketlerin de etkisi olduğu düşünülüyor, buna yanıt olarak ise Elon Musk diğer Starship roketini de hangardan çıkararak güç gösterisini yapmaya devam ediyor. Büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan fırlatma Barış Özcan’ın youtube kanalı üzerinden de canlı olarak yayınlanacaktır. Hep beraber keyifle takip ediyor olacağız.

 

Barış Özcan’ın Videosu


Kaynakça:


Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Ek olarak daha çok bilgiye Bilim kategorimizden ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamalarımızı indirmediyseniz de aşağıdaki görsele tıklayarak mobil uygulamamıza ulaşabilirsiniz.infreza mobil

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu