Uzay

Starship SN9 Test Sonunda PATLADI!

Elon Musk’ın Mars’a gitmek için tasarlanan Starship roketinin en son yinelemesi olan SN9’un ilk uçuşu, sonunda Teksas, Boca Chica’daki SpaceX roket geliştirme tesisinden fırlatılması için yeşil ışık yaktı. Hava koşullarının da uygun olması durumunda Starship SN9 test uçuşu tamamen gerçekleşecek. Barış Özcan anlatımıyla canlı olarak yayınlanan bu uçuşta Starship SN8’de de olduğu gibi iniş sırasında patlama meydana geldi!

Starship SN9 Test Uçuşu Neden Önemli?

Özellikle geciken fırlatmalardan dolayı FAA ile problemler yaşayan SpaceX sorunu çözmüş gibi gözüküyor. Daha detaylı açıklamalar için aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

[geo-post id=”4586″ label=”Önerilen Yazı”]

Starship Nedir?

SpaceX’in Starship uzay aracı ve Super Heavy roketi, hem insan yolcu hem de kargoyu Ay,Mars ve diğer gezegenlere taşımak  için tasarlanmış tamamen yeniden kullanılabilir bir roket sistemi. Starship, Dünya yörüngesine 100 metrik tondan fazla taşıma kabiliyeti ile tamamlandığında şimdiye kadar geliştirilmiş dünyanın en güçlü fırlatma aracı olacak.

Starship SN8 Test Uçuşunda Ne Olmuştu?

SpaceX’in prototip Starship SN8 roketi, Elon Musk‘ın uçuş denemesi öncesi güvenli bir şekilde geri dönme ihtimalinin düşük olduğunu söylemişti ve haklıydı! 12.500 kmlik uçuşunun ardından fırlatma rampasına indiği anda roket bir ateş topuna düştü.


Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Ek olarak daha çok bilgiye uzay kategorimizden ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamalarımızı indirmediyseniz de aşağıdaki görsele tıklayarak mobil uygulamamıza ulaşabilirsiniz.infreza mobil

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu