GenelNedir

Clubhouse Nedir ? İşte Tüm Detayları

Clubhouse geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmış yeni bir iletişim platformu. Konular belirleyip, o konular üzerinde gruplar oluşturup, sıra ile konuşup tartışabildikleri sesli konuşmayı amaçlayan bir uygulama. Bazı gruplar yalnızca özel davetiye gerektirirken bazılarıysa herkese açık olabiliyor.

Bu özellikler daha kapsamlı bir şekilde Discord üzerinden yapılabiliyor olmasına rağmen Clubhouse’a insanlar neden bu kadar ilgi gösteriyor açıkçası anlamış değilim ama muhtemelen bir dönemlik heves olarak gözüküyor benim açımdan. Şu anda app store üzerinden indirilebilen platform için yakında neler olacağını hep beraber göreceğiz. Platformun nasıl kullanıldığına dair dilerseniz Vibio’nun içeriğini de buradan izleyebilirsiniz.

Clubhouse’un Arkasındaki Detaylar

Herhangi bir taciz veya tehdit unsuru açısından sesleri belirli bir süreliğine kaydediyorlar ve tehdit unsuru olmadığını anladıklarında ise sildiklerini söylüyorlar. (Ne kadar güvenilebilir olduğunu siz sevgili okuyuculara bırakıyorum)

Privacy Policy (Gizlilik Sözleşmesi)

Muhtemel kullandığınız (İnstagram, twitter, facebook vb. ) uygulamalar gibi Clubhouse da temel kullanıcı bilgilerini topluyor.

Gizlilik Sözleşmesinin önemli olduğunu düşündüğüm kısımlarını altta görebilirsiniz:


Uygulama içerisinde faaliyet raporlarını derliyoruz (IP adreslerinin toplanması, İnternet servis sağlayıcısı, tarayıcı türü, işletim sistemi temelinde) ve dil, yönlendirme ve çıkış sayfaları ve URL’ler, veriler ve zaman, belirli sayfalarda harcanan zaman, Web Sitesinin ve / veya Platformun hangi bölümlerini ziyaret ettiğiniz, Web Sitesi ve / veya Platformdayken tıklanan bağlantıların sayısı, arama terimler ve diğer benzer kullanım verileri) ve performans ölçümlerini analiz edin. Bu üçüncü taraflar, verileri analiz etmeye ve bize sağlamaya yardımcı olmak için çerezleri ve diğer teknolojileri kullanır. 

Bir birleşme, tasfiye veya benzeri kurumsal olay veya varlıklarımızın tamamının veya büyük ölçüde tümünün satılması durumunda, kişisel bilgiler de dahil olmak üzere topladığımız bilgilerin bir birleşmede hayatta kalan kuruluşa aktarılmasını bekliyoruz.


İnternet Aktivitelerinizi de topluyor olmalarıyla birlikte, IP adresiniz, web tarayıcınızın türü ve ayarlarınız, konumunuz, işletim sisteminiz, bilgisayar üzerindeki istek saat/tarihiniz ve Clubhouse ile ne gibi bir etkileşim içinde olduğunuz da onların topladığı veriler arasında.

Sizin hakkınızda toplamış olduğu verileri reklamcılarla paylaşabilir, uygulama birileri tarafından satın alınırsa eğer toplanan bilgiler onlara ve alt şirketlere gönderilir olduğunu da açıklıyor. Uluslararası kullanıcılar için de şöyle bir açıklama yapıyor, bu bilgileri onayladığınız anda verilerinizin hepsi USA’ye (Amerika) gönderilir ve orada Amazon vs. gibi platformlarda bulunabilir, bilginiz olsun.

clubhouse

Geçtiğimiz ayın trend konusu Whatsapp’ın Gizlilik Sözleşmesi iken insanlar verilerinin paylaşılıyor endişesi ile anlık bir şaşkınlık ile düşmanlık sergilemeye başladı. Telegram’a geçen yüz milyonlarca insan oldu ve geçtiğimiz günlerde Telegram üzerinde 350-500 milyon kullanıcının kişisel verileri çalındı. Telegram da masum veya güvenilir değil. Şimdi ise Clubhouse platformu çıktı ve kullanıcıları günden güne artmakta iken sizlere uyarılarımızı yapalım istedik. Bu bilgileri biz komplo teorileri üretip sizlere sunmuyoruz, Privacy Policy (Gizlilik Politikası) ve Terms Of Service (Kullanım Şartları) içerisinde zaten onlar açıklıyor. Ne yazık ki kullanıcıların büyük çoğunluğu okumadığı için (yakın vakte kadar ben de öyleydim) bir süre sonra verilerimize ne olduğunun bilinmezliği bize endişe veriyor.

Sizlere Clubhouse kullanmayın demiyoruz yalnızca bu platformun arkasında neler olduğunu da bilin istiyoruz. Kişisel verileriniz üzerine daha dikkatli olmanızı ve  kullandığınız uygulamaların Gizlilik Politikalarını okumanızı, araştırmanızı öneririz.

 

 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu