Uzay

Ingenuity Helikopteri Nedir? Mars’ta Uçacak İlk Helikopter

Ingenuity Nedir? Bir mendil kutusu büyüklüğünde olan ve sadece 14cm3 boyutundaki bir helikopterden bahsediyoruz. 6 sene önce mars yüzeyinde oluşturulan bu fikir imkansız gibi gelirken, şimdi mümkün hale geldi! Mars’ta uçacak bu helikopter ise 30 Temmuz 2020’de fırlatıldı ve 18 Şubat 2021’de Mars’ın yüzeyinde olacak. Özellikle oluşacak titreşimler sonucu bu kadar hassas bir helikopterin elektronik devrelerinin hasar almış olma ihtimali çok yüksek olmasına rağmen yapılan testlerde tüm veriler normal gözüküyor.

23 kamera, 2 mikrofon, termostat ve daha birçok donanımıyla ‘Ingenuity‘ adı verilen uzaktan kumandalı helikopter uçuş çalışmalarıyla uğraşırken. Perseverance (Sebat) ise Mars‘ın yüzeyinden örnekler toplayarak veri analizi yapacak.

Mars Helikopteri

Mars’ın atmosferi Dünyadan %1 kadar ince ve de mars yüzeyi geceleri -90 dereceye kadar düşebildiğinden dolayı helikopter şuan yapılan bütün testlerdeki başarılara rağmen zorlu koşullarda ne olacağı gerçekten de çok merak ediliyor. Ingenuity’nin ilk uçuş denemesi ise Marsa inişten bir ay sonra gerçekleşecek çünkü ilk olarak Mars yüzeyinden verilerin toplanması planlanmış durumda. Ek olarak Ingenuity, otonom bir modülle çalıştığından dolayı bu helikopter kendi kendini kontrol edecek. Helikopterin uçuşu tamamlayıp tamamlamadığını anlamak için bile uzun bir zaman gerekecek çünkü verilerin Mars’tan Dünya’ya gelmesi oldukça uzun sürüyor.

Ek olarak da helikopterin üzerindeki termostatın Mars’ın olağanüstü soğukluk koşullarına uyum sağlayıp sağlamayacağı ise kesin değil. Test amaçlı yapılacak bu deney gerçekten de bizleri merak ettiriyor. 18 Şubat’ta tekrardan yeni bir yazı ile bu konuyu sizlerle paylaşacağız.

Kaynakça:


Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Ek olarak daha çok bilgiye Uzay kategorimizden ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamalarımızı indirmediyseniz de aşağıdaki görsele tıklayarak mobil uygulamamıza ulaşabilirsiniz.infreza mobil

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu