Yapay Zeka

DALL-E Nedir? Nasıl Çalışır? OpenAI Tarafından Çizim Yapabilen Yapay Zeka!

OpenAI şirketi tarafından yayınlanan DALLE çalışması, yapay zeka desteği sayesinde belirli tanımlar ya da örnek görseller üzerinden yeni görseller ve tasarımlar oluşturabiliyor. Üstelik bunların hiçbirini örnek olmadan yapabiliyor.

DALL-E’nin 2.versiyonu 7 Nisan 2022’de yayınlandı!

[geo-post target=”true” id=”5980″ label=”Önerilen Yazı”]

BOSTON DYNAMİCS ROBOTLARI

Geçen Yıl’a Vedayı Dans Eden Robotlarla yapan Boston Dynamics şirketinin ardından 2021’e bir gelişme ile daha giriyoruz. İsterseniz ilk önce Boston Dynamics’in robot dansına hep beraber bakalım.

OPEN AI NEDİR?

OpenAI, 2015 yılının sonlarında kurulup, kurucuları arasında Elon Musk‘ın da bulunduğu ve 2019 yılında Microsoft şirketinden tam 1 Milyar dolar yatırım alan bir kuruluştur. Elon Musk ve Sam Altman, yapay genel zekâdan kaynaklanan varoluşsal risk endişelerinden dolayı bu şirketi kurduklarını açıklamıştır. Kar amacı gütmeyen Open AI kuruluşu, yapay zekayı geliştirerek insanlığa sunmayı hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde de çok güzel bir çalışma ile karşımıza çıktılar. Şimdi gelin hep beraber Dall-E’nin yapabildiklerine ve çizdiği avakado örneklerine bakalım.

DALL-E Nedir? Nasıl Çalışır?

OpenAI tanımına göre, “Doğal dilde ifade edilebilen çok çeşitli kavramlar için metin başlıklarından görüntüler oluşturan DALL · E adlı bir sinir ağını eğittik.Dall-E yapay zeka, daha önce hiç oluşturulmamış tasarımlar, taslaklar ve çizimler yapabiliyor. Üstelik bu servisi kullanmak oldukça kolay. DALL-E servisini kullanmak için ihtiyacınız olan şey tasarlamak istediğiniz ürünü ya da objeyi yazılı olarak tanımlamak. Detaylı bir yazıyı Dall-E’ye sunmanız halinde sizin için çizimi kendisi tamamlıyor.

[geo_ad]

ÖRNEK GÖRSELLER

dall-e avakado koltuk
dall-e avakado koltuk

“Avokado şeklindeki bir koltuk” gibi bu nesnelerden bazılarını oluştururken, DALL · E yarım avokado şeklini sandalyenin arkasına ve avokado çukurunu yastığa ilişkilendiriyor gibi görünüyor. DALL · E’nin önceki görselde bahsedilen aynı tür hatalara duyarlı olduğunu görüyoruz.” – OpenAI sitesinden alınmıştır.

DALL-E İsmi Nereden Geliyor?

DALL-E ismi, sanatçı Dalí ve Pixar’ın sevilen karakterlerinden birisi olan WALL E ‘nin birleşmesi ile oluşmuş. Dali’den ilk harfini alarak DALL-E ismine kavuştu.

YAPAY ZEKANIN SONU?

Peki sizce DALL-E ile birlikte yapay zeka nereye gidiyor? Sizce bir şeyler gittikçe iyiye mi gidiyor yoksa kötüye mi? Yapay genel zekanın insanlık üzerindeki etkisini gelecek için nasıl değerlendiriyorsunuz? Bize kalacak olursa yapay zekanın şuanki durumu hâlâ insanlara bir şeyler katabilecek durumda, fakat 20 yıl sonrasında Yapay Zeka’nın kontrolünü sağlama konusunda endişelerimiz olduğunu da inkâr edemiyoruz. Siz de düşüncelerinizi yorumda belirtebilirsiniz.


Benzer yazılarımıza Yapay Zeka kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

    1. Merhaba, henüz kullanıma açık değil diye biliyorum. OpenAI linki üzerinden de bakabilirsin, sadece denenmiş örnekleri mevcut :)

    1. Ben de ilk başta Barış Özcan üzerinden projeye ulaştım. Daha sonra da araştırarak yazdım. Eğer konu ile ilgili daha güncel bilgilere sahipsen bizlerle paylaşabilirsin :)

Başa dön tuşu