Dizi - FilmEditörün SeçimiGirişimcilikKişisel GelişimSağlıkSanat

Kurucu Filmi Nasıl Değerlendirilmeli?

Kurucu Filmi Nasıl Değerlendirilmeli?

Kurucu (The Founder) filmi, bizzat kendilerinin keşfetmiş oldukları fast food daha doğrusu hızlı sipariş sistemi sayesinde saniyeler içinde hamburger hazırlarken yönetimin ve saniyenin bile ne kadar önemli olduğunu gösteren iki kardeşin hikayesi.

Film, Ray Kroc’ un üçkağıtçı bir kurucu olduğu yönünde izleyicinin gözünde karakterize edilmiş. Filmi bu bakış açısıyla izlemeniz yerine, sizlere hedeflerinden karşılaştıkları engellere rağmen pes etmeden nasıl adım adım başarıya ulaştıklarını takip eden bir bakış açısıyla izlemenizi öneririm. Eminim ki sizin de bizim gibi bir sürü fikriniz önünüze çıkan engeller sebebiyle pes ettiğinizden dolayı eriyip gitmiştir. Belki de yeterli derecede çabalamamak ya da bazı şeylerden erken vazgeçmek aslında bizlere bunları kaybettirmiştir. Burada asıl yapılması gereken şey bunları hayata geçirmeye çabalamaktır. İşte bu yüzden başarı hikayeleri olan insanlar var. Bu insanlara örnek vermeye sanırım AliBaba’nın kurucusu Jack Ma ile başlayabiliriz. Girişimcilik ile ilgili yazımızda da örneklediğimiz gibi,

AliBaba – Dünyanın En Büyük Çevrimiçi B2B Ticaret Platformu

Jack Ma, ilkokul sınavlarında 2 defa, ortaokul sınavında ise 3 defa başarısız oluyor. Üniversite sınavlarında ise 3. denemede 12 yaşından beri ilgi duyduğu, İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başarıyor. Jac Ma’nın Okuldaki şansızlıkları iş hayatında da peşini bırakmıyor. Üniversite yıllarında çalışmak isteyen Jack Ma, başvurduğu 30 iş başvurusundan ret cevabı alıyor. Polis olmak için başvuruyor. 5 kişinin başvurduğu pozisyona 4 kişi alınıyor. Reddedilen o oluyor. KFC Çin’ ilk geldiğinde iş için 25 kişi başvuruyor. Bunlardan biri de Jack Ma. 24 kişi alınıyor, Jack Ma yine reddediliyor. En ilginci ise hayatı boyunca 10 kez Harvard Üniversitesi’ne başvuruyor. 10 defasında da red cevabı alıyor. Jack Ma, Alibaba.com’u kurduktan sonra da birçok Çinli banka, yatırımcı ona finansman yardımı yapmayı kabul etmiyor. Tüm yaşadığı reddedilmelere rağmen yılmayan Jack Ma, bunu normal karşılıyor. Katıldığı Davos Zirvesi’nde verdiği bir röportajda, “Buna alışmamız lazım. O kadar da iyi değiliz. Bugün bile reddediliyoruz” diyerek kendisinin bir ilham kaynağı olduğunu kanıtlıyor.

Kurucu
Kurucu

Hem sizce pes etmemenin getirmiş olduğu başarıyı kim izlemek istemez ki? Bu zamana kadar yürüttüğünüz bir proje, geliştirdiğiniz bir düşünce ya da deney olmuştur. Belki bir sınavı kazanmışsınızdır, isteyip çabaladığınız bir işe girmişsinizdir, planladığınız bir şey yolunda gitmiştir. O andaki sevincinizi ve başarınızı düşünürseniz aslında her başarı bir kutlamayı hak eder. Unutmamalıyız ki bu başarıyı yakalayanlar da sizler, bizler gibi bir insan. Bütün başarısızlıkları kendimize zirveye ulaşmak için merdiven amacıyla kullanırsak, en yakın zamanda ulaşacağımıza inanıyorum.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu