Kişisel Gelişim

Girişimcilik Nedir? Girişimci Neler Yapar?

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik: Girişimcilik, iktisadi mal veya hizmet üretimi için üretim faktörlerinin bir araya getirilerek, ekonomik fırsatların yeni değerlere dönüştürüldüğü organizasyonun oluşturulmasıdır. Girişimci ise öncüdür, yenilikçidir, liderdir yani doğru yerde doğru kararla risk almasını bilen kişidir.

Girişimci inisiyatif alır, başarısız olmayı düşünmeden başarmak için risk alır, kendi içgüdülerinden ziyade kendine güvenerek mantıklı bir şekilde hareket eder. Bazı kişiler ise; girişimciliği inovasyonun ticarileştirilmiş hali olarak görür. Çünkü aklına gelen farklı bir fikri veya geliştirilmesi gereken durumu ilk uygulayan olduğu için böyle görürler.

Yaşınız, diliniz, yeteneğiniz ya da yeteneksizliğiniz ne olursa olsun, bir girişimcilik örneği sergileyebilir ve girişimci olabilirsiniz. Senin yaşın küçük, senin yaşın geçmiş, sen daha yaş olarak olgunlaşmamışsın gibi düşünceler tamamen yanlıştır. Girişimciliğin yaşı yoktur fakat tecrübesi vardır. Örnek olması için size iki tane hikaye anlatmak istiyorum.

1-) Thomas Edison: 

Thomas Edison’a, 999 denemeden sonra yaptığı bininci deneyde ampulü bulmasıyla ilgili olarak şöyle bir soru yöneltmişler:

–  999 kez hata yapmanıza rağmen, bininci deneyi yapacak gücü nereden buldunuz?

Edison şu yanıtı vermiş:

–  Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğrenmelerle doluydu.

2-) AliBaba’nın Kurucusu Jack Ma:

Engel değil, Adımlar
Engel değil, Adımlar

Jack Ma, ilkokul sınavlarında 2 defa, ortaokul sınavında ise 3 defa başarısız oluyor. Üniversite sınavlarında ise 3. denemede 12 yaşından beri ilgi duyduğu, İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başarıyor. Jac Ma’nın Okuldaki şansızlıkları iş hayatında da peşini bırakmıyor. Üniversite yıllarında çalışmak isteyen Jack Ma, başvurduğu 30 iş başvurusundan ret cevabı alıyor. Polis olmak için başvuruyor. 5 kişinin başvurduğu pozisyona 4 kişi alınıyor. Reddedilen o oluyor. KFC Çin’ ilk geldiğinde iş için 25 kişi başvuruyor. Bunlardan biri de Jack Ma. 24 kişi alınıyor, Jack Ma yine reddediliyor. En ilginci ise hayatı boyunca 10 kez Harvard Üniversitesi’ne başvuruyor. 10 defasında da red cevabı alıyor. Jack Ma, Alibaba.com’u kurduktan sonra da birçok Çinli banka, yatırımcı ona finansman yardımı yapmayı kabul etmiyor. Tüm yaşadığı reddedilmelere rağmen yılmayan Jack Ma, bunu normal karşılıyor. Katıldığı Davos Zirvesi’nde verdiği bir röportajda, “Buna alışmamız lazım. O kadar da iyi değiliz. Bugün bile reddediliyoruz” diyerek kendisinin bir ilham kaynağı olduğunu kanıtlıyor.

Bugün dünyada bazen ilkokuldaki bir çocuğun, enteresan fikirler bulup bunu hayata geçirmesini haberlerde görüyoruz. Kendimizden örnek vermek gerekirsek; Lise öğrencisi Elif Bilgin, muz kabuğundan plastik üretmeyi başardı. Bugün Whatsapp’ın kurucusu 35 yaşında projesini hayata geçirdi. BiTaksi’nin kurucusu Nazım Salur da ortalama 45 yaşında olan bir girişimcidir. Jimmy Wales de Wikipedia’yı kurduğunda 35 yaşındaydı.

Girişimcilik; doğru bir stratejiyle ve doğru zamanda eyleme geçebilmek, sabredip başarılı olmak veya başarılı olmayıp bundan ders çıkarmaktır.

 

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu