Dizi - FilmEditörün SeçimiFizikKriptolojiSağlıkSanatYapay ZekaYazılım

Yaşam Şifresi (Source Code) – Alternatif Evren

Yaşam Şifresi filmindeki ana kahraman Colter Stevens, bir savaş helikopteri pilotudur. Katıldığı son görevin ardından kendisini patlayacak bir trenin içerisinde bir başkasının bedeninde ve hiç tanımadığı bir kadının (Christina Warren) karşısında bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Colter’ın trene nasıl geldiği ve neler olduğu konusunda en küçük bir fikri bile yoktur. Trende uyandıktan 8 dakika sonra bunun deneysel bir hükümet programıyla ilgili bir durum olduğunu anlar. Colter’dan içerisinde bulunduğu tren tam sekiz dakika sonra hava uçmadan önce trende saklanmış bombayı ve bombacıyı bulmasını istemektedirler. Fakat aslında bombayı bulduklarında, şu anda o trende patlayan insanlar normal hayatlarına geri dönemeyecekler. Source Code yani Yaşam Kapsülünün içindeki Colter’ın 8 dakika içerisinde değiştirdiği her şey 8 dakika içerisinde sıfırlanacaktır. İlk saldırı henüz başlangıç ve aynı kişi tarafından şehir merkezine bir başka saldırı düzenlenecek. İşte bu ikinci saldırıyı durdurabilmek için ilkini yani treni bombalayanı Colter’ın bulması gerekiyor.

Sanırım bu kadar açıklama filmi izlemek isteyenler için yeterli olacaktır. Şimdi geçelim filmdeki mesaj  ve anlamlara.

DİKKAT! Burdan Sonrası Spoiler Barındırmaktadır!

Yaşam Şifresi
Yaşam Şifresi

Alternatif Evren mi yoksa 8 dakikalık Anılar mı?

Filmde de Colter’ın dediği gibi Tren dışı çok tozlu, yaşanan olaylardaki tepkiler çok farklı ve Colter bunlara müdahale edebiliyor. Mesela kahve dökülmesin diye kişiyi uyarabiliyor. Kişilerin davranışları değişebiliyor. Yani aslında bu ölü bir insanın beynindeki son 8 dakikanın canlandırılmasından ziyade, bu insanın son 8 dakikasını bir alternatif evrende tekrar ve tekrar yaşamasıdır. Bu bir anıyı tekrar yaşamak yerine başka bir alternatif evren olduğundan dolayı Colter tüm olaylara müdahale edip, süreci kontrol edebiliyor. Yaşam Şifresi filminde aslında bir sürü evren bulunuyor. Birisini Dünya olarak düşünebilirsiniz. Diğerleri ise tam olarak alternatif evrenler. (Fringe dizisini izleyenler Alternatif yani paralel evren ile ilgili dediklerimizi daha net anlayacaktır)

Filmde ne kadar olayların birbirini etkilediğini düşünsek de aslında bu değişiklikler o evrenleri etkilemiyor. Yeni alternatif evrenler meydana getirerek bu kırılmalar aslında oralara yansıyor. Her evren kendi içerisindeki seçim ve döngüleriyle yaşıyor. Filmin sonunda da gördüğünüz gibi aslında olaylar her iki evrende de aynı mantıkta devam ediyor. Birbirlerini tam olarak etkilemiyorlar çünkü iki evren arasındaki tek bağlantı Colter. Yani burada aslında Colter’ı evrenler arasındaki bir köprü olarak düşünebiliriz.

Filmin sonunda ise Colter’ın farkettiği şey aslında bu makinenin (Yaşam Şifresinin) sadece 8 dakikalık bir anıyla değiştirmeden çalışan bir makine değil, kendince bir evren yaratıp zaman kısıtlaması olmamasıdır. Filmin sonunda aslında Colter ve Christina bombayı durdurarak alternatif evrende kalmışlardır. En sonda Colter’ın meydanda gördüğü sembol ise evrenler arasında geçiş yaparken Colter’ın sürekli olarak gördüğü bir semboldür, şaşkınlığının sebebi de budur.

Paralel evrenleri konu alan Fringe dizisiyle ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu