Dizi - Film

Bir Sınır Bilim Efsanesi Olan Fringe Dizisi

Bir Sınır Bilim Efsanesi Olan Fringe Dizisi ve Konusu

  • Imdb: 8.4
  • Bölüm Süresi: 46 Dakika
  • Konu : Bilim – Kurgu
  • Çekim : 2008-2013
  • S/B : 5/100

FBI dünya çapında açıklanamayan olayları aydınlatmak için Boston, Massachusett merkezli Fringe adında bir ekip kurmuştur. Fringe konusuna bakacak olursak Fringe dizisi, ajan Olivia Dunham, akıl hastanesinden çıkarılan çılgın bilimadamı Walter Bishop ve Bishop’un zeka dolu oğlu Peter Bishop’ın zihin kontrolü, ışınlanma, metafizik, yeniden canlanma, kuantum fiziği  ile ilgili araştırmalarını anlatmaktadır. Bu üçlü, FBI’nin dünyadaki esrarengiz olayları incelemek için kurduğu “Fringe” adlı bir grupta bulunmaktadır ve çeşitli olayları incelemektedirler. Bilim kurgu mantığına uygun olarak sizde diziyi izledikçe gerçekten çok esrarengiz olayların gerçekleştiğini göreceksiniz. Bu açıklanamayan esrarengiz olaylara örnek vermek gerekirse yeni doğan bir bebeğin inanılmaz derecede hızlı büyüyerek (5 dakika gibi bir sürede) yaşlanarak ölmesi, alternatif evren örnekleri, ve zamanında yapılmış çılgınca insanın aklının eremeyeceği örnekler verilebilir. FBI’da özel ajan olarak görev alan Olivia Dunham, metafizik üzerine araştırmalarda bulunan bilim adamı Walter Bishop ve bilim adamının oğlu Peter Bishop’ın esrarengiz olayları araştırmasını konu edinen bir dizidir. Fringe dizisinde esrarengiz olaylar, hastalıklar, paralel evren gibi bir çok konu işlenmektedir.

Fringe
Fringe

 

Fringe

Beyaz Lale
Beyaz Lale

Dizi eski yapım olmasına rağmen gerçekten izlediğiniz süre içerisinde sizi ekrana bağlı tutuyor. Walter Bishop ve ekibinin olaylara yaklaşımı Sherlock dizisindeki gibi diyebiliriz. Ayrıca dizide asla unutamayacağınız bir sürü obje oluyor. Mesela tank, Kızıl Meyan Kökü Şekeri, Karışık Meyveli Milkshake’ler, Beyaz Lale vb. şeyleri örnek olarak verebiliriz. Ek olarak dizide her türlü müzikte ve ekran geçişlerindeki introlardaki objeler de bir sürü anlama geliyor. Onlardan da bir sonraki yazımızda bahsedeceğiz. Spoiler vermeden son bir şey bahsetmek gerekirse o da John Noble yani Walter olur sanırım.

Delilik ve dahilik arasındaki ince çizgide “delilik” bölgesine bir adım daha yakın, çılgın bir bilim insanı olan Walter Bishop, sıra dışı zekası ve hareketlerinin yanı sıra Fringe dizisi boyunca elinden düşmeyen atıştırmalıklarla da bu yapımın unutulmaz karakterlerinden biri haline geldi.

Bilimi kullanarak, çoğu zaman kendisi tarafından meydana getirilmiş gereçlerle, üstün zekası ve yaratıcılığıyla esrarengiz olayları aydınlatmayı başaran Bishop kendisini yayınlandığı zamanlarda kendini izleyenlere başarıyla sevdirdi.

 

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu