Dizi - Film

TRUMAN SHOW – TRUEFFECT

THE TRUMAN SHOW

Bir eksiklik, isimlendiremediğiniz, bir türlü belirleyemediğiniz, hissedip nasıl müdahale edebileceğinizi bilemediğiniz bir durum. Sürekli olarak kontrol altındasınız, doğduğunuz andan itibaren yaptığınız her iş, her an kayıt altında. Tanımadığınız kişiler tarafından sürekli izleniyorsunuz, gelir sıkıntısı çekiyorsunuz fakat sizi çeken yapımcı milyoner. Kendin hariç gerçek olan hiçbir şey yok, o kız hariç. Tüm yasakları çiğneyip, farkındalığını ön plana çıkaran o kişi hariç. Düşünsenize herhangi bir kişinin saçma sapan bir dizi çekme merakından dolayı kim ve ne olduğunuz hariç her şey yalan, etrafınızdaki insanların size karşı olan gerçek duygularını bile bilmiyorsunuz. Hiç düşünmediniz mi? Yaşadığınız dünyada herkes aslında sizin için yaşıyor, gerçek bile değiller. Sadece sizin bir sınava tabi tutulmanız için yaşayan insan görünümlü yapay zekâlar.

The Truman
The Truman

SİSTEM

Bazen dini düşüncelerinizi ve görüşünüzü bir kenara bırakıp tamamen objektif olarak düşünmek zorundayız. Çin’deki kameralar ile geleceğimizi aklıma getiren bir film oldu bu. Aslında devlet (yönetmen) bizi 7/24 sürekli yüz algılama sistemiyle bizi bizden daha iyi tanıyor, duygularımızın nasıl çalışacağını makineler aracılığıyla daha iyi tanımlıyor. Fakat biz bunlardan ne kadar haberdarız? Zaten bizim hepimizin sisteme yavaş yavaş alışması için yapılan sosyal medya tuzağını göremiyor musunuz? İnstagramda paylaşılan hikaye ve paylaşımlar, aslında bunların hepsi bizlerin kendimizin ne halde olduğumuzu, her an ne yaptığımızı bildirmemiz için alıştırma nitelikli kurulmuş oyunlar. Tüm sokaklarda kameralar, herkesin yaptığı bütün eylemleri kayıt altına alıyordu. Özel hayattan hatta kişisel düşüncelerinizden bile mahrum olabileceğiniz yeni bir çağ. Bilim için bile endişeliyim, bazı sınırların dışına çıkmaktan korkuyorum. Evren’in bize tanıdığı sınırları bozduğumuzu ve aştığımızı düşünüyorum.

İNSAN VE LİMİTLERİ

Limitin nerede olduğunu görmememiz, limitin olmadığını kanıtlamaz. Atladığımız basamaklardan sonra yani yapmamız gereken bazı şeyleri atladıktan sonra bazı limitlere de uymak istiyorum. Gizemi çözmek istiyorum hatta en çok Kara deliklerin ve Her şeyin Teorisinin gizemini çözmek istiyorum. Fakat her şey bu perdeyi aydınlatmakla mı sonlanacak? Öğrenmek, peşinden neleri getirecek? Kontrol edemediğim o merak duygusu, bazı şeylerin sonunu belirtmemeli. Fizik kurallarını keşfettiğim o kara delikten geçmişe ben de ‘STAY’ yazmamalıyım. Herkesi dinlemeliyiz, önümüzdeki bilgileri göz ardı etmemeliyiz. Bize yapılan her hamle ve hareketi değerlendirmeliyiz. Ben evrenin gizeminin doğada saklı olduğuna inanıyorum. Benim bile altın oranı kullanarak yaptığım sayfa düzeninin, tanrı tarafından doğaya entegre edilmiş halini düşünebiliyor musunuz?

Yazı ne kadar Truman Show’u anlatmasa da hikayenin ve örneklerin benzediğinin farkındasınızdır. Daha fazla benzer içerik için Dizi & Film kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu