Genel

Temiz Twitch İstiyoruz Çağrısı Giderek Büyüyor!

Yıllarca bot izleyici ve sahte bağışlarla adı anılan dünyanın en büyük yayın platformu Twitch, bu sefer kara para aklama olayı ile gündem oldu.

2021 Ekim tarihinin başlarında Twitch siber saldırıya uğradı ve bununla birlikte çalınan kullanıcı verileri, Twitch kaynak kodları, şifrelenmiş parolalar ve Twitch yayıncılarının aylık gelirleri de dahil olmak üzere binlerce gizli veriyi çalan hacker tarafından bu veriler paylaşıldı.

Yayıncıların Eylül ayı gelirleri paylaşılırken yüz binlerce dolara ulaşan bu sayıları gören takipçiler şaşkınlığa uğramakla birlikte güvenleri de sarsıldı.

Dünya gündeminde bu olaylar olurken Türkiye gündeminde de, yayıncıların gelir düzeneklerinin kara para aklama nedenli olabileceği internet üzerinde verilerle paylaşıldı ve birçok yayıncı dolandırıcılık yapmakla suçlandığı olaylar yaşandı.

Peki nedir bu Temiz Twitch İstiyoruz Çağrısı ?

Olayı özetleyecek olursak, kredi kartı bilgileri çalıp bunlar üzerinden parayı aklamak için Twitch yayıncıları ile anlaşıp olayı legalleştirmeye çabalıyorlar. Düzenli olarak 2 haneli gelir elde eden yayıncıların bir anda 4 haneli boyutlara ulaşan gelirler elde edilmesi de bu işe onların da alet olduğunu ifade ediyor.

Orhun Kayaalp’ın başlattığı 5 Kasıma kadar yayın açmayarak Twitch’e yalnızca sözlü değil aynı zamanda eylemsel bir itirazda da bulunulan çağrıya Wtcnn, Pqueen, Purplebixi, Toqtir ve daha bir çok yayıncı da ortak oldu.


Grimnax adlı yayıncı da kendisine gelen kara para aklama teklifini twitter üzerinden şu şekilde paylaştı:
grimnax twitch

Buna ek olarak pek çok yayıncı da kendilerine gelen teklifleri ifşa etti ve twitter’da paylaştı.
Turgut Uç da ilgili tweet‘inde kendisine 2020 yılında Rusya’dan benzer bir kara para aklama teklifi edildiğini açıklarken durumun global düzeyini de bizlere düşündürttü.


CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin’in konu ile ilgili açıklamaları:

”Twitch yayınlarını kara para aklama aracı olarak kullanan, “bağış” adı altında çalıntı kredi kartlarından yapılan para transferlerinden komisyon alıp hırsızlık yapan, ekonomik çıkar amaçlı suç örgütlerinin amaçları doğrultusunda faaliyet gösteren bir grup yayıncı ortaya çıktı.

Bu yayıncıların kredi kartı hırsızlığı yapan suç örgütleri ile anlaştığı, kendi yayınlarına aktarılan paradan bir miktar komisyon alıp kalanı kripto para olarak suç örgütü üyelerine veya yöneticilerine gönderdiği gözüküyor.

Ortaya çıkan verilere göre uluslararası bağlantıları olan bir yapıyla karşı karşıyayız. Twitch yayınındaki “bağış” özelliği üstünden illegal para transferi yapılıyor sonra bu para kripto para üstünden tekrar sisteme sokuluyor. Yeni ve özgün bir “laundry” metodu.

Konuyu TBMM gündemine de taşıyacağım. Özellikle gençlerin yoğun kullandığı bir sosyal medya kuruluşunun uluslararası suç örgütlerinin kara para aklama aracı haline dönüşmesi kabul edilemez.

Özellikle bu konuyu gündeme getiren, yasa dışı faaliyetleri ihbar eden Twitch yayıncılarının örgütlü bir şekilde tehdit edildiği, yayınlarının engellenmeye çalışıldığı, sahte hesaplarla hakarete uğradığı da görülüyor. Örgütlü şekilde yapılan bu eylemler de suç örgütünü gösteriyor..”

Sonrasında ise Gürsel Tekin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ve Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun ilgili duruma el atacağını ve incelemeye alacağını belirtti.


temiz twitch istiyoruz

Sosyal medyalar üzerinde dönen bu işler yalnızca Twitch’e özgü değil. Facebook, Twitter ve Google’ı konu edindiğimiz  ” Sosyal Medya ve Arkasındaki Sinsilik ” adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu