Dizi - FilmIf

Ruben Brandt Collector

In my dream I was two cats and I was playing with each other”

”Rüyamda iki kediydim ve birbirimle oynuyordum.”

 

Milorad Krstić’in ilk uzun metrajlı canlandırma filmi,

Filmin her karesi bir sanat eseri niteliğinde olan, kurgusu ve karakterleriyle izleyiciyi filme bağlayan bir başyapıt. Ruben Brandt (Dadaist ve Kübist Rembdrant’ı andırıyor) isimli bir sanat psikoterapistin rüyalarında ünlü tablolar tarafından öldürülmesi ve bununla birlikte uykularının kabusa dönmesi bizi ilginç bir hikayenin ortasına atıyor. VanGogh’un Postacısı tarafından uçaktan atılmak mı ? Bu da ne böyle! Andy Warhol’un Double Elvis’leri ile silah düellosuna girişmek mi ? Yok artık! Film bu tarz hayalgücümüzü zorlayacak sahneler içeriyor.

RubenBrandtCollector catalogueedit

Ruben’in çocukluğu babası tarafından esir alınmış ve çeşitli pskilojik deneylere maruz kalmış. Yıllar sonra bu deneyler, onu her çeşit ölümle karşılaştıracak olan kabusların esiri yapmıştır. Acı ve ıstırap çeken Ruben, bu duruma bir çözüm bulmak ister ve çözümün de onlarla yüzleşmek olduğuna karar verir. Amacı, kabuslarında onu öldüren sanat eserlerini toplamaktır. Bunun için de bir ekip toplar. Ekip her biri kendine özgü yeteneklere sahip ( 2 boyutlu bir adam, bir bilgisayar uzmanı, kleptomaniye sahip bir akrobat ve bir performans sanatçısı) insanlardan oluşmaktadır ve onlar tarihin en büyük sanat soygununu gerçekleştireceklerdir.

 

Film pek çok göndermeye sahip olduğundan bunları yakalamak için dikkatlice izlemek gerekiyor. Ayrıca bar sahnesinde  Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox‘tan ”Oops!… I Did It Again’’ şarkısı da filmin kalitesini gösteriyor.

ruben brandt collector tablolar

Merak edip bakmak isterseniz diye Filmde çalınan 13 tablo;

 1. sandro botticelli – the birth of venus
 2. hans holbein – portrait of duke antony the good of Lorraine
 3. frederic bazille – portrait of renoir
 4. franck duveneck – whistling boy
 5. paul gauguin – woman holding a fruit
 6. vincent van gogh – portrait of the postman joseph roulin
 7. edward hopper – nighthawks
 8. rene magritte – the treachery of ımages
 9. eduard manet – olympia
 10. pablo picasso – woman with book
 11. tiziano vecellio- venus of urbino
 12. diego velazquez – infanta margarita teresa in a blue dress
 13. andy warhol – double elvis

 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu