Dizi - Film

Room 8 Analiz

Room 8 – Kısa Film Analizi

Neden Kırmızı Bir Kutu (Hiçbir şey)?
Kırmızı tansiyonu yükseltir, iştah açar, kan akışını hızlandırır.Kırmızı rengin anlamları Hareketlilik, Canlılık, Hırs, Kararlılık, Tehlike, ve Cesur. Filmde kutunun Kırmızı seçilmesinin sebebi de merak uyandırması ve heyecan duygusunu arttırmak olarak gösterilebilir.

Room 8’in Konusu Nedir?

Bir Rus hapishanesinde geçen 8 dakikalık bu kısa filmde kişisel özgürlüğü ve insan ruhunun mahkumiyetini metaforlarla anlatıyor.Rusya’da tutuklanan bir İngiliz, hapishaneye atılır. Hücresinde bir rus bir adam ve bir de kırmızı kutu (Hiçbir şey) bulan karakterimiz adamın uyarısına (“O kutuyu açma çünkü pişman olabilirsin.”) rağmen merakına yenilir ve kutuyu açar. Kutuyu açtığında sıra dışı, gerçek üstü bir durumla karşılaşan karakterimiz bunu hapishaneden kaçabilmenin bir yolu olarak görür fakat işler hiç de beklendiği gibi gitmeyecektir.
Room 8 – Kısa Analizi
Hücre numarasında kullanın 8 sayısı aslında sayının yan çevrildiğinde sonsuzluk işareti geldiğini anlatan bir metafordan ibaret. Bunu bir döngü (loop) adını da verebiliriz. Mahkumun açma diye söylemesine rağmen kutuyu açması ve kutunun kırmızı renkli olması ise Hz. Adem ve Hz. Havva’nın yasak elma hikayesini akıllara getiriyor. Kutuyu açmaması gerektiğini söyleyen diğer bir mahkum ise aslında filmde tanrıyı simgeliyor. Hz Adem ve Havva yasak elmayı yedikleri için cezalandırılmışlardı. Filmdeki mahkum da benzer bir sebeple kutuyu açtığı için cezalandırılıyor ve yaşamını bir kibrit kutusunda geçirmek durumunda kalıyor. Kibrit kutusu ise bizim içerisinde sıkıştığımız, ne yapacağımızı bilmediğimiz hayat oluyor.
 room 8

“Kontrol ne kadar sizde gibi gözükse de bazen her şey gözüktüğü gibi değildir.”
Film ile ilgili eklemek istediğiniz analiz ve düşüncelerinizi yorumlar kısmına bekliyoruz :)
Daha Fazla Kısa Film İncelemesi İçin Kısa Film Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz

 

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu