Kriptoloji

Kripto Para Nedir ? – DOGE Coin Nedir ? (0.40)

Son zamanların en popüler teknolojilerinden biri olan kripto paralar hayatımıza 12 yıl gibi bir süre önce hayatımıza girdi. Bu kripto paralar ilk başta çok tercih edilmesede günümüzde değerleri ciddi oranda yüksek örneğin 1 BTC 15-02-2016 tarihinde 1251 TL iken günümüzde 1 BTC 342.236,24 Türk Lirası değerlerine yükselmiştir.İnternet teknolojisinin günümüzde çok kolay ulaşılabilir olması ve bu kripto paraların kendi borsa sistemlerinin oluşması ile alım satımları da bir hayli arttı.

Kripto paralar ilk kez 2009 yılında açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürülen Bitcoin, merkezi olmayan ilk ve en popüler kripto para birimidir. Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılmı piyasaya sürülmesinden itibaren 6.000-7000 adet aralığında altcoin oluşturuldu.

[geo-post id=”2669″ label=”Önerilen Yazı”]

Kripto Para Nedir?

Kripto para, işlemleri güvenceye almak için kriptografi bilimini kullanan yani şifreleme kullanan, sanal para birimleri ve sanal para borsasıdır. Kripto paralar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tek bir merkezi yoktur.Her bir kripto para biriminin merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zincirinden (Blockchain) gelmektedir.

Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Herhangi bir merkez bağlı olmaya ihtiyaç duymadan, verilerin dağınık olarak ağ üzerinde saklandığı kayıt teknolojisine blockchain denir. İlk kripto para birimi Bitcoin ile hayatımıza giren blockchain, eski verilerde düzenleme olanağı sunmaz. Dolayısıyla geleneksel veri tabanları gibi değil, işlemlerin ardı sıra listelendiği dijital bir kayıt defteri şeklinde çalışır.Yani alım yaptığınız bir kripto para ile ilgili cüzdan numaranız aldığınız miktar ldığınız oran vb. gibi verilerin tek bir merkezde tutulmak yerine dünyadaki birçok kişi tarafından şifreli olarak tutulduğu bir kayıt defteri sistemidir.

Kripto Para

DOGE Coin Nedir?

Sembolü Ɖ ve kısaltması DOGE olan ve son zamanlarda Elon Musk tarafindan yapılan açıklamalarla çokça gündeme gelen bir kripto para birimidir. 2013 yılında Portland, Oregon’da bir yazılımcı olan Billy Markus tarafından geliştirilmiştir.Litecoin tabanını kulanmaktadır. Dogecoin, başlangıçta şaka parası olması amacı ile üretildi fakat kısa sürede büyük bir kitle kazanarak günümüzün en popüler kripto para birimlerinden biri haline geldi. Bitcoinin aksine bir limit ile sınırlandırılmamıştır.

 

 

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Mobil uygulamalarımızı indirmediyseniz de aşağıdaki görsele tıklayarak mobil uygulamamıza ulaşabilirsiniz.infreza mobil

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu