KriptolojiTeknoloji

Covid-19 Şifreli İletişim Araçları

Covid-19 pandemisi sadece fiziki değil gerçek dünyada da köklü değişikliklere sebep oldu. Covid-19, dijital dünyanın ne kadar faydalı olabileceğini kanıtlamak ile birlikte siber güvenliğin önemini de vurguladı. Covid-19 pandemisi başladığından beri siber saldırılar artış gösterdi.

Şifreli olmayan ağlar, tarayıcılar, uygulamalar üzerinden ortadaki adam (Mitm) saldırısına uğrayabilirsiniz. Covid-19 sebebiyle online alışveriş yaparken kullandığınız web site şifreli değilse kredi kartı bilgileriniz çalınabilir. Evden çalışmaya başladıysanız kurumsal ve kişisel veri ve bilgileri korumak için ekstra önlemler almanız gerekebilir.

Vpn

[geo-post id=”4185″ label=”Önerilen Yazı”]

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN nedir, ne işe yarar? VPN hem kurumlar hem bireyler tarafından ağ bağlantısını şifrelemek amacıyla kullanılan bir sanal özel ağ teknolojisidir.

VPN sayesinde evden çalışanlar veya seyahat halinde olanlar uzaktaki şirket ağına bağlanabilir ve bu sırada verilerin güvende kalmasını sağlar. Bireyler VPN programlarını genellikle IP adresini değiştirmek ve yurtdışındaki içeriklere erişmek için kullanır. Ayrıca VPN programları şifresiz ortak Wi-Fi ağlarda veri alışverişini şifrelediği için Mitm saldırılarına karşı koruma sağlar.

VPN nasıl çalışır? VPN programı kullanıldığı cihazın veri alışverişini VPN sunucusu üzerinden yönlendirir. Örneğin, bilgisayarda kullanılan VPN programı bilgisayarın veri alışverişini şifreleyerek VPN sunucusu üzerinden varış noktasına gönderir. VPN sunucusu ve bilgisayar arasında gerçekleşen her veri akışı şifrelidir. Bu şifreleme sonrasında veri paketlerinin başlığında yer alan IP bilgisi VPN sunucusunun IP bilgisi ile maskelenir. VPN kullanılan bilgisayarın fiziki konumu bu şekilde gizlenir ve bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen çevrimiçi aktiviteler anonim hale gelir.

Covid-19 sebebiyle evden çalışanların güvenli bir şekilde şirket ağına bağlanması ve kurumsal verilerin korunması için de VPN kullanılır. VPN kullanılan bilgisayar fiziki olarak ofiste gibi şirket ağına bağlanır. Kurumsal veriler bu şekilde herkesin ortak kullandığı internet üzerinde güvenli bir şekilde seyahat eder.

İletişim

Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları

Covid-19 sebebiyle artan siber saldırılardan dolayı her platformda şifreli iletişim kurmak çok önemli. Instagram, Snapchat gibi uygulamalar üzerinden kurulan iletişimler uçtan uca şifreli değildir.

WhatsApp uçtan uca şifreleme sağlıyor fakat Facebook tarafından satın alındığından beri kişisel veri ve bilgilere karşı tutumundan şüphe duyulmaktadır. Bunun sebebi de Facebook Cambridge Analytica skandalıdır.

Twitter, Google Hangouts, WeChat, KakaoTalk uygulamaları da uçtan uca şifreleme sağlamamaktadır. Line, Skype, Facebook Messenger ve Telegram uygulamalarında uçtan uca şifreleme varsayılan bir özellik değildir fakat manuel olarak aktifleştirilebilir.

1 iMessage

Uçtan uca şifreleme sağlar fakat sadece iOS cihazlarda mevcut olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. iMessage üzerinden başka bir işletim sistemine gönderilen mesajlar şifrelenmez. iMessage kullanırken iCloud’a yedeklenen mesajların şifreleme anahtarları Apple tarafından kontrol ettiği unutulmamalıdır.

2 Wickr

2012 yılında San Francisco’da kurulmuştur. Wickr, uçtan uca şifrelemeyi benimseyen ilk mesajlaşma uygulamasıdır. Ücretli ve ücretsiz versiyonu vardır. Çok kullanıcısı yoktur. Konuşmaların ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gider.

3 Viber

Viber, Skype’a rakip olarak görülmektedir. Bütün platformlarda uçtan uca şifreleme sağlar. Viber’daki tek problem uçtan uca şifrelemenin grup sohbetlerinde olmamasıdır.

4 Signal

Bilgi güvenliği sektörünün gözdesi olan Signal sesli, görüntülü ve anlık mesajlarda uçtan uca şifreleme sağlar. Bu şifreleme için kendi oluşturduğu Signal protokolünü kullanır. Tamamen açık kaynak koduna sahiptir.

Şifreli Tarayıcı Uygulamaları

Tarayıcı aslında bilgisayar üzerinde en çok kullanılan programlardan biridir. Tarayıcı üzerinden giriş yapılan web sitelerin kullandığı protokole bağlı olarak şifreli iletişim kurulur.

Hipermetin Transfer Protokolü (HTTP) şifreli bir iletişim protokolü değildir. TLS veya SSL protokolleri ile birlikte kullanılan HTTP; HTTPS haline gelir ve şifreli iletişim kurulur. HTTPS kullanmayan web siteler üzerinden gerçekleştirilen aktiviteler o web sitenin sunucularında şifresiz saklanır; Mitm saldırısı ile bir siber saldırgan kişisel veri ve bilgileri çalabilir.

HTTPS Everywhere

HTTPS Everywhere uygulaması tarayıcıya eklenti olarak indirildiğinde web site HTTPS kullanmıyorsa bile iletişim şifrelenir. Brave adlı tarayıcı HTTPS Everywhere eklentisini varsayılan olarak kullanır.

Güvenli tarayıcılar arasında Tor, Mozilla Firefox, Brave tarayıcıları sayılabilir. Google Chrome yaygın bir şekilde kullanılır fakat Chrome üzerinde gerçekleştirilen aktiviteler Google tarafından takip edildiği için tavsiye edilmez. Apple Safari tarayıcı uygulaması ise açık kaynak koduna sahip olmadığı için tavsiye edilmemektedir.

Kişisel Gelişim İçerikleri İçin Kişisel Gelişim Kategorisini Takip Edebilirsiniz

İlginç Bilgiler İçin Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz

Yeni İçeriklerimize Kolayca Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz

 

InFreza

InFreza projesinde sizlerle birlikte Teknoloji başlığı altındaki makalelerle HEP BERABER kendimizi geliştirebileceğimiz bir platform yaratıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu