Nedir

Bitcoin (BTC) Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Bitcoin (BTC) Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Bitcoin, merkezi olmayan bir kullanıcı ağı tarafından yönetilen ve doğrudan merkezi bankacılık yetkililerinin veya ulusal hükümetlerin kaprislerine tabi olmayan sanal bir para birimi veya kripto para birimidir. Bugün aktif olarak kullanılan yüzlerce kripto para birimi olmasına rağmen devlet tarafından basılmış para birimlerine eşdeğer en yakın kripto para birimidir.

“Bitcoin eşler arası teknolojiyi kullanarak merkez otorite veya banka olmadan çalışır. İşlemlerin yönetimi ve bitcoinlerin dağıtımı toplu olarak ağ tarafından idare edilir. Bitcoin açık kaynaklıdır; tasarımı halka açıktır, kimse Bitcoin’e sahip değildir ve onu kontrol edemez, herkes katılabilir. Bitcoin kendine has birçok özelliği sayesinde diğer ödeme yollarıyla yapılamayacak çok farklı ödemelerin üstesinden gelebilir.” – Bitcoin sitesindeki açıklama yazısı

BİR BTC NE KADAR?

Bu yazının yazıldığı 26 Ağustos 2020’de 1 BTC tam olarak 84.430,89 Türk Lirası ediyor.

Dolara benzeyen geleneksel türdeki para birimleri gibi, Bitcoinin de değeri diğer para birimleri ve fiziksel mallara göredir. Tam Bitcoin birimleri, daha küçük değer birimlerini temsil eden ondalık sayılara bölünebilir. Şu anda, en küçük Bitcoin birimi satoshi veya 0.00000001 Bitcoin’dir. Satoshi daha küçük birimlere ayrılamaz ancak, Bitcoin’in kaynak kodu, para biriminin değerinin gerekli görüldüğü noktaya kadar takdir edilmesi durumunda, bu seviyenin ötesinde gelecekteki alt bölümlere izin verecek şekilde yapılandırılmıştır.

Bitcoin (BTC)
Bitcoin (BTC)

BTC NERELERDE KULLANILIR?

Bitcoin inanılmaz bir kripto para birimidir. Bitcoin’lerinizi Visa veya Master Card’ı kabul eden birçok yer ve kurumda harcayabilirsiniz, ayrıca kripto para birimlerini kabul eden şirket ve sistemlerin de listesi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bitcoin gerçekten de özellikle son zamanlarda oldukça değer kazanıyor. Artan sayıda perakendeciler, kripto ödemelerini kabul eden satış noktası sistemlerini kullanmaya başlıyor. Mesela Square, dünyadaki perakendecilerin çoğu tarafından kullanılan çok popüler bir satış sistemi. Square, 2018 yılında Cash App’ı aracılığıyla Bitcoin’i kabul etmeye başladı.

Bitcoin’e Türk Forumları aracılığıyla ya da borsadan takas yaparak da sahip olabilirsiniz. Fakat güvenilir olmasına önem vermenizi öneririz. Buradaki listeden güvenilir yerlere bakabilirsiniz.

Buraya Tıklayarak Nedir Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu