Nedir

IMDB Nedir? Puanları Kim Veriyor?

IMDB NEDİR?

IMDB internette bulunan sayısı belirsiz film, belgesel, dizi, oyuncuların bilgilerini ve birçok veriyi barındıran bir sitedir. Internet Movie Database (İnternet Film Veritabanı) açılımına sahiptir. Gelişmiş puanlama mantığı sayesinde filmlerin, dizilerin vb. içeriklerin beğenilme oranlarını puanlayarak ve de derecelendirerek gösterir.

Ek olarak IMDb içerisinde en çok izlenen 100 dizi, top oyuncular tarzında bir çok kategoriye bakarak istediğiniz film ve dizileri rahatlıkla sınıflandırabilirsiniz.

imdb nedir
imdb

Bu sınıflandırmalara örnek vermek gerekirse IMDb’ye göre top 10 filmler şu şekildedir:

  1. The Shawshank Redemption (1994)
  2. TheGodfather (1972)
  3. The Dark Knight (2008)
  4. The Godfather: Part II (1974)
  5. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
  6. Pulp Fiction (1994)
  7. Schindler’s List (1993)
  8. 12 Angry Men (1957)
  9. Joker (2019)
  10. Inception (2010)

IMDb’nin 2017 yılındaki verilerine göre yaklaşık 70 Milyon kullanıcısı, içerisinde ise 4,1 Milyon yapım şirketi ve 7,7 Milyon film yıldızı bulunduruyor.

PUANLAMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Sitede arama yapmak için sizden hiçbir ücret alınmaz. Filmleri derecelendirmek, incelemek veya yorum ve oy vererek verilere katkıda bulunmak isteyen kullanıcılar sadece bir IMDb hesabına sahip olmalıdır. IMDb kullanıcıları, filmleri derecelendirme ölçeğinde bir filmi veya diziyi 1 ila 10 arasında derecelendirerek filmin puanlamalar sonucuna göre ortalaması alınarak filmin puanı belirleniyor. Bu ortalama da IMDB puanı olarak bizim karşımıza çıkıyor.

Neden IMDb Kullanmalıyım?

Muhtemelen IMDb’yi zaten bilmeden bile kullanmış olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Dizinli listeleri, diğer sitelerin veri tabanı ile kıyaslanamayacak kadar devasadır; kullanımı kolay ve oldukça geniş kapsamlıdır. IMDb, kesinlikle film bulmak için en iyi yer.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu