Felsefe

En Çok Beğenilen Alıntılar #1

Herkese merhaba, bu yazımızda sizlere genelde en çok etkileşim alan alıntıları derledik.

ALINTILAR

Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin.

– Lev Tolstoy

 

Bir şeyi gerçekten isterseniz, bütün evren onu gerçekleştirmek için iş birliği yapar.

– Paulo Coelho

 

Düşünmeyen ve üretmeyen akıl, ziyaretçisi olmayan kütüphane gibidir.

– Mehmet Nuri Parmaksız

 

Bir kitaplık, bir cezaevi kapatır.

– Seneca

 

Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin.

– Lev Tolstoy

 

Hiçbir zaman doğru insan çıkmaz karşına; ya zaman yanlıştır ya da insan.

– Fyodor Dostoyevski

“And that is how change happens. One gesture. One person. One moment at a time.” ~Libba Bray
“And that is how change happens. One gesture. One person. One moment at a time.” ~Libba Bray

Ben söylediklerimden sorumluyum, anladıklarınızdan değil.

– Stefan Zweig

 

Her şeyden evvel insanların birbirlerini çok sevmesi lazım. Sevginin olmadığı yerde hiçbir şey kurulamıyor.

– İlber Ortaylı

 

Hiç kimsenin dünyayı değiştirmeye başlamak için bir saniye bile beklemesinin gerekmemesi ne güzel bir şey!

– Anne Frank, Anne Frank’ın Hatıra Defteri

 

Masalın nerde bittiğini, hayatın nerde başladığını fark edemiyorum. Bazen suratıma garip bakıyorlar, o zaman uyanır gibi oluyorum.

– Şeker Portakalı

 

Aslında bu tablo bize diyor ki; eğer bir suç işlemek istiyorsan ama suçlanmak istemiyorsan, tek yapman gereken etrafına bir kalabalık toplamak. Çünkü bir suçu yeterince büyük bir kalabalıkla birlikte işlersen, o artık suç değildir.

– Şahsiyet

 

En iyi zamanlardı, en berbat zamanlardı, bilgelik çağıydı, ahmaklık çağıydı, inanç devriydi, kuşku devriydi, Aydınlığın dönemiydi, Karanlık dönemiydi, umudun baharıydı, umutsuzluğun kışıydı…

– Charles Dickens, İki Şehrin Hikayesi

Öyle bir koku yaratabilecekti ki, insani olmakla kalmayıp insanüstü bir şey olacaktı, bir melek kokusu, öyle dile destana sığmaz güzellikte, o kadar canlı bir koku ki, koklayan büyülenip onu, Grenouille’i, bu kokuyu taşıyanı bütün yüreğiyle sevmeden edemeyecekti.

– Patrick Süskind, Koku

 

Bozuldu ağa bozuldu, dünya kökünden bozuldu. Üstüne bastığım toprak ayaklarımın altından kayıyor sanki. Bugün dünü arıyoruz, yarın da bugünü arayacağımızdan şüphen olmasın.

– Orhan Kemal

 

Sonra öğrendim bunun asla olmayacağını, insanların değişmeyeceğini ve onları kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunun çabalamaya değmediğini! Evet, böyledir!

– Dostoyevski

Bir toplum, geçmişte çekilen acıları hatırlamaz, yapılan hataları değerlendirmezse aynı acıları çekmeye mahkumdur. Tarihini doğru okumayan kuşaklar, gün gelir o tarihi başkalarından dinlemek zorunda kalırlar.
– Mahfi Eğilmez
Bir ülke nasıl batar? Yalnızca savaşlarda yenilmekle değil, elindeki toprakları başkalarına kaptırmakla da değil… Ruhça çökerek, yaşamaktan koparak batar.
– Melih Cevdet Anday

İÇİMİZDE ŞEYTAN YOK

İçimizde şeytan yok. İçimizde âcizlik var, tembellik var. İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey; hakikatleri görmekten kaçma eğilimi var.
– Sabahattin Ali
Ancak incecik bir otun üzerine biraz önce konmuş ve her an havalanmaya, gökkuşağı rengindeki kanatlarını açmaya hazır bu kelebek görünümünün aksine korkunç bir umutsuzluk yüreğini yakıyordu.
– Lev Nikolayeviç Tolstoy – Anna Karenina
Bir insana zorla sevdiremezsin kendini, bana güven diyemezsin. O bunu hissetmiyorsa, tek bir söz söyleyebilirsin: sen bilirsin.
– Can Yücel
Bunun nasıl bir şey olduğunu, nasıl ölündüğünü bilseydim keşke! Ama korkunç bir şey, bilemiyorum.
– Victor Hugo
Hayatta hep mutlu olursam hayalini kuracak neyim kalır?
– Feydor Dostoyevski
Hayaller kurmakla meşguldüm. Tuhaftı, bu hayaller geleceğe yönelik değildi. Geçmişi onarmaya çalışıyorlardı.
– Sigmund Freud
İnsanlar göründükleri gibi olmalıdır. Eğer değillerse hiç görünmesinler daha iyi.
– William Shakespeare
Bir arkadaş istiyorum. Benimle konuşmadan beni tamamen anlayacak, benimle karşı karşıya saatlerce hiç konuşmadan oturabilecek bir arkadaş.
– Sabahattin Ali
İçerisinde en çok beğendiğimizi en sona sakladık. Herkes kendisini anlayacak, dertleşecek, konuşacak ve gerçek  iletişimi kuracak birisini aramıyor mu zaten? Kimisi hayat arkadaşı diye isimlendiriyor, kimisi ise normal bir arkadaş. Yalnızlığın bizi yücelttiği bu konumda iyi birisiyle devam etmeyi kim istemez ki? Psikolojik sıkıntılarımızın sebebi değil mi yalnızlık?
Önerdiğimiz Twitter Hesapları: @bilgilerim34, @asklakalanlar

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Benzer içeriğimiz olan latince alıntılara buradan ulaşabilir, mobil uygulamalarımızı indirmediyseniz de aşağıdaki görsele tıklayarak mobil uygulamamıza ulaşabilirsiniz.infreza mobil

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu