Teknoloji

Video Oyunları Nedir? Oyun Piyasası ve Tercih Edilen Oyun Motorları

Bildiğiniz gibi video oyunları günümüzde oldukça büyük bir öneme sahip sektörlerden biridir ve bu sektörde oldukça başarılı ürünler ve eserler piyasaya sürülmektedir. Peki video oyunları nedir, nasıl yapılır, oyunun kalitesini ne belirler ve en çok hangi oyun motoru kullanılır?

Video Oyunları Nedir?

Video oyunları görüntü teknolojileri ile çalışan cihazlar kullanılan, kullanıcı kontrolü ile çalışan animasyona denir.

Video Oyunları Nasıl Yapılır?

Günümüzde video oyunları için üretilmiş oyun motorları ile yapılmaktadır. Oyun motorları sayesinde oyunları daha az kod yazarak veya hiç kod yazmadan daha kaliteli oyunlar çıkarmamış yardımcı oluyor.

En Çok Hangi Oyun Motoru Kullanılır?

unity oyun motoru
unity oyun motoru

Bu konu sizin nasıl bir oyun yapacağınıza göre değişir. Ama en çok tercih edilen oyun motorlarını yine de sizin için listeleyelim.

1- Unity

Unity sunduğu gelişmiş tasarım arayüzü, kullanım kolaylığı ve güncel araçları ile listemizin başında yer alıyor.

C# ve JavaScript dillerini kullanan Unity, oyun geliştiricilerin tercih ettiği oyun motorlarının başında yer alıyor. Birçok oyun türü için yeterli gereksinimleri karşılayan bir oyun motoru olsa da genellikle arcade tarzı oyunlar için idealdir.

2- Unreal Engine

Başta Pubg olmak üzere grafiğe önem veren birçok oyun Unreal Engine’ nin eserlerindendir. Eğer oyununuzda grafik önplanda ise Unreal Engine sizin için ideal bir oyun motorudur.

3- Game Maker

Küçük oyunları bilmeyeniniz yoktur. Mario, Sonic, hatta dünyanın en iyi oyunlarından biri olarak seçilen Undertale gibi oyunları yapmak için idealdir. Kendi kodlama dili vardır ve kodlama bilmeseniz bile sizin için yazılmış hazır fonksiyonları sürükle bırak yöntemi ile kullanabilirsiniz.

4- Godot

Daha çok 2D oyunlar için tercih edilse de 3D desteği vardır. Unity gibi birçok oyun için gereksinimleri karşılıyor. Godot Script veya C# ile dillerini kullanan Godot Engine, hafif sistemler için gereksinimlerini fazlasıyla karşılamaktadır.

5- Pygame

Python gibi yüksek seviyeli programlama dili için en çok tercih edilen oyun motorlarından biridir ama kendisine ait bir arayüzü yok. Yani objeleri ve animasyonları kodlama ile oluşturmanız gerekmektedir.

6- Blender

Her ne kadar grafik tasarım için kullanılsa da animasyon ve oyunlar için tercih edilen bir oyun motorudur.

Oyun Piyasası ve Tercih Edilen Oyun Motorları
Oyun Piyasası ve Tercih Edilen Oyun Motorları

Oyunun kalitesini ne belirler?

1- Yaratıcılık ve Özgünlük

Piyasada ünlü olmuş birçok oyunun özüne baktığımızda o oyunun diğer oyun piyasasından farklı ve özgün olduğunu göreceksiniz. Yani oyuncular bir oyunun kopyasından ziyade farklı bir bakış açısıyla yapılmış oyunları tercih ediyorlar. Oyununuz ne kadar özgün ve farklı olursa oyununuzun tercih etme olanağı o kadar artar.

2- Grafik ve Tasarım

Oyuncuların en çok önem verdiği bir diğer konu da grafik ve tasarımdır. Hatta bazı oyuncular bu konuyu takıntı haline getirdiler. Ama bu her güzel oyunun grafikleri de güzel olacak anlamına gelmiyor. Eğer oyununuz grafiğe önem verilmesi gereken bir oyunsa (Battle Royale, Savaş veya Araba Yarışı gibi) grafiğe önem vermeniz önerilir.

3- Kullanım Rahatlığı

Oyununuz ne kadar güzel olursa olsun eğer oyunun kontrollerinde veya kullanımında bir zorluk varsa oyuncular otomatik olarak sizin uygulamanızı kötüleyecek ve yayınladığınız markette puanınızı düşürecek. Bu yüzden oyun kontrollerini, oyun seviyesi ve mağazadaki alım zorluğunu ve oyunlarda kullanacağınız reklamları oyuncuların rahat edebileceği bir şekilde tasarlamanız gerekmektedir.

4- Oyunun tanıtımı

Oyununuz her ne kadar iyi olursa olsun oyuncuların indirmeden önce baktığı yer tanıtım videonuz ve resimleriniz olacaktır. Bu yüzden tanıtım videonuzu ve resimlerini fazla abartmadan oyununuzu tanıtacak bir biçimde ve güzel içeriklerle hazırlamanız gerekmektedir.

Yazar: Emir Öztürk

Dark Science Dergisi

İlginç Bilgiler İçin Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz

Teknoloji ile ilgili diğer yazılarımız için Buraya Tıklayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu