Kitap

Jules Verne Kimdir? Çağın Ötesinde Bir Deha

Jules Verne 19. Yüzyılın ortalarında insanın Ay’a yolculuğunu gibi çağın çok ötesindeki olayları ön gören ve hayal eden, modern bilim kurgunun kurucusu, tiyatro, öykü ve roman yazarı. Peki Jules Verne kim? Jules Verne olmak için ne yapmak gerekiyor ya da yeni bir Jules Verne gelecek mi?

Jules Verne Kimdir?

Ay ve Jules Verne
Ay

8 Şubat 1828 tarihinde Fransa’nın Nantes şehrinde denizci bir ailenin oğlu olarak doğdu Jules Verne. Çocukluğu boyunca bir liman kenti olan Nantes’te limana gelip giden gemileri izledi. Bu durum hayal gücünü körüklemiş ve bu hayal gücünü kısa öykü ve şiirlere yansıtmıştır. Avukat olan babasının isteği üzerine Paris’e hukuk eğitimi almaya gittiği zaman, tiyatro ile tanışmıştır. 1849 yılında hukuk diplomasını aldıktan sonra Paris’te kalmayı tercih edip orada sanatsal eğilimlerini geliştirmiş. Bir yıl içinde de ilk tiyatro oyunu olan ‘Kırık Payetler’ yayımlanmıştır.

Edebi hayatına tiyatro ve oyun metinleriyle başlasa da eğer siz bugün Jules Verne ismini daha önce duymuşsunuzdur. Bunun sebebi büyük ihtimalle 1863 yılında, ilk kitabını yayımladığı ‘Olağanüstü Yolculuklar’ serisi sayesindedir.

Olağanüstü Yolculuklar Serisi

Serinini ilk kitabı olan Afrika çölleri üzerinde balonla geçen bir macerayı anlatan ‘Balonla Beş Hafta’ 1863 yılında yayımladığı zaman büyük bir ilgi görmüştü. Serinin devamı olması açısından motivasyon olmuştur. 1864 yılında ‘Dünyanın Merkezine Yolculuk’ ve ‘Kuzey Kutbunun Keşfi’ kitaplarını yayımlamıştır ve bu yazıyı yazma sebebim ve ilhamım olan kitap ise 1865 yılında “De la Terre à la Lune” (Ay’a yolculuk) adıyla yayımlanmıştır.

Ay'ın Etrafında
Ay’ın Etrafında

1865 yılında yayımladığı bu kitapta Verne, gökyüzünün en gizemli karakterlerinden, hala sırlarını ortaya koyamadığımız uydumuza olabilecek olası bir yolcuğa dair muhteşem bir bilim kurgu romanı yazmıştır. Romanda kullanılan yöntemler her ne kadar günümüz teknolojisiyle mantıklı gelmeyecektir elbet. Kitabın sonundan anlayabileceğimiz üzere Jules Verne de böyle bir işin çok mantıklı olmayacağını ifade etmiştir. Çağın teknolojisi düşünüldüğünde muhteşem bir ön gürünün eseri olan bu kitabın devamını da ‘Ayın Etrafında’ isimli romanında anlatmıştır.

1865 yılından sonra sansasyonel bilim kurgu kitapları yayımlamaya devam eden Verne, ‘Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’, Seksen Günde Devr-i Alem’ ve ‘Esrarlı Ada’ gibi popüler kitaplarını 1874 yılına kadar olan sürede yayımlamıştır.

Jules Verne Kitapları

Yazdığı popüler olan ya da olmayan bütün kitaplarında büyük bir zekayla farklı grupların farklı zaman ve mekanlarda ne gibi olaylarla karşılaşabileceğini kurgulamıştır. “Seksen Günde Devr-i Alem” kitabında bir dünya gezgininin, “Dünyanın Ucundaki Fener” kitabında azgın dalgalar arasında güney kutbuna giden bir grup denizcinin ya da “Doktor Ox’un Deneyi” kitabında kendi halinde bir kasabayı denek olarak kullanan sınırlarını bilmeyen bir bilim insanının başına neler gelebileceğini yazmıştır.

Jules Verne’nin popülariteye kavuşan eserlerinin çoğu 1860-1880 yılları arasında yayımlanmıştır. 1886’da geçirdiği kazadan sonra felçli olmasından dolayı iyice içine kapanmıştır Verne. 1905’de Amiens’de ölene kadar yayımladığı diğer eserleri ise diğer eserlerinin verdiği heyecana okurlarına veremedi. Öldükten sonra da yayımlanan kitaplarından da oldukça popüler olanlar oldu. Bunlardan en bilineni 1900 yılında yazdığı ‘Altın Volkan’ı’ isimli romanıdır.

Jules Verne olmak için ne yapmak gerekiyor?

Fransa
Fransa

Jules Verne’nin kim olduğunu anlattıktan sonra sıra geldi sorduğum sorulara. Hayal gücünü oluşturmanın çağımızın en büyük zorunluluklarından birisi olduğunu düşünürsek, günümüzde ilham kaynakları bilgi birikimden bile önemlidir çünkü çağımızda yeni bir şey hayal etmedikçe katma değer katmak çok mümkün değildir.

Sanayi devriminin yeni başladığı yıllarda Fransa’da bir liman kentindeki gemileri izleyen bir çocuk 30 yıl sonra güney denizlerindeki bir geminin macerasını yazdı. Günümüzde bilinmeyen evreni bilmeye hiç olmadığı kadar yakın olduğumuz bir dönemde uzayın derinliklerine gönderdiğimiz gemileri hayal ederek neler yazabilirdi hayal etmek bile güç. O yüzden günümüzde bir Jules Verne varsa bile henüz hayal gücünü yayımlayabilecek bir durumda olmadığını varsaymak mümkün. Fakat yeni bir Jules Verne daha doğabilir veya doğmuş ve bu yazıyı okuyor bile olabilir yeter ki o gemilerin nerede olduklarına değil, nerelerde olabileceklerini hayal etsinler.

Yazar: Deniz Bayan
Dark Science Dergisi


İlginç Bilgiler İçin Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz

Yeni İçeriklerimize Kolayca Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz


 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu