İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Basın brifingi nedir? Nasıl yapılır? Brifing ne demek?
Trendlerdeki Yazı

Basın brifingi nedir? Nasıl yapılır? Brifing ne demek?

basın brifingi nedir
1

Basın brifingi nedir? Nasıl yapılır? Brifing kelimesini açıklayacak olursak, herhangi bir konuda özet olarak bilgi tanımını kullanabiliriz. Peki basın brifingi ile normal brifing arasındaki fark nedir?

Basın Brifingi Nedir?

Basın brifingleri insanları bilgilendirmek amacıyla yapılan kısa bilgi ve açıklamalara denilir. Genelde sadece medya mensuplarını içerir ve yayın amaçlı değildir. Hâlkâ açık şekilde duyurulmaz, kayıda alınmaz. Medya mensupları ve medya ile ilişkili kişilerle yapılan bu brifinglerde, amaç bir konuyu çözümlemek ve anlamaktır. Bilgiler açıkça yayınlandığından bu konularla ilgili yayın yapılmaz. Bu tip basın brifinlerinde herhangi bir çıkar ve ayrım gözetmeksizin tüm medyaya davetiye iletilmelidir.

Brifing Ne Demek?

Eş anlamı sunum ve özetlem kelimelerine gelen İngilizceden dilimize geçen Brifing kelimesinin gerçek anlamı herhangi bir konu hakkındaki özet bilgidir.

Basın brifingi nedir
Basın brifingi nedir

İngilizcede Briefing

Bahsettiğimiz üzere türkçede brifing aslında ingilizcede Briefing kelimesinden gelmektedir. İngilizcede kelimenin birçok anlamı bulunmaktadır. Örnek olarak;

  1. Konuyla ilgili verilen bilgi veya özet.
  2. Bir işe başlamadan evvel kesin ve ayrıntılı bilgi vermek için yapılan kısa toplantı.

Daha Fazla Bilim İçerikleri İçin Bilim Kategorisini Takip Edebilirsiniz

İlginç Bilgiler İçin Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz

Yeni İçeriklerimize Kolayca Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ben Anıl, şu anda İstanbul Okan Üniversitesi Yazılım Mühendisliği (EN) Bölümü öğrencisiyim. Bireysel & Arkadaşlarımla birlikte projeler oluşturuyorum. Yazılım alanında Python & Android üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum Yap