Kısa Film

ROOM 8 – Kısa Film İnceleme

Room 8’in Konusu Nedir?

Bir Rus hapishanesinde geçen 8 dakikalık bu kısa filmde kişisel özgürlüğü ve insan ruhunun mahkumiyetini metaforlarla anlatıyor.Rusya’da tutuklanan bir İngiliz, hapishaneye atılır. Hücresinde bir rus bir adam ve bir de kırmızı kutu (Hiçbir şey) bulan karakterimiz adamın uyarısına (“O kutuyu açma çünkü pişman olabilirsin.”) rağmen merakına yenilir ve kutuyu açar. Kutuyu açtığında sıra dışı, gerçek üstü bir durumla karşılaşan karakterimiz bunu hapishaneden kaçabilmenin bir yolu olarak görür fakat işler hiç de beklendiği gibi gitmeyecektir.

James W. Griffiths
James W. Griffiths

James W. Griffiths Kimdir?

James Griffits ingiliz bir yönetmen.Herefordshire’daki küçük bir köyde büyüyen James, zamanını kısa filmlerde yazmak, çekim yapmak, düzenlemek, canlandırmak için harcadı. 2011 yılında Splitscreen: A Love Story adlı filmi uluslararası beğeni topladı. TİME Magazine tarafından 2011’in en yaratıcı 9. videosu seçildi. Bir sonraki filmi, Malezya Turizmi için yapılmış bir Tarih Öncesi Dünyada Gezgin Olduk. Aynı beğeni topladı ve Webby Ödülüne aday gösterildi. 2012 yılında prestijli Saatchi & Saatchi Yeni Yönetmenler Vitrini’ne seçildi.Room 8 kısa filmi ile En İyi Kısa Film için BAFTA ödülünü aldı. Room 8 ayrıca Shots Awards 2013 ve Webby Ödülü 2014’te Yılın En İyi Markalı Kısa Filmini ödülünü kazandı.

Neden Sekizinci Oda (Room 8) ?

Sekiz (8) rakamının birçok anlamı vardır. Bunlardan bazıları kendine güven,başarı,iç bilgelik,kararlılık veya karma ancak sekiz rakamına sonsuzluk rakamı dendiğini hepiniz duymuşsunuzdur. Filmdeki kırmızı kutu ve oda numarasının 8 yani sonsuzluk rakamı olması filmin adının Room 8 0lmasını en net şekilde açıklıyor.

Neden Kırmızı Bir Kutu (Hiçbir şey)?

Room 8 Afiş
Room 8 Afiş

Kırmızı tansiyonu yükseltir, iştah açar, kan akışını hızlandırır.Kırmızı rengin anlamları Hareketlilik,Canlılık,Hırs,Kararlılık,Tehlike,Talepkar  ve Cesur. Filmde kutunun Kırmızı seçilmesinin sebebi de merak uyandırması ve heyecan duygusunu arttırmak olarak gösterilebilir.

“Peki Siz Kırmızı Bir Kutu Görmüş Olsaydınız Ne Yapardınız?”

Daha Fazla Kısa Film İncelemesi İçin Kısa Film Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.
Başa dön tuşu